AKP seçmeni ‘usulsüzlük var mı?’ anketine bakın ne cevap verdi

AKP seçmeni ‘usulsüzlük var mı?’ anketine bakın ne cevap verdi

Mediar'ın İstanbullu seçmene usülsüzlük iddialarını sorduğu araştırma, AKP'li seçmenlerin bile yarısından fazlasının usulsüzlük iddialarına inanmadığını

Mediar'ın İstanbullu seçmene usülsüzlük iddialarını sorduğu araştırma, AKP'li seçmenlerin bile yarısından fazlasının usulsüzlük iddialarına inanmadığını ortaya koydu. İstanbul'da seçmenin yüzde 61.14'ü usülsüzlük yaşandığını düşünmüyorum' dedi.

31 Mart'ta yapılan yerel seçim sonuçlarına ilişkin tartışmaların nasıl değerlendirildiğini saptamayı amaçlayan ve yüzde 2.55 hata payı olduğu belirtilen Mediar araştırmasında, İBB adayı Binali Yıldırım'a oy veren AKP seçmeninin yüzde 44.01'i usülsüzlük veya hata olduğunu düşündüklerini söyledi. Anket  

Araştırmaya katılanların yüzde 33.98'i seçime bir usülsüzlük karıştığı konusunda 'kararsız' kaldı ve yüzde 22.01'i 'hayır, sonucu değiştirecek bir hata/usülsüzlük yoktur' dedi.

Diken'in aktardığı araştırma verilerine göre, "İstanbullu AKP seçmeninin yarısından fazlası AKP'li yetkililerin hata ve usülsüzlük olduğu iddialarına inanmıyor."

KATILIMCILARIN YÜZDE 65.'Ü SEÇİMLERİN TEKRARLANMASINI İSTEMİYOR

"Yerel seçimlerin tekrarlanması gerektiğini düşünüyor musunuz?" sorusuna katılımcıların yüzde 65.3'ü 'hayır' yanıtını verirken, yüzde 18.28 'kararsız' kalıyor ve yüzde 16.59 'evet' diyor.

CHP'li Ekrem İmamoğlu seçmeninin sadece yüzde 6.38'inin seçim tekrarı istediği araştırmaya göre, Yıldırım'ın seçmenlerinin ise sadece yüzde 27.58'i bu konuya sıcak bakıyor.

Araştırma sonuçlarına göre, makul yorum, seçimde usülsüzlük olup olmadığı ile ilgili kararsız Binali Yıldırım seçmeninin, tekrar seçim yapılması fikrine soğuk baktığı yönünde.

'YİNE AYNI ŞEKİLDE OY KULLANIRIM'

AKP seçmeninin sorulara verdiği yanıtlarda kararsızların payının hayli yüksek olduğu gözlemleniyor.

İmamoğlu seçmeninin yüzde 98.89'u, Yıldırım seçmeninin yüzde 97.21'i seçim tekrarlanırsa "Yine aynı şekilde oy kullanırım" dedi.

Türkiye'nin en önemli sorununun ne olduğu sorusuna katılımcıların yüzde 59.04'ü ‘ekonomi' yanıtını verirken, ulusal güvenliğin en önemli sorun olduğunu düşünen seçmenin oranı yüzde 22.75.

Anket Anket 

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.