AKP'de seçim telaşı: 'Sayın Öcalan' dedi...

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi Burhanettin Duran, katıldığı televizyon programında "Sayın Öcalan" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi Burhanettin Duran, katıldığı televizyon programında "Sayın Öcalan" ifadesini kullandı.

NTV’de önceki akşam ekranlara gelen Siyasi İşler programında tartışma yaratan sözler sarf edildi. Programa Siyaset Ekonomi Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Genel Koordinatörü, Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi ve hükümete yakın Sabah gazetesi yazarı Burhanettin Duran, Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu ve Hukuk Akademi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Lütfü Avşar katıldı.

Programda İstanbul seçimleri konuşulurken HDP’nin alacağı tavır da masaya yatırıldı. Program sunucusu, Burhanettin Duran’a, "HDP'nin de tavrını sormak isterim Burhanettin Duran. Henüz bir karar açıklamadı, ne dersiniz, ne düşünüyor HDP?" diye sordu. Burhanettin Duran ise, "HDP içerisinde, sanıyorum Sayın Öcalan’ın son açıklaması, bu Suriye'deki YPG'nin tavrı ile ilgili, Türkiye'nin hassasiyetlerinin dikkat edilmesi gerektiğiyle ilgili açıklaması bir tür bir iç tartışma oluşturdu" ifadelerini kullandı.

Burhanettin Duran’ın PKK lideri Abdullah Öcalan’a “sayın” demesi tepki çekti. Öte yandan, SETA, başta Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın olmak üzere, Cumhurbaşkanlığı tarafından desteklenmesiyle biliniyor.

Politika