AKP’den açıklama hatamız varsa temizleriz

AKP’den açıklama hatamız varsa temizleriz

Muhalefet, bir mafya babası iddiasındaki kişinin, argümanlarını alıp taşımak değildir. Muhalefet; dedikodunun, iftiranın, hakaretin karşılık bulacağı bir yer değildir.

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Bülent Turan, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Turan, TBMM’de düzenlemiş olduğu basın toplantısında Sedat Peker’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile alakalı iddialarına yönelik muhalefetin ‘acil komisyon kurulması’ talebinin sorulması üzerine şunları dile getirdi:

“Meclis; kendi gündemine hâkim olan, ne yaptığını bilen bir kurum. Biz Meclis’imizi, mafya liderlerinin gündemiyle değerlendirmeyiz. Toplumun tüm dertleri bizim derdimiz, merakları merakımız. Yanlış yapan, hatalı davranın hele ki bizim partimizde var ise ayıklamak, temizlemek bizim vazifemiz. AK Parti’yi 20 senedir iktidar yapan en büyük özellik, halkına rağmen iş yapmamasıdır. Hatasını görmesidir. AK Parti’nin hatası var ise, kişisel olarak, gereğini AK Parti yapmak durumundadır, yaparız lakin Meclis’imizi, bir adamın, bir ekran karşısındaki konuşmalarından yola çıkarak belirlemenin doğru olmadığı kanaatindeyim.

“YARIN CHP GRUBU’NDA İZLETSİNLER”

Muhalefet, bir mafya babası iddiasındaki kişinin, argümanlarını alıp taşımak değildir. Muhalefet; dedikodunun, iftiranın, hakaretin karşılık bulacağı bir yer değildir. Biz Sayın Kılıçdaroğlu’nun 17 Aralık’ta, oynanmış ses kayıtlarının nasıl CHP grubunda izletildiğini üzülerek gördük. Bir ana muhalefet partisi, yani iktidara en yakın partinin düştüğü hal, FETÖ’nün sözcülüğüdür. Şimdi de geldikleri yer, bir mafya babası diye adlandırılan kişinin kasetlerinden başka gündemi olmaması vahim tabloyu ortaya koyuyor. Siz siyasetin hakkını verseniz bu hale düşmezsiniz. Sedat Peker’den başka gündemleri yok gibi, ‘Meclis bunu yapsın, mahkeme bunu yapsın, bakan bunu yapsın’ demenin CHP’ye de yararı yok.

Yarın CHP grubu var, Sedat Peker kasetini koysunlar, izletsinler. Bunu yapmadılar mı? 75 seneden beri oyların neden artmadığını sorarsanız gerekçesi budur. Milletin dertleri değil hakaretlerin, iftiraların merkezi olmalarıdır. Biz Meclis’imizi planlanmış binaların sözcüsü haline getirmeyeceğiz. İlgili kurumlar gereğini yapmaktadırlar. Sayın Soylu da Sayın Yıldırım da mahkemeye başvurmadılar mı?

“MAFYA İLE AK PARTİ EN SON BİR ARAYA GELECEK KAVRAMLARDIR”

BIz temiz siyaseti isteyen insanlarız lakin asla Meclis’imizi yanlış politikalara alet etmeyeceğiz. Bir kişinin ne söylediği kadar nerde söylediği de değerlidir. Türkiye düşmanlığıyla bilinen bir ülkenin otelinde konuşuyor. Yetmedi otel değiştiriyor, aynı patronun otelleri, farklı zincirler. Biz bu oyunlara gelmeyeceğiz. Hatalarımız var ise temizleriz, gereğini yaparız kaldı ki mafya ile Ak Parti en son bir araya gelecek iki kavramdır. Hatırlayın Türkiye’de değnekçilik, çetecilik, mafyacılık hergün manşetlerdeydi. Biz çetelerle mücadelelerle en çok adım atan ekibiz. Eskisi gibi çete, mafya, değnekçi manşetleri var mı? Kalmadı artık. Ama insanız hatamız vardır eksiğimiz vardır, bunları temizleriz. Ama Meclis’imizin alet edilmesini doğru bulmuyoruz.

‘Eskiden yol yürüyordunuz’ diyorlar, haksızlık bu, hukukun dışında hiçbir şey talep etmeyiz. 2015 yılı Sedat Peker miting yapıyor, Ömer Çelik Bey’e soruluyor, Ömer Bey daha 2015 senesinde ‘bizim genel prensibimiz bellidir birtakım organizasyonlar var ise bunlara karşı çıkarız, bunların AK Parti ile organik bağı yok’ diyor. 2015’te sözcümüzle ‘hayır’ demişiz. Basının bugün çok değerli gibi görmesini doğru bulmuyorum. Sedat Peker, birkaç sene önce ‘ben mafyaysam sorulmaz mı Kılıçdaroğlu’na vekillerin niye geliyor’ diye, bunu haber yapmayan basın, şimdi Soylu ile alakalı Yıldırım ile alakalı sözleri hergün vazgeçilmez hale getiriyor.”

“MECLİS’İ YORAN İTHAMLAR. ELİNDE BELGE OLAN PAYLAŞMALI”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “ayda 10 bin dolar alan siyasetçi” açıklamalarının sorulması üzerine Turan, “Hukukun gereği neyse yapmak lazım 10 bin dolar ya da başka bir şey elde ne varsa ortaya konulmalı, AK Parti denilmedi, vekil denilmedi, siyasetçi denildi, benzer ithamlar bizi yoran, Meclis’i yoran ithamlardır. Kimin elinde bilgi belge varsa savcılarla paylaşmalı. Meclis bu tür gündemden kurtulmalı” dedi.

“ÖNERGE VERDİYSEN ORTAKLAŞMAYA KATILACAKSIN”

CHP’nin Marmara Denizi’ndeki müsilaj sorununa ilişkin önergesinin reddedildiğinin anımsatılması üzerine Turan, “Muhalefet dili olarak reel hayattan kopuk ithamlarda bulunuyorlar, ‘Önerge veriyoruz reddedildi’ deniyor, Meclis; tüzükle yönetilen, temayülleri olan bir takvimle yürütülür… İktidar partisine bir tweet atarak ‘biz önerge verdik iktidar kabul etmedi’ demek doğru değil, önerge verdiysen gelip oylamaya katılacaksın ortaklaşmaya gideceksin. Söz almak maksadıyla bu önergeler veriliyor” dedi.

“AYNAYA BAKMALARINA VESİLE OLSUN”

Afyonkarahisar’da yapılan seçimde AKP’nin kazanmasına ilişkin gelen soruya Turan, “En kıymetli anket, sandık sonucudur, en reel sonuç sandıkta çıkar. Erken seçimden başka rüya görmeyen partilerin aynaya bakmasına vesile olmasını istiyorum. Biri var ki orada kamp kurdu, aldığı oy 17, üyesi kadar oy almadı, geçersiz oylar kadar bile oy almadı. Seçimden iki gün önce ‘seçim zaferini göreceğiz’ dedi, zafer beklediği yerde 17 oy aldı. En güzel ders sandık dersidir” karşılığını verdi.

AKP’den açıklama hatamız varsa temizleriz

GENEL