AKP döneminde kadının yeri: ‘Kadının fıtratında kölelik var’

AKP döneminde kadının yeri: ‘Kadının fıtratında kölelik var’

Kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik erkek şiddetinin en yoğun yaşandığı AKP hükümetleri döneminde, başta AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan

Kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik erkek şiddetinin en yoğun yaşandığı AKP hükümetleri döneminde, başta AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olmak üzere birçok AKP'li isim şiddeti ve cinayetleri meşrulaştıran, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştiren açıklamalarda bulundular.

Tayyip Erdoğan'ın hemen her fırsatta "Kadın ve erkek eşit olamaz. Fıtrata ters" diyerek eşitliği reddeden tavrı, AKP'li isimlerin de bu tavrı destekler tutumu kadına yönelik şiddeti artırdı. 2019'un ilk 11 ayında en az 430 kadının hayatını kaybettiği bilinirken, "Kadının fıtratında kölelik var" denilerek bu eşitsizlik ve şiddet derinleştirildi.

CHP'li isimler Engin Özkoç ve Tuncay Özkan'ın paylaştığı videoda, AKP'nin kadına yönelik bakışı bir kez daha gözler önüne serildi.

Videoda, "Kadının tek kariyeri anneliktir", "Kadınlar çalıştığı için işsizlik var", "Kadının fıtratında kölelik var", "Kız mıdır kadın mıdır bilemem" sözleri yer aldı.

Yaşam