Akıllı telefon üretiminde yeni üs bölgesi haline gelindi

Akıllı telefon üretiminde yeni üs bölgesi haline gelindi

Türkiye son yatırımların ardından akıllı telefon üreticilerinin yeni üs bölgesi haline geldi. İşte konu ile ilgili tüm detaylar

Akıllı telefon üretiminde kartlar yeniden dağıtılıyor. Bilindiği üzere genel olarak dünya üzerindeki üretimin büyük bir çoğunluğunu Çin karşılıyor. Apple’dan, Samsung’a kadar pek çok üretici, ürünlerini Çin’de yer alan fabrikalarda gerçekleştiriyordu.

Fakat bu durum artık değişmeye başladı. Türkiye’nin üreticilere verdiği teşvik sayesinde pek çok teknoloji devi Türkiye’de üretim yapmak için kolları sıvadı.

akilli-telefon.jpg

Hatırlanacağı üzere ilk olarak Oppo ve Samsung Türkiye’de üretim yapacaklarını açıklamışlardı. Bu iki ismin ardından Tecno, TCL ve Xiaomi de ülkemizde telefon üretömek için ilk adımı attı.

Görünen o ki Türkiye akıllı telefonların üretimi konusunda yeni bir üs olacak. Muhtemelen önümüzdeki süreçte Avrupa pazarında boy göstermek isteyen diğer isimler de Türkiye’de fabrika kuracaklardır.

Bu durumun aslında birden fazla nedeni mevcut. Fakat en önemli etken işin lojistik kısmı ile ilgili diyebiliriz. Malum Çin’de üretilen bir telefonun dünyaya ulaşması pek de kolay olmuyor. Fakat Türkiye coğrafi konumundan ötürü Asya ve Avrupa tarafında merkezi bir bölgede yer alıyor.

Yani Türkiye’de üretilen bir ürünün Avrupa’ya ithalatı çok daha kolay olacaktır.
Bunun yanına bir de dövize bağlı düşük işçi maliyetlerini eklersek, Türkiye’nin pek çok firma için cazip bir merkez haline geldiğini söyleyebiliriz. Elbette bu firmaların ülkemizdeki geleceğini zaman gösterecek.

Samsung Galaxy Note serisi bitebilir!

Bilim Teknoloji