AKParti'den homofobi itirafı geldi! "LBGTi'nin en büyük düşmanı Erdoğan'dır!"

AKParti'den homofobi itirafı geldi!

AKParti'den homofobi itirafı geldi! "LBGTi'n... Sosyal medya hesabından homofobi itirafında bulunan AKP'li Fatmanur Altun, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili paylaşımında "LBGT lobisinin ve endüstrisinin Türkiye’deki en büyük düşmanı Recep Tayyip Erdoğan’dır" dedi.

Sosyal medya hesabından homofobi itirafında bulunan AKP'li Fatmanur Altun, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili paylaşımında "LBGT lobisinin ve endüstrisinin Türkiye’deki en büyük düşmanı Recep Tayyip Erdoğan’dır" dedi. Altun'un açıklaması akıllara, Erdoğan'ın "Eşcinsellerin de kendi hak ve özgürlükleri çerçevesinde yasal güvence altına alınması şart." sözlerini getirdi.

KADEM Yönetim Kurulu Üyesi Fatmanur Altun, KADEM’in İstanbul Sözleşmesi’ni savunan açıklamalarını eleştirenlere Twitter hesabından yaptığı paylaşımla yanıt verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın başkan yardımcılığını yaptığı Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) İstanbul Sözleşmesi’ne destek verdiği 16 maddelik bir açıklama yapmıştı. 

 

“İstanbul Sözleşmesi ve kadın cinayetlerinin artması arasında doğrusal hiçbir bağlantı yok iken, kadın cinayetlerini önlemek üzere getirilmiş bir düzenlemenin günah keçisi ilan edilmesini anlamak pek mümkün gözükmemektedir” ifadelerinin yer aldığı açıklama, sözleşmeye karşı olan kimi kesimler tarafından eleştirilmiş, bunun üzerine KADEM söz konusu sözleşmede LGBTİ+’lara ilişkin kısmı “tehdit” olarak nitelediği yeni bir açıklama yaparak geri adım atmıştı. 

KADEM’in sosyal medya hesabından tartışmalara ilişkin yapılan açıklamada, “İstanbul Sözleşmesi tartışmaları üzerinden derneğimizin başka bir konuma çekilmek istendiğinin farkındayız. Konumumuz, aileye verdiğimiz değer ve neslin devamlılığının önemi açısından tehdit olarak gördüğümüz eşcinsel hareketler ile yan yana anılmayı kabul etmiyoruz” ifadeleri kullanılmıştı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’la evli olan KADEM Yönetim Kurulu Üyesi Fatmanur Altun, İstanbul Sözleşmesi’ne dair yaptıkları açıklamaya gelen eleştirilerin sürmesi üzerine Twitter hesabından yeni bir paylaşım yaptı. LGBTİ+ konusundaki görüşlerini açık ve net bir biçimde ortaya koyduklarını belirten Altun, şunları söyledi: 

“Üzülerek ifade ediyorum ki İstanbul Sözleşmesi tartışması artık bir turnusol kağıdına dönüştü. Üç gündür gerek İstanbul Sözleşmesi gerekse LGBT konusunda görüşlerimizi net bir biçimde ortaya koyuyoruz. Yazdıklarımız açık ve anlaşılır. Buna rağmen ısrarlı bir şekilde ‘haydi itiraf et, İstanbul Sözleşmesine iman ediyorsun’ tonunda karşılıklar alıyorum. Dahası mesajlar, mailler ve telefon trafiği ile insanlara ulaşarak bu yargıyı onlarda da oluşturmaya, kafalarını karıştırmaya çalışıyorlar. Aradıkları, mail, mesaj attıkları insanlar haber veriyorlar sağolsunlar. Bize biçtikleri rol belli; İstanbul Sözleşmesi üzerinden bizi LGBT destekçisi göstermek. Akıllara ziyan bir fitne! Üç gündür attığımız tweetler bütün hesaplarını bozmuş olacak ki; yazılanlar ortada olmasına rağmen insanlara okuduğunu anlamayan muamelesi yapmaktan ve gizli-açık lobilerle fitne kazanını kaynatmaktan çekinmiyorlar. Bizim pozisyonumuz nettir; İstanbul Sözleşmesi nas değildir.”

HOMOFOBİ İTİRAFI

Paylaşımında AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üzerinden homofobi itirafında bulunan Altun, Erdoğan’ın Türkiye’deki en büyük LGBTİ+ düşmanı olduğunu vurgulayarak şu sözlere yer verdi: “Öte yandan artık siyasi bir hüviyet kazanan LBGT lobisinin ve endüstrisinin Türkiye’deki en büyük düşmanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. İnsanlara sağdan yaklaşarak, LGBT ile korkutarak Erdoğan’ı hedef göstermek, düşmanlaştırmak ancak Şeytan’ın aklına gelebilirdi.” 

 

ERDOĞAN’IN LGBTİ+ SAVUNMASI

Altun’un bu itirafı akıllara, Erdoğan’ın bundan 18 yıl önce LGBTİ+ bireylere dair kullandığı sözleri getirdi. 2002 seçimleri öncesi Kanal D ekranlarında yayınlanan “Genç Bakış” adlı programa katılan Erdoğan, bir öğrencinin “Bildiğimiz gibi Türkiye’de eşcinsel vatandaşlarımız var, eşcinsel vatandaşlarımıza Avrupa’da olduğu gibi evlilik hakkı gibi başka haklar tanımayı düşünüyor musunuz, kişisel olarak ne düşünüyorsunuz, eşcinsellere haklar tanınmalı mı tanınmamalı mı?” şeklindeki sorusunu şu ifadelerle yanıtlamıştı: “Eşcinsellerin de kendi hak ve özgürlükleri çerçevesinde yasal güvence altına alınması şart. Zaman zaman bazı televizyon ekranlarında onların da muhatap oldukları muameleleri insani bulmuyoruz.”

"AKParti'den homofobi itirafı geldi! "LBGTi'nin en büyük düşmanı Erdoğan'dır!"" haberi, 04 Ağustos 2020 tarihinde yazılmıştır. 04 Ağustos 2020 tarihinde de güncellenmiştir. Politika kategorisi altında bulunan AKParti'den homofobi itirafı geldi! "LBGTi'nin en büyük düşmanı Erdoğan'dır!" haberi 2020 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. AKParti'den homofobi itirafı geldi! "LBGTi'nin en büyük düşmanı Erdoğan'dır!" 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Politika konusunda 19 Haziran 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 18:31 Dervişoğlu Akşener'i ziyaret etti: "Dünümüz de bizim, yarınlarımız da…"
 2. 18:31 İmamoğlu duyurusunu yaptı: Tam 1 milyon aileye kurban bağışı ulaştırılacak!
 3. 18:30 Bayram sonrası Meclis gündeminde: Ev kadınları aylık ne kadar prim ödeyerek emekli olabilecek?
 4. 18:21 Emekli maaşlarının Temmuz ayına yaklaşırken hesaplamaları yeniden yapıldı
 5. 18:16 Gazze'deki insani kriz sürüyor: 40'tan fazla çocuk açlıktan hayatını kaybetti!
 6. 17:05 Justin Timberlake serbest bırakılmış oldu
 7. 17:02 İspanya Kralı tahta çıkışının 10. yılını değerlendirdi
 8. 14:37 AKP'li Güler: "Sokak hayvanlarına yönelik yasada ötenazi olmak zorunda"
 9. 13:07 Bankalar bayram sonrası ne zaman açılıyor? Bankalar yarın çalışacak mı?
 10. 12:54 Büyük şirketlere ilave vergi uygulanacak
 11. 12:51 Yatırımcılar şaşıracak: Altında dalgalanma sürüyor! 19 Haziran altın fiyatları
 12. 12:06 Akaryakıta dev zammın tarih belli oldu! Tatilciler depoyu doldurun!
 13. 12:06 O dünya devi beklenmedik şekilde iflas etti! Sırada kimler var?
 14. 12:01 Her tahmini tutan o ünlü bankadan yazın sonuna dolar tahmini geldi
 15. 11:48 Bayram sonrası 50 bin emeklinin maaşı kesilecek, geçmişte ödenen maaşlar faiziyle iade edilecek
 16. 11:35 2014'ten beri bulunamayan Malezya uçağının bir izine rastlandı!
 17. 11:35 Biden, 500 bin göçmene eşleri aracılığıyla vatandaşlık hakkı verecek planı açıkladı
 18. 11:00 Emre Kınay yapımcılara ateş püskürdü: ''Satın alınmış takipçili oyuncular''
 19. 10:44 Rahmi Turan: Vatandaş bu iktidarın değişmesini istiyor ama Özgür Özel’in anlamadığı görülüyor
 20. 10:37 Dişlerinizi fırçalarken yapılan bu hata, dişlerinizin beyazlığını kaybetmesine neden olur
Politika Haberleri