AKP’den Faik Öztrak’a yanıt : Atatürk’ün arkasına saklanarak, millete çektirilmiş çok acı vardır

AKP’den Faik Öztrak’a yanıt :  Atatürk’ün arkasına saklanarak, millete çektirilmiş çok acı vardır

UNESCO’nun Ayasofya’nın camiye çevrilme kararının ardından yaptığı açıklamayı değerlendiren Çelik, UNESCO ile beraber çalışmaya hazır olduklarını söyledi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü Faik Öztrak’ın Danıştay’ın kararının beklenmeden de Ayasofya’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ile açılabileceğini yönündeki sözlerini değerlendirdi.

AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK P Genel Başkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. MKYK sonrasında Parti Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan,'ın Ayasofya’nın müze olmasına ilişkin Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasının olduğu 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla ilgili “Tek parti döneminde alınan bu karar, tarihe ihanet olmanın yanında hukuka da aykırıydı” ifadelerine açıklama getirdi. Çelik, Erdoğan’ın sözleriyle ilgili “Atatürk’ün verdiği kararların arkasına saklanarak, millete çektirilmiş çok acı vardır. Türkiye’nin ilk cumhurbaşkanı ile şimdiki cumhurbaşkanı arasında çelişen bir şey söz konusu değildir” dedi. CHP Sözcüsü Faik Öztrak’ın “Ayasofya’yı cami mi yapmak istiyorsunuz. Yetki sizde. Mertçe, delikanlıca çıkın. Öyle Danıştay kararını falan beklemeyin” sözlerine yanıt veren Çelik, “Tersi olsa diktatör diyeceklerdi. Bunlar çok hızla mutasyona uğruyorlar” ifadelerini kullandı.

UNESCO’nun Ayasofya’nın camiye çevrilme kararının ardından yaptığı açıklamayı değerlendiren Çelik, UNESCO ile beraber çalışmaya hazır olduklarını söyleyerek, şunları belirtti: “Kültürel miras listesinden Ayasofya’nın çıkarılacağını düşünmüyoruz. Fakat birileri bizi bununla korkutuyorsa o kültürel miras listesiyle Ayasofya şereflenmez, liste Ayasofya ile şereflenir.” Yunanistan’ın Ayasofya ile ilgili açıklamasına “En son konuşacak ülke” tepkisini gösteren Çelik, “. Başkentinde tek cami olmayan ülke Yunanistan’dır” dedi.

Çelik’in açıklamalarından satır başları şöyle:

MÜZEYE ÇEVİREN KARARA CUMHURBAŞKANI ‘İHANET’ DEDİ

"Atatürk’ün verdiği kararların arkasına saklanarak, millete çektirilmiş çok acı vardır. Türkiye’nin ilk cumhurbaşkanı ile şimdi cumhurbaşkanı arasında çelişen bir şey söz konusu değildir. Devletin sahibi bir grup değil, topyekün millettir. Cumhurbaşkanının Türkiye’nin kurucu başkanına söylemesi düşünülemez. 

 Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı Danıştay’ın verdiği karar üzerine karar veriyor. Tersi olsa diktatör diyeceklerdi. Bunlar çok hızla mutasyona uğruyorlar. Diktatörlük ve ikiyüzlülük bunların suratlarından fışkırıyor. Diktatörlük ve ikiyüzlülük bunların yüzlerinden devren mülk gibi geziyor. Şunu istiyorsa ki Cumhurbaşkanımız çeşitli konularda karar alırken, CHP’nin önerilerine karar versin. Kusara bakmasınlar biz Türkiye’yi seviyoruz, onların önerilerini alamayız. Türkiye’nin meşru devlet başkanını darbe girişimini içerisinde suçlama arayışı içindeler. Ne için Cumhurbaşkanı Külliyesi’ne bombalayanlar CHP Genel Başkanı’na tankların önünü açtılar. Onların bunu kendisini sorması lazım. ‘Biz nasıl bir izlenim veriyoruz ki terör örgütüne bizim yollarımız açılıyor. "

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika