AKP iktidarı bu kez Peribacalarına göz dikti! Birinci derece arkeolojik sit alanına iş makineleriyle girildi

Salda Gölü'ne iş makineleriyle girip doğal güzelliği talan eden AKP iktidarı şimdi de UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Peribacalarına göz dikti.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Kapadokya’da Peribacaları ve yeraltı kiliseleri ile ünlü Çavuşin köyünde birinci derece arkeolojik sit alanı olan bölgede su deposu yapılmaya başlandı. Alana iş makineleriyle girilmesi tepki çekti.

ANKA'dan Tamer Arda Erşin'in haberine göre, Nevşehir İl Özel İdaresi, Peribacaları’nın bulunduğu Avanos ilçesindeki Çavuşin köyünde su deposu yapımı ve yol genişletme çalışmaları başlattı.

Çavuşin köyünde yürütülen bu çalışma İl Özel İdaresi’nin sitesinde “İdaremiz Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri Avanos İlçemize bağlı Çavuşin Köyümüzde su deposu çalışmalarına aralıksız devam etmektedir” diye duyuruldu.

BİRİNCİ DERECE SİT ALANI

Tarihi 5'inci yüzyıla ulaşan, harebeleri, peribacaları ve kiliseleriyle ünlü bögenin birinci derece arkeolojik sit alanı olması nedeniyle burada çivi dahi çakılamayacağı belirtiliyor. Roma döneminden kalma kiliselerin yakınında yürütülen çalışma sırasında iddiaya göre tarihi doğal yapılara da zarar verildi.

Politika