AKP öncesi ve sonrası Süleyman Soylu

AKP öncesi ve sonrası Süleyman Soylu

Geçmişten bugüne Süleyman Soylu

Süleyman Soylu, AKP’ye katıldığı 5 Eylül 2012 tarihinden bu yana en çok tartışılan isimlerden biri oldu. Soylu, siyasete 1987’de Doğru Yol Partisi’nin (DYP) Gençlik Kolları’nda başladı. 1999’da ise DYP İstanbul il başkanlığı görevine geldi ve 2002 genel seçimleri öncesi milletvekili adayı oldu. Soylu bu dönemde, DYP Genel Başkanı eski Başbakan ve 90’lı yıllardaki faili meçhul cinayetlerle adı sık sık anılan Mehmeht Ağar ile birlikte Tansu Çiller´in gözdelerinden biriydi.

SOYLU’NUN AKP’YE KATILMASINA FARKLI YORUMLAR YAPILMIŞ

Kimi çevreler Soylu’nun bir ittifak çerçevesinde AKP’ye katıldığını söylerken kimi çevreler ise Erdoğan’ın Soylu, Numan Kurtulmuş gibi isimleri yanına çekerek sağda bir ittifaka gittiğini söyledi. AKP içerisine katılan birçok isimden ziyade Soylu’nun AKP içerisindeki icraatları ve söylemleri hep tartışıldı. Soylu, AKP’ye katılmadan önce de Erdoğan ve AKP’ye yönelik sert söylemlerde bulunmuştu.

“ESKİ SOYLU’DAN” AKP’YE ELEŞTİRİLER: AKP’NİN PAÇALARINDAN YOLSUZLUK AKIYOR

DP döneminde AKP’nin yolsuzluk yaptığı yönünde iddiaları gündeme getirmiş ve “29 Mart yerel seçimlerinde halk AKP hükümetine sarı, DP ise kırmızı kart gösterecek. AKP hükümeti, yanlış ekonomi politikası sonucu bayramları da millete zehir etti. İnsanlarımız gülmeyi unuttu. Beceriksizlik ve yetersizlikle, Türkiye’yi krizle karşı karşıya bıraktılar. Paçalarından yolsuzluk akıyor. Türkiye’de ihale ve yandaş belediyeciliği yapılmaktadır” demişti

“ERDOĞAN ÜLKEYİ YÖNETMEYİ BECEREMEDİ”

Hükümet politikalarını eleştiren Soylu, 2009 yılında yapılan yerel seçimler sırasında, dönemin Başbakanı Erdoğan ve dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal arasında seçim meydanlarında devam eden tartışmalar için de ”Eskiden bir film vardı. Filmin adı ‘Cazcı Kardeşler’ idi. Kendileri çalar, millete seyrettirirlerdi. Bunlar da cazgır kardeşler. Birbirlerinden farkı yok” sözlerini kullanmıştı. Soylu, 20 Nisan 2008’de “Bu ülkenin herkese çatan ve kaos yaratan bir Başbakanı var ki, akşam evine gittiğinde karısına ve çocuklarına boynu bükük kalan esnafın, çiftçinin yerine kendini koymuyor. Kendisi evindekilerin yüzüne nasıl bakıyor. AKP iktidarından önce işsizlik yüzde 6’ydı bugün 11.3’e çıktı. Başbakan at üstünde durmayı nasıl beceremediyse, ülke yönetmeyi de aynı şekilde beceremedi” demişti.

“BOYUN EĞDİN, BOYAN DÖKÜLDÜ ERDOĞAN”

31 Aralık 2008: “Çeviriyorsun, boş geliyor. Bir daha çeviriyorsun, pas geliyor. Günlerdir, Filistin’de Müslüman kardeşlerimizin yaşadığı acılar ciğerimize saplandı. Sen Olmert’le görüşüyorsun, ertesi gün bu katliamlar oluyor. Eğer Kırat iktidarda olsaydı, gök kubbe bu katliamı yapanların başına yıkılırdı. Önce çıktın, ‘Arabulucuyum’ dedin, şimdi bölgedeki Müslüman ülkelerin kalbini almakla görevlendirildin. Ey Recep Tayyip Erdoğan, boyun eydin, emir eri oldun, milletin ümitlerini boşa çıkardın. Boyan döküldü Tayip Erdoğan.”

“YENİ SOYLU”: BÜTÜN BEDENİM KAN GÖLÜNE DÖNSE ERDOĞAN’DAN AYRILMAYACAĞIM

Süleyman Soylu, Ağustos 2016’da istifa eden Efkan Ala’nın yerine İçişleri Bakanı oldu. Soylu’nun bu göreve getirilmesinde, ‘FETÖ ile mücadelede’ aktif olmasının etkili olduğu iddia edildi. Soylu’nun göreve geldiği andan itibaren Bölgede çatışmalar şiddetlendi, onlarca kişi çatışmalarda hayatını kaybetti, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş tutuklandı, belediye başkanları görevden alındı, yerlerine kayyımlar atandı. Süleyman Soylu, 15 Mart 2014’te ise “‘Allah şahittir ki bütün bedenim kan gölüne dönse de Erdoğan’dan ayrılmayacağım. Ben AK Parti’ye makam için gelmedim, kendi istikbali için gelen namerttir, alçaktır, namussuzdur” ifadelerini kullanmıştı.

“ERDOĞAN’IN BİR NEFERİYİM”

Soylu, 2018’de yaptığı bir konuşmada ise “Recep Tayyip Erdoğan’ın bir neferiyim hangi görevde olursam olayım Erdoğan’ın neferi olarak kalmaya devam edeceğim” demişti.

BERAT ALBAYRAK İLE OMUZ ATMA GERGİNLİĞİ

İstifa kararı Erdoğan tarafından kabul edilmeyen Süleyman Soylu’yla ilgili ilk istifa iddiası, 25 Şubat 2018’de gündeme gelmişti.
Soylu, memleketi Trabzon’da yaptığı konuşmada, “Geri çekilmek de bir erdemdir. Geri adım atmak da bir erdemdir. Recep Tayyip Erdoğan’ın bir neferiyim. Hangi görevde olursam olayım Recep Tayyip Erdoğan’ın neferi olarak hayatıma devam edeceğim. Hakkınızı helal etmenizi diliyorum. En önemli görev Trabzon milletvekilliğidir. En çok özlediğim kızım ve oğlumdur. Allah inşallah çok yakın bir zaman içerisinde onlarla daha çok sık birlik ve beraber olmak nasip eder” açıklaması yapmış ve bu sözleri istifa işareti olarak yorumlanmıştı.
Daha sonra açıklama yapan Erdoğan, “Kabine ile ilgili değişiklik söz konusu değil. Arkadaşımızın istifası söz konusu değil. Türkiye’yi troller idare etmeyecek” diyerek iddiaları yalanlamıştı. Kulislerde, Soylu’nun, halen kabinede Maliye Bakanı olan ve o dönem “omuz atma” polemiği ile gündem olan Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’la yaşanan anlaşmazlık nedeniyle istifa kararı aldığı ancak Erdoğan tarafından kabul edilmediği iddia edilmişti.

SOYLU’NUN İSTİFA SÜRECİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, koronavirüs salgınını önlemek için 10 Nisan gecesi 31 ilde ilan edilen sokağa çıkma yasağıyla ilgili açıklamanın yaklaşık 2 buçuk saat önce yapılması ve marketlerde yaşanan “izdiham” görüntüleri nedeniyle aldığı istifa kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan döndü.

SOYLU’NUN İSTİFASI KABUL EDİLMEDİ

Soylu’nun istifa kararını duyurmasından yaklaşık 2 buçuk saat sonra Cumhurbaşkanlığı’ndan, “Bir makam sahibinin istifasını sunması kendi takdiridir, fakat nihai karar sayın Cumhurbaşkanımıza aittir. İçişleri Bakanımızın istifası kabul edilmemiştir, kendisi görevine devam edecektir” açıklamasıyla istifanın kabul edilmediği duyuruldu.
Süleyman Soylu’nun sürpriz istifa kararı Ankara’da hareketli saatlerin yaşanmasına neden oldu. Süleyman Soylu saat 21.30 civarında Twitter hesabından yaptığı açıklamayla istifa kararını duyurdu. Kararı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan “af dilediği” istifa açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Gayretle ve titizlikle yürütülen bir süreçte, tamamen salgının önlenmesine yönelik hafta sonu sokağa çıkma kararınının uygulanmasının sorumluluğu, her yönüyle şahsıma aittir. Başlangıçta kısıtlı saatlerde de olsa ortaya çıkan görüntüler, mükemmel yönetilen bu süreçle uyuşmadı. Yaşadığım onca tecrübe, sorumluluk kısmı üzerimizde olan bu olayda, böyle görüntülere yol açmamalıydı. İyi niyetle, hafta sonunda salgını ve bulaşı bir nebze durdurabilmek adına atılan bir adımdı. Hiç bir zaman zarar vermek istemediğim Aziz Milletimiz, hayatımın sonuna kadar da sadık olacağım Sayın Cumhurbaşkanım beni bağışlasın…
“Onurla yürüttüğüm İçişleri Bakanlığı görevimden ayrılıyorum… Tüm dostlara, mesai arkadaşlarıma Allahaısmarladık… Allah milletimizi korusun…”

ERDOĞAN: NİHAİ KARAR CUMHURBAŞKANINDIR

İstifa açıklamasından kısa süre sonra, Soylu ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu istifayı kabul etmediği bilgisi kulislere yansıdı. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan açıklama yapılarak istifanın kabul edilmediği duyuruldu.

Açıklamada, Soylu’nun salgından bu yana geçen 1 ayı aşkın sürede yürüttüğü başarılı çalışmayla, kamu güvenliği konusunda sıkıntı çekilmemesini sağladığı ifade edildi:
“15 Temmuz darbe girişiminin hemen arkasından İçişleri Bakanlığı görevine getirilen sayın Süleyman Soylu, bugüne kadar başarılı çalışmalarıyla milletimizin takdirini kazanmıştır.
“Terör örgütlerinin ülkemizdeki eylem kapasitelerinin önemli ölçüde azaltılmasında Sayın Bakanımızın yürüttüğü kararlı mücadelenin büyük payı vardır. Aynı şekilde deprem gibi doğal afetlerin ardından yapılan çalışmalarda da, İçişleri Bakanımız sürekli sahada olarak güçlü bir koordinasyon gerçekleştirmiştir.
“Koronavirüs salgının sağlık hizmetleri, gıda tedariki ve kamu güvenliği boyutu da bulunduğu bir gerçektir. İçişleri Bakanımız, bir ayı aşkın süredir yürüttüğü başarılı çalışmalarıyla, bu süreçte ülkemizde kamu güvenliği konusunda hiçbir sıkıntı çekilmemesini temin etmiştir.
“Sayın Bakanımız istifa talebini sayın Cumhurbaşkanımıza sunmuş, Cumhurbaşkanımız bu talebi uygun bulmadığını kendisine ifade etmiştir. Bir makam sahibinin istifasını sunması kendi takdiridir, fakat nihai karar sayın Cumhurbaşkanımıza aittir. İçişleri Bakanımızın istifası kabul edilmemiştir, kendisi görevine devam edecektir.”

SOYLU YASAK KARARINI AÇIKLARKEN ÖZELİKLE “CUMHURBAŞKANININ BİLGİSİ VAR” VURGUSU YAPTI.

Soylu, Cuma günü 2 saat kala sokağa çıkma yasağı kararını açıklarken özelikle vurgulayarak “Cumhurbaşkanımızın bilgisi dahilinde” demişti. Muhalefetin, ‘sokağa çıkma yasağının açıklamasına ilişkin zamanlama hatası yapmak, on binlerce kişinin yaşamını tehlikeye atmakla’ suçladığı Soylu, Habertürk Yazarı Muharrem Sarıkaya’ya yaptığı açıklamada, kararını “Yasağı erken saatte açıklasaydık, marketlere akın olsaydı daha mı iyi olurdu?” sözleriyle savundu.
12 Nisan pazar günü Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan’a ise “Zamanlaması açısından alınan karar, bakanlığımıza ait bir karardır. Bir kez daha söylüyorum: Eleştirileri de aldım kabul ettim. Hakaretleri de kabul ettim” açıklaması yaptı.Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın ise pazar günü, Soylu’nun istifası öncesinde katıldığı televizyon programında, sokağa çıkma yasağı kararının alınma şeklini, “Bilgi verme konusunda Cuma akşamı bir kargaşa oldu, keşke hiç olmasaydı. Panik ve rehavet yoktu baştan beri” sözleriyle eleştirdi.

SANCAR: SOYLU YA GÖREVDEN ALINMALI YA İSTİFA ETMELİ

Yasak kararından sonra CHP, HDP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nden de Soylu’ya yönelik sert sözler edilmişti.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Soylu’nun ya istifa etmesi, ya da görevden alınması gerektiğini belirtmişti.

SELVİ: SOYLU ERDOĞAN’I ARAYARAK İSTİFA İÇİN BİLGİLENDİRDİ

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifa kararı öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak kararıyla ilgili bilgilendirme yaptığını yazdı.
Selvi’nin aktardığına göre Soylu, karar öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşerek, Cuma gecesi açıklanan sokağa çıkma yasağının neden olduğu kargaşadan ötürü sorumluluğun kendisinde olduğunu ve istifa etmek istediğini söyledi.
Selvi yazısında şu diyaloğu aktardı:
Erdoğan: Gerek yok.
Soylu: Efendim konjonktür onu gerektiriyor. Sizin elinizi rahatlatmak için istifa ediyorum.
Bu arada :Erdoğan’ın soylu’nun istifasını kabul etmediği açıklamasının üzerinden 12 saat geçmesine rağmen Soylu istifa açıklamasını twitter hesabından kaldırmadı.
https://twitter.com/suleymansoylu/status/1249403093151887362?s=20

MHP, SOYLU’NUN KALMASINDAN MEMNUN OLDU

Erdoğan’ın Soylu’nun istifasını kabul etmemesinin ardından, MHP Lideri Devlet Bahçeli de Twitter üzerinden açıklama yaparak, karardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Soylu’nun istifa niyetinin “sürdürülen mücadele ruhunu sekteye uğratma” riski taşıdığını kaydeden Bahçeli, “Elbette takdir ve tasarruf Sayın Cumhurbaşkanımıza aittir. MHP mezkur istifanın kabul edilmemesinden ziyadesiyle memnundur. Sayın Süleyman Soylu azimli, inançlı, dirayetli ve mücadeleci kişiliğiyle Türkiye’nin en hassas döneminde üstlendiği bakanlık görevini başarıyla yerine getirmiştir. Bizim temennimiz bu görevine kararlılıkla devamından yanadır” görüşüne yer verdi.

CHP’DEN İSTİFA SÜRECİNE ELEŞTİRİ

CHP’nin eski Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce yaşanan süreci “Tam bir saray tiyatrosu” olarak nitelerken CHP’li Aykut Erdoğdu ise “Yılın oscarları sahiplerini buldu” diye eleştirdi.  

 

SEDAT PEKER VE SÜLEYMAN SOYLU

 

Bu bölüm sonuçlanmadı…

Devam edecek…

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika