AKP’den Mehmet Ali Çelebi’ye destek

AKP’den Mehmet Ali Çelebi’ye destek

CHP ve Memleket Partisi’nden sırasıyla istifa eden Bağımsız İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi’nin AKP’ye katılacağı iddia edildi. Çelebi’ye AKP’den destek geldi.

Gazeteci Barış Yarkadaş, Mehmet Ali Çelebi’nin AKP’ye katılacağını iddia etti. Yarkadaş’ın iddiasından sonra Çelebi’den dikkat çeken sosyal medya paylaşımları geldi. Çelebi, bir paylaşımda “Siyaseti bıraksam da 6+1 değil Cumhur İttifakı derim” derken bir paylaşımında da “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 15 Temmuz’da direnmese ben dahil kumpaslarda yargılanan istisnasız herkes bugün hayatta olmayacaktı" dedi.

AKP’DEN DESTEK

Çelebi’ye AKP’den destek geldi. Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Bülent Turan, Çelebi’yi destekleyen bir açıklama yaparken CHP’yi hedef almayı da es geçmedi. Turan’ın paylaşımı şöyle:

“FETÖ’nün gadrine uğramış Çelebi’nin bilinen bu gerçeği ifade etmesine saldıranlar aynaya bakmalı. Çelebi aynı yerde,dağılan CHP ve türevleri! @celebimehmeta
ile birçok konuda farklı düşünebiliriz; lakin bu aziz milletin geleceğine dair ortak rüyalarımız çok kıymetli. Bu vatan bizim!”

MEHMET ALİ ÇELEBİ KİMDİR?

Çelebi, 23 Temmuz 1984 tarihinde Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Amasya’da tamamladı. Maltepe Askeri Lisesi’ni birincilikle bitirdi. 2007’de Kara Harp Okulunu 4. olarak bitirdi ve teğmen oldu.

AKP döneminde görülen Ergenekon kumpası davalarında, ‘örgüt adına Hizb ut-Tahrir örgütü içine sızarak faaliyetlerde bulunduğu’ iddiasıyla 18 Eylül 2008’de tutuklandı, 41 ay cezaevinde yattı. 11 Mart 2014 tarihinde kendisine yöneltilen suçlardan beraat etti.

CHP’de 35 ve 36. kurultaylarında Parti Meclisi’ne (PM) girdi. 2018 genel seçimlerinde milletvekili seçildi. 29 Ocak 2021’de CHP’den istifa etti.

Çelebi, 17 Mayıs 2021 tarihinde kurulan Memleket Partisi’ne katıldı. 25 Şubat 2022 tarihinde Memleket Partisi’nden istifa etti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika