AKP hükümetinin ABD yaptırımlarına karşı Rusya'dan yardım istediği belge çöpten çıktı!

AKP hükümetinin ABD yaptırımlarına karşı Rusya'dan yardım istediği belge çöpten çıktı!

AKP iktidarının S-400 alımından sonra ABD yaptırımlarını etkisizleştirmek için Rusya ile gizli görüşme yaptığı ortaya çıktı. Çöpte bulunduğu belirtilen

AKP iktidarının S-400 alımından sonra ABD yaptırımlarını etkisizleştirmek için Rusya ile gizli görüşme yaptığı ortaya çıktı. Çöpte bulunduğu belirtilen ancak Rusya yönetimi tarafından sızdırıldığı tahmin edilen belgeye göre AKP iktidarının, uluslararası bankacılık işlemlerinde kullanılan para dolaşımı sistemi Swift'e alternatif aradığı anlaşılıyor. AKP'li Maliye Bakanı bu amaçla, Rusya'nın geliştirdiği finansal sisteme katılmayı talep etti.

Mahir Esen'in Tele 1’deki haberine göre, AKP iktidarının, S-400’lerin teslimatından sonra uygulanacak AKP yaptırımlarından kaçabilmek için, Temmuz ayında Rusya ile bir gizli bir toplantı yaptığı ortaya çıktı.

Bu önemli haber, Moskova yakınlarındaki bir çöplükten çıktığı ileri sürülen, ancak Rusya yönetimi tarafından sızdırıldığı tahmin edilen bir belgeye dayanıyor. Toplantıya ait tutanağın yer aldığı belgeye göre, Rus Maliye Bakanı ile görüşen Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Bülent Aksu, bankalararası para transferi ağı olan Swift’e alternatif arıyor. AKP hükümeti, Rusya'nın geliştirdiği finansal sisteme Türkiye’nin dahil olmasını istiyor.

Belgeye göre, Rusya Maliye Bakanlığı Mali Politikalar Departmanı Yardımcısı, görüşmenin aciliyeti nedeniyle toplantının masraflarını ve Türk yetkililerinin Moskova Havalimanı yakınlarındaki konaklama ücretini kişisel olarak karşıladı.

Rusya maliye bakanı Alexeı Moıseev, söz konusu toplantının gerçekleştiğini Bloomberg’e doğruladı.

Moıseev açıklamasında, söz konusu müzakerelerin hala devam ettiğini ve imzalanacak genelgeye göre ilerleme yapacağını söyledi.

İsmini vermek istemeyen üst düzey bir yetkili Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilisi de görüşmelerin olduğunu Bloomberg’e teyit etti.

Rusya Maliye Bakanlığı ise konu ile ilgili basın açıklaması yaparak, atılan çöplerin imhasından sorumlu kuruluşu soruşturacaklarını söyledi.