AKP’li Başkanların Tarım Bakanlığının hileli dediği mekanlarla ilişkisi ne?

AKP’li Başkanların Tarım Bakanlığının hileli dediği mekanlarla ilişkisi ne?

Odatv yazarı Yusuf Yavuz, AKP’li Belediye Başkanları, Tarım Bakanlığı’nın köftelerinde "kanatlı" eti tespit edildiğini açıklayarak kamuoyuna teşhir ettiği Antalya’daki restoranlarda yemek yiyip destek

Odatv’de yer alan Yusuf Yavuz’un  "AKP’li Başkanların Tarım Bakanlığının "kanatlı eti var" dediği mekanlarla ilişkisi ne?" başlıklı yazısının tamamı:

Antalya’da ürünlerinde kanatlı eti tespit edilen ve kamuoyuna teşhir edilen restoranlara siyasilerden ve esnaf odaları temsilcilerinden akıl almaz destek açıklamaları.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 23 Mart’ta açıkladığı hileli gıda ürünleri satan firmaların arasında bulunan ünlü köfteci restoranlarında yemek yiyerek Bakanlığı eleştiren siyasiler ve aralarından gazetecilerin de bulunduğu isimler tepki çekti. Antalya Körfez Gazetesi’nin sahibi ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Rasim Gündüz, siyasilerin açıklamalarını eleştirerek, "Sıkıysa bir dahaki denetlemede Tarım İl Müdürlüğü personeli ’Köfteye tavuk kakalamışlar’ desin. Başta iktidar partisi belediye başkanı Hakan Tütüncü olmak üzere seçilmişler, etkililer, yetkililer ’Ne bulursanız götürün. Bize bir şey olmaz mı’ diyor? Yoksa ’Tarım İl Müdürlüğü raporlarını filan takmayın, onlar bu işi bilememişler’ mi diyor?" ifadelerini kullandı.

TARIM BAKANLIĞI’NIN HİLELİ ÜRÜN LİSTESİ ANTALYA’DA OLAY OLDU

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 23 Mart tarihinde yaptığı duyuruyla ürünlerinde taklit veya tağşiş yapan firmaları açıkladı. Bakanlıkça yapılan laboratuvar analizleri sonucu toplam 173 firmaya ait 282 parti üründe taklit ve tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği ortaya çıkınca tüketicilerin sağlığını korumak ve gıda güvenliğini sağlamak amacıyla sonuçlar kamuoyuna açıklandı. Bakanlığın açıkladığı listede Antalya’nın bazı ünlü köftecilerinin de yer alması dikkat çekti. Ancak aralarında siyasiler, meslek kuruluşları ve gazetecilerin bulunduğu isimler kamuoyunda büyük tepkilere neden olan hileli gıda üreten firmalara yönelik destek açıklamasında bulununca Antalya’da ortalık karıştı.

AKP’Lİ BELEDİYE BAŞKANLARI KÖFTE YİYİP DESTEK AÇIKLAMASI YAPTI

AKP’li Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin ile Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere, Tarım Bakanlığı’nın yüzde 1 oranında kanatlı eti tespit edildiğini açıkladığı Aksu ilçesindeki köfte restoranlarında yemek yiyerek destek açıklamaları yaptılar.

BELEDİYE BAŞKANI TÜTÜNCÜ: ‘MAĞDUR OLAN ESNAFIMIZIN YANINDAYIZ’

Aksu’daki Aslım Şimşek Köfte adlı restoranda köfte yiyen Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Aksu’nun geçim kaynağı sayılan köftecilere sahip çıkmamız, yanlış anlaşılmalara izin vermememiz, münferit bazı olaylar nedeniyle esnafımızın kurban gitmemesini sağlamamız gerekiyor” ifadelerine yer verdiği konuşmasında, “Buralarda yüzlerce çalışan var, bir yanlış anlaşılma yüzünden insanlar işsiz kalmamalı. Biz dün de bugün de esnafımızın yanındayız. İyi günde herkes birbirinin yanında olur, önemli olan kötü günde de yanlarında olmak. Buradaki insanlara sahip çıkmak için buradayız. Mağdur olan esnafımızın biz her zaman yanındayız. Aksu köftesini herkese tavsiye ediyorum. Münferit bir hadise nedeniyle hiçbir esnafın töhmet altında bırakılmaması lazım” görüşünü dile getirdi. 

AKSU BELEDİYE BAŞKANI ŞAHİN: ‘40 YILDIR ZEHİRLENEN OLMADI’

AKP’li Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin ise “Bizim ömrümüz buralarda geçti. Aksu’yu Aksu yapan buradaki köftecilerimizdir. Biz yıllardır burada köfte yiyoruz. Aksu’da marka haline gelmiş köftelerimiz var. Birileri köftemizi hedef haline getirdi. Kafa karıştırmaya çalışıyorlar. Ben sağlık sektöründen gelmeyim. Köftenin içinde sağlığı tehlikeye sokacak bir şey yok. İki sene önceki tahlili şu an ortaya koymak, ondan sonraki tahlillerin temiz çıkmasına rağmen milletin kafasını karıştırmaya çalışmak bu işte art niyet olduğunu gösteriyor. Yıllardır Aksu’dan köfte yiyip zehirlenen olmadı. Ben lokantalarımıza güveniyorum. Zabıtalarımız da denetim yapıyor, sorun olsa bilirlerdi. Biz esnafımızın her zaman yanında olacağız. Esnafımız yanlış yapmaz” diye konuştu. 

AESOB BAŞKANI DERE: ‘ÖĞLE YEMEĞİMİZİ KÖFTECİ İSA’DA YEDİK’

Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere de İsa Şimşek tarafından işletilen restoranda yediği destek yemeğini sosyal medya hesabından şu sözlerle duyurdu: 

“Bugünkü öğle yemeğimizi Akdeniz Belediyeler Birliği ve Kepez Belediye Başkanımız Av. Hakan Tütüncü ve Aksu Belediye Başkanımız Halil Şahin ile birlikte Aksu’da İsa Şimşek’in sahibi olduğu Köfteci İsa’da yedik. Her zaman esnafımızın yanında olan Akdeniz Belediyeler Birliği ve Kepez Belediye Başkanımız Av. Hakan Tütüncü’ye bugün de köfteci esnafımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.”

GAZETECİ RASİM GÜNDÜZ: ‘HALKIN KANDIRILMASINA TEŞVİK ETMEK’

Köftesinde kanatlı eti çıktığı açıklanan işletmelere destek veren siyasilerle birlikte çekilen fotoğrafı paylaşan Gazeteci Ali Buldu da tepkilerin odağındaydı. Antalya Körfez Gazetesi’nin sahibi ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Rasim Gündüz, yaşananlara tepki gösterdiği sosyal medya paylaşımında şunları dile getirdi:

“Köftesiyle ünlü Aksu’nun meşhur köftelerine kanatlı (tavuk) karıştırıldığı Tarım İl Müdürlüğü denetlemeleri ile ortaya çıktı ya, bu köftecilere bir rağbet bir rağbet; değmeyin gitsin. Önce Adlıhan Dere koştu esnafın yardımına. Attı ağzına lüp lüp köfteleri. ‘Afiyetle yiyin, korkmayın, bize bir şey olmaz’ mesajı verdi. Şimdi de Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin. Sıkıysa bir daha ki denetlemede Tarım İl Müdürlüğü personeli ‘Köfteye tavuk kakalamışlar’ desin. Şu fotoğrafın tercümesini yapalım. Başta iktidar partisi belediye başkanı Hakan Tütüncü olmak üzere seçilmişler, etkililer, yetkililer ‘Ne bulursanız götürün. Bize bir şey olmaz mı’ diyor? Yoksa ‘Tarım İl Müdürlüğü raporlarını filan takmayın, onlar bu işi bilememişler’ mi diyor? Eğer birinci şık geçerli ise büyük bir sorumsuzluk örneğidir; halkın kandırılmasını teşvik etmektedir. Yok eğer ikinci şık ise Tarım İl Müdürü çıkıp raporunu savunmalıdır.”

TEPKİLERİN ODAĞINDAKİ GAZETECİ: ‘MAZLUMA EL UZATTIM’

Tepkilerin odağındaki isimlerden biri olan Gazeteci Ali Buldu ise, Antalya’dan yayın yapan KanalV Televizyonu’nda sunduğu ‘Günün Yorumu’ adlı programda kendini savunurken, “Aksulu köftecilerin sıkıntısı hepimizi gerdi. Aslında olayın dışında yer almama rağmen tam göbeğinde yer almak durumunda kaldım, mecburen. Bazen öyledir; mazluma elini uzatırsın, neden uzattığın sorgulanır. Hatta o el kırılmak istenir. Kardeşim, düşene, aman dileyene sizin dininizde veya örfünüzde vurmak var mıdır? Üstelik gazetecilik ilkelerine göre sormaz mıyız insanlara: ‘Sen ne düşünüyorsun?’ diye. Adaletin doğru işlemesi için savunma hakkı kutsal değil midir sizce de?” ifadelerini kullandı.

‘TARIM BAKANLIĞI SONUÇLARI NEDEN ŞİMDİ SERVİS ETTİ ANLAMIYORUM?’

2 Nisan tarihinde yayınlanan programda, “Neden tavuk değil de kanatlı deniliyor? Veya neden bir ya da iki yıl öncesinin analiz sonuçları şimdi servis yapılıyor onu anlamıyorum” diye soran Buldu,“Tarım Bakanlığı geçtiğimiz hafta medyaya bu sonuçları yayınca kızılca kıyamet koptu. Herkes saldırdı bizim meşhur köftecilere. Bir çok kişi umursamadı olan biteni. Çünkü onlar güvendi o köftecilere, çor çocuk gitmeye devam ettiler. Her türlü dedikoduya rağmen. Altını çiziyorum, ‘dedikoduya’ rağmen. Köfteciler yalvardı olmadı. Onları dinleyen kimse olmadı, kimse umursamadı” görüşünü dile getirdi.

‘KÖFTECİLERİ DESTEKLİYORUM DİYE DEMEDİKLERİNİ BIRAKMADILAR’

Oda başkanları ve siyasilerin kendisini telefonla arayarak destek istediklerini dile getiren Gazeteci Ali Buldu, özetle şunları dile getirdi:

“Kalktım gittim, dertlerini dinledim, analiz sonuçlarına baktım, belgeleri tek tek inceledim, incelettim ve ikna oldum. Kentin yetkililerinin yanında bölgenin (Aksu) belediye başkanı Halil Şahin bile ‘ben her gün buradayım, herkes güvenle yemeğini yesin, zehirlenen bir kişi bile yok 40 yıldır’, dedi. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ise analiz sonuçlarının iki yıl öncesine ait olmasına rağmen neden bugün sercis edildiğinin şüpheli olduğunu ve esnafa destek olacaklarını söyleyerek ekibiyle aynı restoranlarda yemek yedi ve herkesi davet etti. Algı oluşturdu bir anlamda. Vay efendim sen misin bunları paylaşan. Herkes topa tuttu bu davranış yüzünden yetkilileri. Beni unuturlar mı? Fotoğraf karesinde ben de varım ve ben de köftecileri destekliyorum diye demediklerini bırakmadılar. Çok da umursadım ya!

‘ALLAH HAKLI KAZANÇLARINA YENİLERİNİ EKLESİN’

Kardeşim beğenmiyorsan es geç. Görmek istemiyorsan bakma. Benim fikrim bu, ben düşene destek olurum ki, zaten yaptığım araştırmalarla ikna oldum, sakınca olmadığını da görünce ona göre davrandım. Çok da sinirlenince köftecileri canlı yayına alarak savunma yapmalarını ve doğruları anlatmalarını istedim. Güzel de oldu, konuştular ve böylesi bir durumla kamuoyunu meşgul ettiklerini söyleyip, kamuoyundan özür bile dileriler. İşte bu. Daha ne yapsınlar. Ne yapalım idam mı edelim bu küçük esnafı? Boyunlarını mı vuralım? 500 kişiyi çalıştırıyorlar bu restoranlarda, bitirelim mi hepsini? Yazık, çok yazık. İnsanlar kıvranırken zevk alan psikopatlar var, anlayamıyorum. Anlamak da istemiyorum zaten. Neyse, köftecilerimiz eskisinden çok daha dikkatli bir şekilde davranarak işlerine devam ediyorlar. Allah haklı kazançlarına yenilerini eklesin. Hepsine de kolay gelsin. Hepinize afiyet olsun.”

bakanligin-yayinladigi-listeden-bir-bolum.jpgaksu-belediyesinin-basin-birimi-kofteci-ziyaretini-paylasti.pngaesob-bsk-adlihan-dere.png