AKP teşkilatları isteksiz, seçmen sandığa gitmeyecek!

AKP teşkilatları isteksiz, seçmen sandığa gitmeyecek!

ABC Gazetesi/ Haber MerkeziSon referandum anketinde yüzde 56,4 ''hayır’ oyu sonucuna ulaşan Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Özkiraz Beşinci Boyut’ta Merdan Yanardağ’ın konuğu oldu. Özkiraz,...

ABC Gazetesi/ Haber Merkezi

Son referandum anketinde yüzde 56,4 ''hayır’ oyu sonucuna ulaşan Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Özkiraz Beşinci Boyut’ta Merdan Yanardağ’ın konuğu oldu. Özkiraz, AKP teşkilatlarının referandum kampanyası için isteksiz olduğunu öne sürdü.

Merdan Yanardağ yönetimindeki Beşinci Boyut’un konukları Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Özkiraz ve duayen gazeteci Türkiye’nin ilk iletişim bilimcisi Prof. Dr. Haluk Şahin idi.

Yaklaşan referanduma ilişkin, Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi’nin yapmış olduğu anket değerlendirilirken, seçmen eğilimlerinin ''hayır’ yönünde seyrettiği gözlemlendi.

Özkiraz, yaptıkları anket doğrultusunda, 16 Nisan Anayasa referandumunda yüzde 56,4 oranında hayır, yüzde 43,6 oranında ''evet’ şeklinde bir sonuç elde ettiklerini belirtirken, AKP içerisindeki kararsız oranının CHP’den daha fazla olduğunu ifade etti.

TEŞKİLATLAR İSTEKSİZ

AKP teşkilatlarının ''evet’ kampanyası yapmak konusunda isteksiz olduğunu ifade eden Özkiraz, MHP seçmeninin de Bahçeli’nin tutumundan rahatsız olduğunu ve yönetimi cezalandırmak için rekor düzeyde katılım sağlayacaklarını belirtti.

AKP SEÇMENİ SANDIĞA GİTMEYECEK

Özkiraz AKP seçmeninin büyük bir bölümünün 'evet' vermek istemediğini ancak 'hayır' oyu vermeye de ellerinin varmayacağını öne sürerek iktidara oy veren seçmenin büyük bir bölümünün sandığa gitmek istemediğinin altını çizdi. 

Anketin en çarpıcı sonuçlarından bir tanesi en beğenilen lider sorusuna verilen yanıtlar oldu. Recep Tayyip Erdoğan yüzde 36,5 ile birinci sırada yer alırken, yüzde 16,8 oy ile 3. Sıraya yerleşen Selahattin Demirtaş, yüzde 4.2 ile 5. Sırada yer alan Bahçeli’yi geride bıraktı.

KÜRT İLLERİNDE HEDEF HİZBULLAH

Kürt illerinde seçmenin AKP’ye karşı değil Hizbullah’a karşı bir kampanya yürüttüğünü ve ''hayır’ oylarının yüksek çıkacağını ifade eden Özkiraz, 15 Temmuz’un hemen ardından yaptıkları araştırmalarda bile ''evet’ oylarının yüzde 60’ı bulmadığını belirtti.

BAHÇELİ GARİP VAKA

Prof. Dr. Haluk Şahin ise yurtdışında Türkiye’de otokratik bir rejimin olduğu algısının hakim olduğunu ifade ederken, AKP açısından da çıkacak en olumlu sonucun düşük farklı bir yenilgi olduğunu belirtti. Tüm korku atmosferine rağmen referandumdan ''hayır’ çıkacağını belirten Şahin, Bahçeli’nin durumunun rasyonel olarak değerlendirilmesinin mümkün olmadığını ifade ederek, gelecek yıllarda ''garip vakalar’ kategorisinde yer alacak bir psikoloji olduğunu ekledi.

">

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Politika