Akit yazarı Kenan Alpay: Taliban, Afganistan toplumu için son derece ileri, aydın ve ufku açık bir anlayışı temsil etmektedir

Akit yazarı Kenan Alpay: Taliban, Afganistan toplumu için son derece ileri, aydın ve ufku açık bir anlayışı temsil etmektedir

Yeni Akit Yazarı Kenan Alpay, "Taliban, Afganistan toplumu ve gelenekleri için son derece ileri, aydın ve ufku açık bir anlayışı temsil etmektedir." dedi.

Yeni Akit yazarı Kenan Alpay, bugünkü köşesinde Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban’ı öve öve bitiremedi.

Taliban sayesinde Afganistan’ın ‘sabır, sükûnet ve teskine’ kavuşacağını ileri süren Alpay, „Türkiye’nin Taliban’la daha doğrudan, kapsamlı ve sıcak temaslar kurması zarurettir. Taliban bir Afganistan realitesi, İslam dünyasının önemli bir parçasıdır. Türkiye’nin sadece Afganistan’a değil, bütün İslam coğrafyasına bakışında etnik-seküler kimlik siyasetinden derhal vazgeçmesi gerekir“ ifadelerini kullandı.

Alpay şöyle devam etti:

Şunu unutmayalım, bütün eksik ve hatalarına rağmen Taliban, Afganistan toplumu ve gelenekleri için son derece ileri, aydın ve ufku açık bir anlayışı temsil etmektedir. İthal ikame gelenek, radikal modernleşme veya dindarlaştırma politikaları bilim-kurgu tadında seyredilir ancak gerçek hayatta geri dönüşü yıkıcı sonuçlar verir. Ümit ve dua edelim ki, Taliban basiret ve ferasetle hareket ederek ne kendisini ne de Müslüman toplumları mahcup etsin.