AKP kongresinde neler yaşandı?

AKP kongresinde neler yaşandı?

Ankara Spor Salonu’nda bugün AKP 3. Olağanüstü Büyük Kongre yapılıyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım saat 11.20 sularında kongre salonuna geldi. Salon önünde toplanan yaklaşık 60 bin kişiye önce...

Ankara Spor Salonu’nda bugün AKP 3. Olağanüstü Büyük Kongre yapılıyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım saat 11.20 sularında kongre salonuna geldi. Salon önünde toplanan yaklaşık 60 bin kişiye önce Yıldırım, ardından da Erdoğan hitap etti.

Yıldırım yaptığı kısa konuşmasında, Erdoğan’ın AKP Genel Başkanlığı’na döndüğü kongreyi bayram olarak nitelendirdi.

Ardından söz alan Erdoğan’ı AKP'liler ''İşte ordu, işte komutan’ sloganlarıyla karşıladı. Erdoğan konuşmasında şunları söyledi: “İnşallah gündüz gece yürümeye devam edeceğiz. Emaneti bugüne kadar taşıyan yol arkadaşım Binali Yıldırım beye teşekkür ediyorum. Bakın önümüzde 2019 var. Martında yerel, kasımında parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimi var. O yüzden çok çalışacağız. Bizim kapı kapı dolaşma geleneğimiz var. Üzerimizdeki spekülasyonları sandıkta cevabını vererek yine yok edeceğiz.''

Erdoğan da kısa konuşmasının ardından kongre salonuna geçti.

YILDIRIM’A ÖZEL

Öte yandan AKP Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin, gazetecilerin sorusu üzerine, tüzük değişikliği ile getirilecek olan AKP Genel Başkan Vekilliği koltuğunun Binali Yıldırım’a özel olduğunu belirterek kendisinden sonra kalkabileceğini söyledi.

POLATLI’DA KAZA: 26 YARALI

AKP 3. Olağanüstü Büyük Kongresi’ne İzmir’den gelen partilileri taşıyan otobüsün Polatlı’da alt geçit aydınlatmasına çarpması sonucu 26 kişi yaralandı.

60 BİN KATILIMCI GELDİ

''Yeni Atılım Dönemi; Demokrasi, Değişim, Reform’ sloganıyla düzenlenen kongre için Türkiye genelinden 60 bin katılımcı Ankara’ya geldi. Kongreyi, yerli ve yabancı basın kuruluşlarından 600 civarında gazeteci takip ediyor.

Duvar'da yer alan habere göre, kongre dolayısıyla Ankara’da adeta kuş uçurtulmadı. Salona girişler için de havalimanlarındakine benzer bir sistem kuruldu. Kongre salonuna giden tüm yollar Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin araçları ve kamyonlarla kapatıldı. Kongreye katılmak için gelenler 3 ayrı noktada aramadan geçtikten sonra salona girebildi. Çantalar ayrıca x-raydan geçirildi.

Kongre için sadece HDP’ye davetiye gönderilmedi, CHP de daveti reddetti.

AKP Tüzüğü’ne göre, kongrede seçilmiş delegelerin dışında genel başkan, MKYK üyeleri, Merkez Disiplin Kurulu (MDK) başkan ve üyeleri, üyeliği devam eden parti kurucuları ile partili bakan ve milletvekilleri kongrenin tabii delegeleri olarak oy kullanacak. 3. Olağanüstü Büyük Kongre’de, yaklaşık 1470 delegenin oy kullanması bekleniyor.

Kongre’de salonun iki tarafına “Bir Şarkısın sen ömür boyu sürecek'' ve “Yürüyeceksin… Gençler Yürüyecek Arkandan'' pankartları asıldı. Kongre salonunda sahnenin iki tarafında Atatürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın fotoğrafları yer aldı.

AŞIK VEYSEL’Lİ SİNEVİZYON

Kongre başlamadan önce Aşık Veysel’in “Uzun İnce Bir Yoldayım'' türküsü eşliğinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Kongreye diğer illerden çok sayıda partili geldi. Salona sığmayan partililer için salon dışında büyük bir çadır kuruldu. Partililer burada kurulan sinevizyon aracılığyla kongre salonundaki konuşmaları izledi.

Partinin gençlik kolları üyeleri turuncu renkli tişörtler giyerek salonda yer aldı. Tişörtlerin üzerinde Erdoğan’ın silueti dikkat çekti.

NELER DEĞİŞECEK?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 998 gün aradan sonra yeniden genel başkan olacağı bugünkü olağanüstü kongrede, AKP tüzüğünde de 3 dönem kuralının esnetilmesi, teşkilat operasyonlarında MKYK’nın yetkilerinin artırılması ve disiplin cezalarının ağırlaştırılması gibi değişikliklere gidiliyor.

Erdoğan’ın ''Rabia’ olarak nitelenen seçim meydanlarındaki ünlü sloganı, ''Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ de partinin temel amaçları arasında tüzüğe giriyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem