AKP demokrasisi! Katliamı anmak isteyen öğrencilere polis postalı!

AKP demokrasisi! Katliamı anmak isteyen öğre... Beyazıt ve Halepçe katliamlarını protesto etmek isteyen öğrencilere biber gazıyla saldıran polis, çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı. 

Beyazıt ve Halepçe katliamlarını protesto etmek isteyen öğrencilere biber gazıyla saldıran polis, çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı. AKP'nin demokrasisi! Katliamı anmak isteyen öğrencilere polis postalı!

16 Mart 1978 yılında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi önünde 7 öğrencinin öldürüldüğü Beyazıt Katliamı ile 16 Mart 1988’de gerçekleşen Halepçe Katliamını protesto etmek isteyen öğrencilere polis saldırdı.

Beyazıt Katliamının olduğu Eczacılık Fakültesi önünde bir araya gelen öğrenciler, burada açıklama yaptı. Açıklamanın ardından yürüyüş yapmak isteyen öğrencilere polis biber gazıyla müdahale etti. Müdahale sırasında gazetecilerin de aralarında olduğu çok sayıda kişiyi gözaltına alındı.

Öğrencilerin basın açıklaması şu şekilde:

Bundan 41 yıl önce, 16 Mart 1978 tarihinde devlet, NATO ve CIA destekli kontrgerilla çeteleri, İstanbul Üniversitesi’nden 7 öğrenciyi bomba ve silahlarla katletmiştir. Katledilenler bu okulun öğrencileriydi, bizler gibi bu sıralarda okudular ve yine bizlerin bugün sürdürdüğü gibi kapitalist sömürüye karşı halkın kurtuluşu ve rafahı için toplumsal devrim mücadelesi örgütlediler. Beyazıt Katliamı toplumsallaşan, örgütlenen gençlik mücadelesini bastırmak için gerçekleştirilmiş bir katliamdı.

Beyazıt Katliamı, 1977 1 Mayısıyla artan ve devamında 12 Eylüle giden toplumsal muhalefete yönelik saldırının önemli bir ayağıdır. İlerleyen yıllar içerisinde adaletsizliğe, emek sömürüsüne karşı özgürlük mücadelesiyle yükselen halk hareketlerini bastırmak için her zaman devletin zor ve baskı aygıtları kullanıldı. Bizler biliyoruz ki bu katlaimları sürdürenlerin tarihi şiddetten ibarettir.

Bugün saray, KHKlarıyla akademisyenleri, YÖK'üyle ve atanmış rektörleriyle öğrencileri sindirmeye çalışmaktadır. Bugün siyasal iktidar, tüm kamu kaynaklarını emperyalistlere ve sermayedarlara peşkeş çekmesine rağmen sözde devletin bekası uğruna tanzim satış noktalarıyla ve yerli-milli ideolojisiyle, uyguladığı politikalara toplumun çoğunu ikna edememektedir.

Bu kriz, sadece AKP iktidarının krizi değil, küresel kapitalist-emperyalist sistemin krizidir.

16 Mart 1988’de ise Irak devleti yine kendisine itaat etmeyen Kürt halkını Halepçe’de kimyasal gazlarla soykırıma girişmiştir. 5 saat boyunca kimyasallar ve gazlarla bombalanan kentte binlerce insan hayatını kaybetmiştir. Ancak bütün bu saldırılara ve baskılara karşı direnenler, özgür bir dünya için mücadele edenler, bitmemiştir bitmeyecektir.

Bugün çeteler hala devletin güvencesi altında üniversitelerde elini kolunu sallayarak öğrencilere saldırmaya devam ediyor, bizde güvenimizi eşit, özgür ve adil bir ülke ve dünya kurmanın umudunda ve mücadelesinde buluyoruz.

Coğrafyamızda ve bölgemizde adil ve özgürce yaşamak için halklar, emperyalistlere ve yerli işbirlikçilerine karşı mücadelelerini sürdürüyorlar. Ortadoğu halkları barbar Işid çetelerine karşı direnip yaşam alanlarını savunurken, anadolu topraklarında ise emek sömürüsüne karşı emeğin özgürleşmesi için direnen işçiler var. Ataerkiye karşı kadın özgürlüğü için direnen kadınlar var. Üniversitelerde akademik özgürlük için direnen üniversiteliler var. Homofobiye karşı direnen LGBTİ PLUS lar var.

Onların tarihi halk hareketlerini bastırmaksa bizim tarihimiz ise özgürlük mücadelesinin kesintisiz sürdürülmesidir. Bugün 41 yıl sonra yine Beyazıttan, bir zamanlar bizimkilerin geçtiği yollardan ve oturduğu sıralardan haykırıyoruz. Ne katliam yapan katillerinizi unuturuz ne de mücadele etmekten vazgeçeriz. Bugün bu okulun kapısından içeriye giremeyen, geçinemeyip okuyamayan, üniversitede sesi kısılmaya çalışılan sıra arkadaşlarımıza çağrımızdır: kentlerin yağmalanmasına, doğanın talanına, emeğin sömürülmesine, cinsiyetçiliğe, asimilasyona, bilginin metalaşmasına, faşistlerin saldırılarına karşı birlikte mücadele edelim.

Gençlik Örgütleri

İŞTE POLİS SALDIRINDAN GÖRÜNTÜLER

Basın açıklamasına düzenlenen polis saldırısında en az 20 öğrenci gözaltına alındı.

"AKP demokrasisi! Katliamı anmak isteyen öğrencilere polis postalı!" haberi, 15 Mart 2019 tarihinde yazılmıştır. Politika kategorisi altında bulunan AKP demokrasisi! Katliamı anmak isteyen öğrencilere polis postalı! haberi 2019 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. AKP demokrasisi! Katliamı anmak isteyen öğrencilere polis postalı! 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Politika konusunda 26 Şubat 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

 • YORUM YAZ

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  SON HABERLER
  1. 13:59 PAÜ öğrencisi Ulusal Öğrenci Fikir ve Proje yarışmasında ödül aldı
  2. 13:21 Ev sahipleri için kritik 3 gün! Mirasçılar ve kiracılar beyan etmeyi unutursa cezai işlem bekliyor
  3. 13:16 Zelenskiy: Rusya Mayıs sonu ya da yaz aylarında yeni bir saldırı deneyecek
  4. 13:02 Rusya ile Çin arasında kredi görüşmeleri devam ediyor
  5. 13:00 Dünya genelinde yapılan zeka testine göre Türkiye'nin IQ seviyesi düştü!
  6. 12:55 Mauro Icardi'nin cezası belli oldu: Men edildi
  7. 12:44 Dışişleri Bakanlığı'ndan Hocalı Katliamı'nın 32. yıl dönümünde anma mesajı
  8. 12:42 İslam Memiş dolar için uyarıda bulundu: "Mart’ta 32 liraya yerleşmesini umuyorum."
  9. 12:38 Meclis İliç Komisyonu adım atmadan seçim arasına girecek
  10. 12:38 Ziraat Türkiye Kupası çeyrek finalinde maçları yönetecek hakemler belli oldu
  11. 12:27 Galatasaray - Antalyaspor maçının VAR hakemi belli oldu
  12. 12:24 Güney Kore, grevdeki doktorlara işlerine dönmeleri için ay sonuna kadar süre tanıdı
  13. 12:23 Ömer dizisinde beklenmedik ayrılık: Ünlü ismin yeni dizisi belli oldu
  14. 12:19 Hakan Fidan Hocalı Katliamını unutmadı: "Türkiye, her daim Azerbaycan'ın yanındadır"
  15. 12:15 Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye istifa etti
  16. 12:11 Borsa İstanbul'da halka arz alanında GYO'ların yükselişi devam ediyor
  17. 11:40 Sırrı Sakık'tan Özgür Özel'e: Evet size kaybettireceğiz
  18. 11:32 Ramazan pidesinin fiyatı belli oldu
  19. 11:25 Fatih Altaylı: AK Parti’nin elinde Kadir Topbaş benzeri tek kişi o vardı keşke aday o olsaydı
  20. 11:21 Elazığ'da maden ocağında göçük: 3 işçi toprak altında kaldı
  Politika Haberleri