AKP İl Başkanı: 'Hileler ve usulsüzlükler tespit ettik'

AKP İl Başkanı: 'Hileler ve usulsüzlükler tespit ettik'

AKP İstanbul İl Başkanı  31 Mart seçimi için "usulsüzlükler tespit edildiğini" iddiasında bulunurken "Bir sandıkta 25 bin geçersiz oy var" dedi.

AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, 31 Mart seçimi için "usulsüzlükler tespit edildiğini" iddiasında bulundu.

AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, 31 Mart seçimi için "usulsüzlükler tespit edildiğini" öne sürerken "Sandık sonuç tutanağında Binali Yıldırım'ın aldığı 127 oy işlenmiş, ilçe seçim kurulunda bu verileri giren görevliler bu verileri sadece 0 olarak kayda girmişler, YSK'da sıfır olarak görünüyor" dedi. Şenocak, verileri işleyen memurlar için "Bunlar üzerinde hukuki noktada ne yapılması gerekiyorsa uygulayacağız" dedi.

Şenocak'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Hileler ve usulsüzlükler tespit ettik. Fahiş farklar tespit edildi, itiraz ettik.

Sandık sonuç tutanağında Binali Yıldırım'ın aldığı 127 oy işlenmiş, ilçe seçim kurulunda bu verileri giren görevliler bu verileri sadece 0 olarak kayda girmişler, YSK'da sıfır olarak görünüyor. 2 bin 675 oydan bahsediyorum.

Bunlar YSK'da 0 olarak gözüküyor. Bu işi hangi memurlar neye dayanarak yapıyorsa bunlar üzerinde hukuki noktada ne yapılması gerekiyorsa uygulayacağız.

Ayrıca 319 bin 570 geçersiz oyla karşı karşıyayız. Geçersiz oyların büyükşehir pusulalarında yoğunlaştığını görüyoruz.

'BİR SANDIKTA 25 BİN OY GEÇERSİZ' İDDİASI

Sadece bir sandıkta 25 bin oy geçersiz olarak kaydedilmiştir.

Tek zarf uygulaması bu seçimde ilk kez uygulanmıştır. Örneğin vatandaş belediye için oy kullanmış, muhtar için kullanmamışsa zarfın içinde eksik pusula olduğu için binlerce oy geçersiz sayılmış. Değişiklikten sonra bu şekilde bir geçersizliğin olması söz konusu değil.

Bizim görevimiz vatandaşın iradesinin tam ve eksiksiz olarak sandığa yansımasını sağlamaktır. Yasal hakkımızı kullandık. Aziz İstanbulluların verdiği karar başımızın üstündedir.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika