AKP-MHP ittifakının üstündeki "mafya" baskısı

AKP-MHP ittifakının üstündeki "mafya" baskısı

Ekonomik kriz, artan intiharla rve son olarak Sedat Peker'in açıklamaları. Anketlere Cumhur İttifakı'nın oyları düşüşte.

Bir tripod ve kamera...
Suç örgütü lideri Sedat Peker'in bu sözü çok konuşuldu.  Anketlere Cumhur İttifakı'nın oyları düşüşte. Uzmanlara göre bunun başlıca nedeni ekonomik kriz. Ancak Sedat Peker'in iddiaları da hükümet üzerindeki baskıyı artırıyor, etkisinin de güçlü olacağı tahmin ediliyor.

Türkiye'de Mart ve Nisan aylarında sonuçları açıklanan kamuoyu anketlerine göre Cumhur İttifakı'nın oyları düşüşte. Metropoll şirketinin yaptığı "Türkiye'nin Nabzı Nisan 2021" araştırmasına göre AKP'nin oy oranı "kararsızlar" dahil edilmeden yüzde 27'lere gerilemiş durumda.

Kararsızlar olmadan MHP'nin yüzde 8.7
CHP'nin yüzde 18.3
İYİ Parti'nin yüzde 10.7
HDP'nin de yüzde 8.4 oy oranı olduğu görülüyor.

Şirketin sahibi Özer Sencar, AKP'nin kaybettiği oylarla ilgili olarak elde ettikleri sonucu "4 Haziran 2018'de AKP'ye oy verenlerin yüzde 67'si bugün seçim olsa yine AKP'ye, yüzde 3'ü CHP'ye, yüzde 3.8'i İYİ Parti'ye, yüzde 2.7'si MHP'ye oy vereceğini söylüyor" diye aktarıyor.

DW Türtkçe'den Hilal Köylü'nün haberine göre sonuçları tartışılan bir diğer araştırma da Türkiye Raporu'nun Mayıs ayı sonuçları oldu. Türkiye Raporu Direktörü Can Selçuki'nin verdiği bilgilere göre Mayıs ayı araştırmalarına göre Cumhur İttifakı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a destekte düşüş en üst noktaya ulaşmış durumda. Selçuki,
"Mansur Yavaş yüzde 52,5,
Ekrem İmamoğlu yüzde 51,4,
Meral Akşener yüzde 45,4.
Her üçü karşısında Erdoğan'ın oyu yüzde 40'ı dahi bulmuyor" diyor.

Oylardaki erimenin nedenleri

Ortaya çıkan tabloyu DW Türkçe'ye değerlendiren siyaset bilimci ve araştırmacı İbrahim Uslu'ya göre Cumhur İttifakı'nın oylarındaki düşüşün başlıca nedeni pandemi koşullarıyla birlikte büyüyen ekonomik kriz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "tam kapanma" döneminde, kısıtlamalardan etkilenen vatandaşlardan istediği "helalliğe" işaret eden Uslu, "Erdoğan, Türkiye'de yoksulluk olduğunu ilk kez kabul etti. Yoksulluk bir anlamda resmiyet kazandı. Defalarca reddettiğini şimdi kabul etti. İşte, AKP oylarındaki erimenin en temel nedeni budur" görüşünü aktarıyor.

Hükümet, suç örgütü lideri olmakla aranan Sedat Peker'in ortaya attığı iddialar ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yöneltilen ithamlar nedeniyle de baskı altında. Mafya-devlet-siyaset ilişkilerini Türkiye'de yeniden tartışmaya açan iddialarla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam ilk kez kabine toplantısından sonra isim vermeden konuştu. Erdoğan, "En büyük üzüntümüz ülkemizde hala çetelerden medet umacak kadar zavallılaşan, küçülen, haysiyet fukarası kişiliklerin olduğunu görmektir. Terör örgütleri gibi suç çeteleri de zehirli bir yılan gibidir. Onlarla aynı çuvala girerseniz başınıza geleceklere rıza göstermiş olursunuz" dedi.

Sedat Peker'in iddialarının siyaset ve toplumda yarattığı rahatsızlıklara değinen araştırmacı Uslu, "Peker'in hükümeti hedef alması, bir bakanla polemik yaşaması belki doğrudan oy oranlarını etkilemeyecek, ama hükümete olan güveni sarsacak. Yani burada dolaylı bir etki, ama kuvvetli bir etkiden söz ediyoruz" değerlendirmesini yapıyor. Uslu, AKP'nin Peker'in iddialarıyla gündeme gelen süreci de "iyi yönetemediğini" düşünüyor.

Uslu, "Firari bir adam hükümete iftira atıyor, hakaretler yağdırıyorsa AKP'nin yapması gereken mecliste bir araştırma komisyonunun kurulması için vakit kaybetmeksizin harekete geçmesidir. Toplumda yargıya güvenin olmadığı ortada. Soylu, Peker'e karşılık veriyor ama muhalefeti suçluyor. Böyle bir iletişim, böyle bir mücadele stratejisi olmaz. AKP, suç örgütlerinin üzerine gidebildiğini göstermek zorunda. Bu süreci iyi yönetemezlerse, başlarına bela alacaklar" diyor.

 

 

 

 

Son Dakika Haberleri