AKP'de İstanbul Sözleşmesi hazırlığı başladı! İşte atılacak adımlar

AKP'de İstanbul Sözleşmesi hazırlığı başladı! İşte atılacak adımlar

AKP İstanbul Sözleşmesi adımlarını hazırladı. Sözleşmedeki 'tartışmalı' iki madde yeniden yazılacak ve Avrupa Konseyi'ne sunulacak. Konseyin kabul etmemesi halinde AKP, 'geniş kapsamlı bir insan hakları sözleşmesi' hazırlayacak

Kadına şiddet ve cinayetler artarken, kadınları korumak amacıyla imzalanan İstanbul Sözleşmesi'yle ilgili AKP'nin atacağı adımlar netleşmeye başladı. Buna göre, sözleşmedeki 'tartışmalı' iki madde yeniden yazılacak ve Avrupa Konseyi'ne sunulacak. Konseyin kabul etmemesi halinde AKP, 'geniş kapsamlı bir insan hakları sözleşmesi' hazırlayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatının ardından çalışmalara başlayan AKP'nin hukukçu kurmayları, Cumhurbaşkanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı bürokratlarıyla, Beştepe’de 2 toplantı yaptı. Vatandaşların İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili görüşlerinin de gündeme geldiği toplantıda, bununla ilgili alınabilecek bir kararın, titiz davranılarak ve aceleye getirilmeden alınması yönünde değerlendirmeler yapıldı. Önceki gün düzenlenen MYK toplantısında da özellikle bu konuda partinin kendini daha iyi anlatması gerektiği dile getirildi. 

'AKP'LİLERİN YÜZDE 65’İ 'ÇIKMAYALIM' DİYOR'

Toplantılarda AKP'nin, İstanbul Sözleşmesiyle ilgili yaptığı anket de gündeme geldi. Buna göre yapılan son ankette "Sözleşmeden çıkmayalım" diyenlerin oranının yüzde 65 ve "Çıkalım” diyenlerin oranının da yüzde 25 olduğu belirtildi. Anketlerde ayrıca, "Sözleşmeyi bilmiyoruz" diyenlerin oranının da yüzde 10 olduğu ifade edildi.

4 VE 6’NCI MADDE

Hürriyet'ten Gamze Karakış'ın haberine göre, yapılan toplantılarda, sözleşmedeki 4. ile 6. maddenin yeniden yazılmasına karar verildi. "Temel haklar, eşitlik ve ayrımcılık yapılmaması" konusunu düzenleyen 4’ncü maddede yer alan "cinsel yönelim" ve "toplumsal cinsiyet kimliği" ifadelerinin çıkarılarak, maddenin yeniden yazılacağı öğrenildi. Sözleşmenin 6. maddesinde ise "Toplumsal cinsiyet konusunda hassasiyet gerektiren politikaların" kapsamının yeniden belirleneceği aktarıldı.

KABUL EDİLMEZSE SÖZLEŞME

Yapılacak çalışmanın sözleşmenin taraflarına sunulması planlanırken, maddenin bu şekilde kabul edilmemesi durumunda sözleşmeden çıkılarak, yeni bir çalışma yapılacağı öğrenildi. Öte yandan, parti kurmayları, sözleşmeden çıkılması durumunda herhangi bir yasal boşluğun oluşmayacağına dair yaptığı çalışmayı da Erdoğan’a sundu. Sunumda, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un kadına karşı şiddetin önlenmesinde yeterli olduğu anlatıldı. 

İlgili Haberler
Etiketler :