AKP, rüşvet iddiaları karşısında sessizliğini koruyor

AKP, rüşvet iddiaları karşısında sessizliğini koruyor

ABD merkezli ilaç şirketi Alexion’ın 2010-2015 yılları arasında Sağlık Bakanlığı yetkililerine 1,3 milyon dolar değerinde rüşvet verdiği iddialarına ilişkin resmi bir açıklama henüz yapılmadı.İstanbul Tabip Odası Sağlık Bakanı Koca'dan açıklama bekliyor

Rüşvet iddialarını tekrar gündeme getiren İstanbul Tabip Odası (İSTTABİP) Sağlık Bakanı Koca’nın  rüşvet iddialara yanıt vermesini istedi. Yapılan açıklamada “İstanbul Tabip Odası olarak tekrar soruyoruz, ne zaman yanıt vereceksiniz? Görmedik, duymadık, bilmiyoruz diyemezsiniz. Bu iddialar korkunç. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konu ile ilgili açıklama yapmalıdır” denildi. 

İşte Alexion ilaç firmasının Türkiye’de verdiği rüşvetin madde madde süreci!

NE OLMUŞTU?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu belgelerine göre Alexion Pharmaceuticals Şirketi, ABD’de Rüşvetin Önlenmesi ve Yabancı Ülkelerde Yolsuzluk Uygulamaları Kanunu uyarınca 21 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Belgelerde AKP’li eski Sağlık Bakanları Recep Akdağ ile Mehmet Müezzinoğlu dönemlerini kapsayan yıllarda Alexion Türkiye’nin çok nadir görülen iki hastalığın (atipik hemolitik üremik sendrom ve paroksizmal noktürünal hemoglobinüri) tedavisinde yeri olan ve dünyanın en pahalı ilaçları arasında yer alan Soliris marka ilaç hakkında düzenlemelerin yapılabilmesi için bakanlık yetkililerine 1,3 milyon dolar değerinde rüşvet verdiği iddia edilmişti. Şirketin bu şekilde 6.6 milyon dolar haksız kazanç sağladığı kaydedilmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem