AKP'li belediye Cemevine dava açtı! Cenaze aracı icralık

AKP'li belediye Cemevine dava açtı! Cenaze aracı icralık

Alevi Kültür Dernekleri İstanbul Şubesi ve Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş’ın 'imara aykırı cemevi' yaptırdığı iddiasıyla

AKP belediyesi tarafından yıkım kararı ve 198 bin TL’de para cezası verilen Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi'nin cenaze aracı, morgları, masa-sandalyeleri ve Cemevi'nin suyu icralık durumda. 

Gaziosmanpaşa’ya bağlı Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi’ne AKP’li belediye tarafından yıkım kararı ve 198 bin TL para cezası verilmişti. Cemevi Yönetim Kurulu Başkanı Zeynal Odabaş ve yöneticilerinin ise 5 yılla yargılandığı davanın 16. duruşması yarın Gaziosmanpaşa Adliyesi 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde saat: 13.00’de görülecek. Mahkeme günü cemevinin önünden 12.00’da araçlar kalkacak. Mahkeme dönüşü ise bilgilendirme toplantısı yapılıp birlik kurbanı lokması verilecek.

Alevi Kültür Dernekleri İstanbul Şubesi ve Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş’ın “imara aykırı” cemevi yaptırdığı iddiasıyla yargılandığı davanın 16. duruşmasına ilişkin Pir Haber Ajansı’na konuştu.

'İMECE USULU İLE YAPTIĞIMIZ CEMEVİNE YIKIM KARARI VERİLDİ'

2009’da imece usulü yaptıkları inanç ve ibadet yerleri olan cemevine AKP belediyesi tarafından yıkım kararı ve 198 bin TL’de para cezasının verildiğini dile getiren Odabaş, “Cemevimiz ile birlikte cenaze aracımız, morglarımız, masa, sandalyelerimiz ve cemevimizin suyu icralık durumda. Türkiye’de yaşayan halklar olarak bütün inançların, dillerin, kültürlerin anayasa önünde eşit olmasını umut ediyoruz.” dedi.

'ALEVİLERİN İNANCI YARGILANMAKTADIR'

Bu davada Alevilerin inancının yargılandığını vurgulayan Odabaş davaya ilişkin çağrıda bulundu:

“Burada Zeynal Odabaş 5 yıl olarak yargılansa da bu kişisel bir dava değil. Bu davada Alevilerin inancı yargılanmaktadır. Siyasi iktidarlar inanç ve ibadet yerlerimizi kabul etseler de etmeseler de bizim inanç ve ibadet yerlerimiz cemevleridir. Bu noktada bunların almış olduğu yıkım kararını ve açılan mahkemeleri asla halk olarak kabul etmiyoruz. Barış, hoşgörü, kardeşlik isteyen herkesi yarın Gaziosmanpaşa Adliyesi’nde saat 13:00’teki davamıza sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika