AKP, normalleşmekte ısrarcı: Yasaklar kalkacak, önlemler gevşetilecek

AKP, normalleşmekte ısrarcı: Yasaklar kalkacak, önlemler gevşetilecek

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yöneteceği kabine toplantısı koronavirüsle mücadele tedbirleri ve normalleşme planı gündemiyle sekizinci kez dijital olarak

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yöneteceği kabine toplantısı koronavirüsle mücadele tedbirleri ve normalleşme planı gündemiyle sekizinci kez dijital olarak toplanacak. Kulislerde bayram sonrası sokağa çıkma kısıtlamalarının tamamen sona ermesi, önlemlerin gevşetilmesi konuşuluyor.

Koronavirüsle mücadele tedbirleri ve normalleşme takviminin ele alınacağı kabine toplantısında Ramazan Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı kararının alınması bekleniyor. Buna göre arife dahil olmak üzere 23-24-25-26 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

TURİZMDE NORMALLEŞME

Hürriyet’ten Erdinç Çelikkan’ın kulis haberine göre, toplantıda turizmde normalleşmenin hayata geçmesiyle hareketlenecek tatil bölgelerinde ve otellerde alınan tedbirler de görüşülecek.

65 YAŞ ÜSTÜNE YASAKLAR

65 yaş üstü ve 20 yaş altı için getirilen sokağa çıkma yasaklarının esnetilmesine dönük Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda atılacak adımların da karara bağlanması planlanıyor.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ SONLANDIRILMASI

30 büyükşehir ve Zonguldak’la başlayıp halen 15 kentte uygulanan sokağa çıkma yasaklarının da bayramdan sonra tamamen sonlandırılması planlanıyor.

SEYAHAT YASAĞININ KALDIRILMASI

Toplantıda ayrıca seyahat yasağının kaldırıldığı illere kademeli ve kontrollü olmak üzere yenilerinin eklenmesi de bekleniyor.

Kabinede 11 Mayıs’ta açılan AVM’ler, berberler ve kuaförlerde bir haftalık dönemde kurallara uygun hareket edilip edilmediği konusu ve sahadan gelen sonuçlar da değerlendirilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika