AKP Sözcüsü Çelik'ten İdlib açıklaması: Karşı tarafa verilen zaiyat kat ve kat fazladır

AKP Sözcüsü Çelik'ten İdlib açıklaması: Karşı tarafa verilen zaiyat kat ve kat fazladır

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, İdlib'de Türk askerine yapılan saldırı hakkında açıklama yaptı.AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Genel Merkezi'nde AKP MYK toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu.Ömer Çelik'in açıklamalarının...

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, İdlib'de Türk askerine yapılan saldırı hakkında açıklama yaptı.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Genel Merkezi'nde AKP MYK toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu.

Ömer Çelik'in açıklamalarının satır başları şöyle oldu:

'ŞEHİTLERİMİZİN KANI YERDE KALMAMIŞTIR'

Göçe engel olmak amacıyla TSK üzerine düşen görevi yerine getirmektedir. İdlib'de gözlem noktalarının görevi rapor etmek ve gözlem etmektir. Astana ve Soçi çerçevesinde meşru bir yapı olarak bulunmaktadır. Rejim'in sistemli şekilde saldırıları söz konusudur. Hedefler ateş altına alınarak gerekli karşılık verilmiştir. Şehitlerimizin kanı yerde kalmamıştır. Karşı tarafa verilen zayiat kat ve kat fazladır. Silahlı kuvvetlerimiz gereken bilgileri açıklayacak. Gelişmeler yakın bir şekilde takip ediliyor. Cumhurbaşkanımız gerekli talimatları vermiştir.

'GÖZLEM NOKTALARINDAN ÇEKİLME SÖZ KONUSU DEĞİLDİR'

Rejim şimdiye kadarki mutabakatları ihlal etmektedir. 3 Şubat'ta saldırıların önlenmesi için Türkiye takviye göndermişti ve ateş edilmişti, şehitlerimiz vardı. Gerekli karşılık o zaman verilmişti. Rejim tüm mutabakatları gözardı etmiştir. Herhangi bir gözlem noktasından çekilme söz konusu değildir. Aziz milletimizin içi rahat olsun, her türlü karşılık verilecektir. Son takviyeler de yapılmıştır. Son takviyeler Türkiye'nin kararlılığını göstermiştir. Oradaki TSK unsurları kendilerine yapılacak saldırıya fazlasıyla karşılığını verebilecek bir güçtedir.

Muhalefetten bazıları sınırlarımızın dışında ne işi var diye. Daha öncede gördük. Sınır dışımızdan kendi illerimize nasıl saldırı olduğunu. 30 kilometrelik derinlik sınırlarımızın korunmasını sağlamaktadır. Terör bölgesini buradan uzak tutmaktadır. Türkiye herhangi bir pozisyon almayacak kararlılıkla devam edecektir. Burada kimsenin toprağında gözümüzün olmadığını, sınır güvenliğimizi korumak olduğunu, terörle mücadele olduğunu bir kez daha belirtmek isteriz.

YURTTA SOĞUK HAVA

Bazı illerimizde kar tatiliyle ilgili kararlar verildi. Özellikle soğukta kalanlarla ilgili bazı haberler duyuyoruz. Böyle bir durumla karşılaşıldığında bunun derhal valiliklere bildirilmesini rica ediyoruz.

DİYARBAKIR ANNELERİ

Diyarbakır Annelerinin 160. gününe girdik. Buradan oradaki annelere babalara sevgilerimizi saygılarımızı iletiyoruz. Umarız en kısa sürede çocuklarına kavuşurlar.

LİBYA UYARISI

Hafter milisleri, Berlin konferansı sonrası ateşkesi ihlal etmeye devam ediyorlar. Masada ateşkes konuşulurken bir yandan da kimliklerini iyi bildiğimiz ülkelerin Hafter'e silah göndermesi siyasi çözüm arayışlarını baltalamaktadır. Biz buradan uyarımızı yapıyoruz. Dünya insanların hayatını tehdit eden bir durumla karşı karşıya. Burada Hafter'in saldırganlığına göz yummak, ikinci bir Suriye vakası ortaya çıkarabilir.

SORU-CEVAP

'MEŞRU MÜDAFAA HAKKIMIZI YERİNE GETİRİYORUZ'

Cumhurbaşkanımızın, Putin ile görüşmesi mümkündür. Buradan ve oradan talepler geliyor. Görüşmeler devam ediyor. Rejim, Cumhurbaşkanımızın dediği yere çekilinceye kadar TSK gerekli çalışmaları yapacaktır. Buradaki kararlılık Rejimin o çizgiye çekilmesidir. Rejim, terörle mücadeleden bahsediyor. Ne yaptıklarını iyi biliyoruz.

İhtiyaç duyulduğu takdirde sahadaki durumu göre sürekli gerçekleşiyor. Cumhurbaşkanımızın gelişmelere göre talimatı veriyor.

Şu anda gönderdiğimiz takviyeler, Rejim'in ihlal ettiği sınırlara çekilmesi için bir operasyondur. Verilen karşılıklar bir operasyondur. Herhangi bir yeri ele geçirmek için yapmıyoruz. Meşru müdafaa hakkımızı yerine getiriyoruz.

5. madde temelinde özel bir değerlendirmem yok. Yapılan bu saldırılar çerçevesinde NATO ile görüşmelerimiz sürüyor. NATO'nun terör ile mücadelede Türkiye'nin yanında olması beklentimizdir. Türkiye, bütün NATO güney sınırını korurken mücadeleyi tek başına vermiştir. Türkiye'yi takdir edenlerin Türkiye'nin nasıl yanında duracağını belli eden sözler duymak istiyoruz tabi ki.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika