AKP kurucusundan Arınç'a destek

AKP kurucusundan Arınç'a destek

AKP kurucularından Nevzat Yalçıntaş, yandaş medyanın eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a yönelik hakaretlerine tepki gösterdi. Yalçıntaş, “Arınç'la birlikte kurucu politikacılarımız bazı yanlış gidişata işaret...

AKP kurucularından Nevzat Yalçıntaş, yandaş medyanın eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a yönelik hakaretlerine tepki gösterdi. Yalçıntaş, “Arınç'la birlikte kurucu politikacılarımız bazı yanlış gidişata işaret ettiler. Kraldan fazla kralcılar, Bülent Arınç, Hüseyin Çelik ve diğer birkaç arkadaşa ağır saldırılarda bulundular.'' dedi.

AKP kurucularından Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, parti politikalarına eleştiriler yönelten başta eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınçolmak üzere kurucu isimlerin hedefe konulmasına tepki gösterdi. Yandaş medyanın, hükümete yönelik eleştiride bulunanlar hakkında linç kampanyası başlatmasını endişeyle takip ettiğini söyledi.

Zaman gazetesindeki habere göre, Bülent Arınç'a destek veren Yalçıntaş, 14 yıldır iktidarda olan AKP'nin düzeltilmesi gereken hususlarının olabileceğine dikkat çekti.

yalcintas.jpgArınç'ın, bu yanlışları en uygun şekilde dile getirebilecek isimlerden biri olduğunu anlatan Yalçıntaş, “Bülent Arınç beyefendi, Türk kamuoyu tarafından çok iyi bilinen, takdir edilen, tecrübeli bir siyasetçimiz. AK Parti'nin öncü ve lider kadrosundandır. Kendisinin ve hatta bazı arkadaşlarının hükümetin çalışmaları konusunda fikirlerini söylemesini tabii karşılamak lazım. Bunun kınanacak bir tarafı yoktur. Ayrıca bu, çok faydalıdır. Kurulduğu günden bu yana iktidarda olan bir büyük partide düzeltilmesi gereken hususlar olabilir. Bunları gerektiğinde kamuoyu nezdinde belirtmek sağlıklı bir teşebbüstür. Bunun nasıl belirtileceği, hangi tip bir üslup kullanılacağını en iyi bilenlerden birisi de Bülent Arınç beyefendidir. Elbette bunların olması bazı yanlışların düzeltilmesinde faydalıdır. Bu bir sağlık alametidir. Bülent Arınç'la birlikte bazı kıymetli ve hatta kurucu politikacılarımız bazı yanlış gidişata işaret ettiler. Mesele bu şekilde kamuoyu tarafından da görüldü. Hükümet de elbette buna dair dersler almışlardır. Ben bunu müspet bir gelişme olarak karşılıyorum.'' ifadelerini kullandı.

ASIL ŞAŞIRTICI OLAN, GAZETECİLERİN KRALDAN FAZLA KRALCI KESİLMELERİ

Hükümete yakın medyada çalışan bazı gazetecilerin ''kraldan çok kralcı' olduğunu kaydeden Yalçıntaş, “Siyasi arenada siyasiler bazen ileri noktalara varabilirler. Ama bunları değerlendirmek ve olumlu birtakım istikametleri göstermek durumunda olan gazeteciler, tam menfi manada yorumda bulunuyorlar. ''Kraldan fazla kralcı' kesilen ve çok ağır sözler söyleyenlerin yaptıkları bu işe linç kampanyası deniyor. Gerek Bülent Bey'i, gerek diğerlerini ağır şekilde itham eden gayretkeşler, kraldan fazla kralcılar… İşte bu bizim basın hayatımız için asıl endişe ile takip edilmesi lazım gelen bir husustur.'' diye konuştu. Parti politikalarına eleştirel yaklaşanlara yönelik linç kampanyasının, sağlıklı bir tartışma ortamının önüne geçtiğini ifade eden tecrübeli siyasetçi, “Hükumetin sorumlularını güya müdafaa etme pahasına basın ve ifade hürriyetine o kadar büyük saldırılarda bulundular ki, en normal insanlara dahi inanılmaz kelimeler sarf ettiler. Ki o kelimeleri kullanmak dahi istemiyorum. İşte asıl sorun burada.'' dedi.

PARTİ İÇİNDE DE RAHATSIZLIK VAR

Parti kurucularına yönelik hakaretlerin parti içinde rahatsızlığa neden olduğunu belirten Yalçıntaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bülent Arınç Bey, Hüseyin Çelik Bey ve diğer birkaç arkadaşa, ki bunlar partinin kurucuları ve hükümet dönemlerinde önemli vazifeler almış insanlardır, bu kraldan fazla kralcılar ağır saldırılarda bulundular. Politikacılar bunlara tahammül etsin tamam, ben de zamanında politika yaptım. Tahammül edilsin ama ifade hürriyetini en faydalı şekilde kullanmak durumunda olan gazetecilerin bir kısmının tam bir partizanca, tamamen mübalağalı, aşırı, hakaretamiz diyebileceğimiz bir üslupla bunları susturmaya çalışması, linç etmeye kalkması Türkiye'de basın hayatının bir hastalığıdır.''

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika