AKP'de referandum hazırlıkları: Bunlardan kaçınılacak

AKP'de referandum hazırlıkları: Bunlardan kaçınılacak

AKP'nin referandum stratejisi giderek belirginleşiyor. Kararsızların oranının yüzde 20 çıktığının görülmesi üzerine, AKP'nin kararsızların yüzde 8'inin "klasik AKP seçmeni" olduğunu düşündüğü, bu kişiler için "endişeli...

AKP'nin referandum stratejisi giderek belirginleşiyor. Kararsızların oranının yüzde 20 çıktığının görülmesi üzerine, AKP'nin kararsızların yüzde 8'inin "klasik AKP seçmeni" olduğunu düşündüğü, bu kişiler için "endişeli muhafazakarlar" dediği belirtiliyor.

Hürriyet'in haberine göre, "endişeli muhafazakarlar", "muhafazakarlara sıkıntı yaratabilecek bir başkanın" iktidara gelmesinden korkarak, başkanlık sistemini istemezken, AKP'nin kararının yalnızca AKP ve MHP seçmenine yönelmek olduğu aktarılıyor.

'MHP İLE UZLAŞMA'

AKP'nin AKP-MHP seçmenine yönelerek yüzde 60 "evet" çıkartabileceğini düşündüğü söylenen haberde, başkanlık referandumunun, "başkanlık" üzerine kurulmasının istenmediği, bunun "MHP ile varılan uzlaşmaya aykırı olduğu" söyleniyor. AKP'lilerin sıklıkla "başkanlık" demekten çekindikleri görülüyordu.

AKP'nin, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile birlikte mitingler yapmayı düşündüğü, ancak bunun Kürtlerin ihmal edildiğini gösterecek olması sebebiyle kabul edilmedği belirtiliyor. MHP'lileri kaçırmamak içinse, Kürtlere yapılacak vaatlerin ekonomiyle sınırlı tutulmasının kararlaştırıldığı aktarılıyor.

Halkın çoğunluğunun anayasa değişikliğini okumadığı da belirtilirken, AKP'nin bu sebeple "ev ev gezerek" kampanya yürüteceği belirtiliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem