Erdoğan, belediye görevlisini rektör yaptı

Erdoğan, belediye görevlisini rektör yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın atadığı 11 yeni rektörün arasından belediye bürokratının da olduğu öğrenildi.

Erdoğan, Melih Bulu’yu atadığı Boğaziçi Üniversitesi’nden sonra 11 üniversiteye daha rektör atadı. Erdoğan, beş üniversitede tercihini, öğrenim ve akademik hayatlarını atandıkları üniversitelerde geçirmeyen profesörlerden yana kullandı. Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi’ne atanan Namık Ak’ın hayatı ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde, dönemin belediye başkanı Tayyip Erdoğan’la kesişiyor. Ak, 1994-2004 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi iktisadi teşekküllerinde danışmanlık ve müdürlük görevlerinde bulunmuş. Beş üniversitede ise mevcut rektörler yeniden atandı. Ancak bu beş rektör de atandıkları dönemde, atandıkları üniversitede eğitim görmemiş ve çalışmamıştı. Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi’ne yaptığı rektör atamasına yönelik itiraz sürüyor. Muhalefet, Prof. Dr. Melih Bulu’nun; iktidar partisi ile ilişkisini ve Boğaziçi geleneğinden gelmemiş olmamasını sorguluyor. Bulu, yönetim kadrosunu oluşturmakta da zorlanırken; yeni alınan kararla üniversitede Hukuk Fakültesi ve İletişim Fakültesi’nin kurulması da “kadrolaşma” eleştirilerine neden oluyor.

6 rektör yeniden atandı

Sinan Tartanoğlu imzalı habere göre, tarihi 1967 yılına dayanan Ağrı’daki İbrahim Çeçen Üniversitesi’ne mevcut rektör Abdülhalik Karabulut yeniden atandı. Karabulut, Atatürk Üniversitesi Fizik Bölümü mezunu. Tüm akademik unvanlarını Atatürk Üniversitesi’nde kazandı. 2008-2010 yılları arasında Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde rektör yardımcılığı yaptı. 2017 yılında aynı üniversitenin rektörlüğüne atandığında Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi’nin dekan vekiliydi. 2008 yılında kurulan Ardahan Üniversitesi’ne de mevcut rektör Mehmet Biber atandı. Atatürk Üniversitesi Fizik Bölümü’nden mezun oldu. Profesörlük unvanını aynı üniversitede aldı. Ardahan Üniversitesi rektörlüğüne 2017 yılında atandı. 2008 yılında kurulan Gümüşhane Üniversitesi’ne, mevcut rektör Halil İbrahim Zeybek, yeniden atandı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden mezun oldu. Tüm akademik kariyerini aynı üniversitede tamamladı. 2017 yılında, Gümüşhane Üniversitesi’ne atandığında aynı üniversitenin Turizm Fakültesi dekanıydı. 2008 yılında kurulan Hakkari Üniversitesi Rektörlüğü’ne de mevcut rektör Ömer Pakiş atandı. Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden mezun oldu. Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini Marmara Üniversitesi’nde tamamladı. Profesörlük unvanının ise Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde aldı. 2007 yılında kurulan Kilis 7 Aralık Üniversitesi’nde de mevcut rektör Mustafa Doğan Karacoşkun atandı. Karacoşkun, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden mezun oldu. Yüksek lisans ve doktora eğitimlerini aynı üniversitede tamamladı. Yardımcı doçent doktor ve doçent doktor unvanını Cumhuriyet Üniversitesi’nde aldı. Profesörlük unvanının ise Gaziantep Üniversitesi’nde aldı. Kırklareli Üniversitesi’ne Bülent Şengörür atandı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun oldu. Akademik kariyerini Sakarya Üniversitesi’nde tamamladı. 2013 yılında Kırklareli Üniversitesi rektör yardımcılığı görevine getirildi. 2017 yılında da aynı üniversitenin rektörü oldu. Son kararname ile tekrar rektör olarak atandı. 

5 üniversiteye yeni rektör atandı

2007 yılında kurulan Artvin Çoruh Üniversitesi rektörlüğüne Mustafa Sıtkı Bilgin atandı. Bilgin, İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. Doktorasını Birmingham Üniversitesi’nde aldı. Yardımcı Doçent Doktor ve Doçent Doktor unvanlarını ise Kayseri’deki Sütçü İmam Üniversitesi’nde aldı. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde profesör oldu. Artvin Çoruh Üniversitesi’ne rektör olarak atandı. 2007 yılında kurulan Batman Üniversitesi’nin rektörlüğüne ise İdris Demir atandı. Gazi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Yüksek Lisansını, ODTÜ’de Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yaptı. Doktorasını, Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde aldı. Ahi Evran Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. Demir’in Batman Üniversitesi ile tek bağlantısı Batman’ın Gercüş ilçesinde doğmuş olması. 2007 yılında kurulan Bitlis Eren Üniversitesi’ne ise Necmettin Elmastaş atandı. Uludağ Üniversitesi’nden mezun oldu. Yüksek Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi’nde aldı. Profesörlük unvanını da bu üniversitede aldı. Harran Üniversitesi’nde bölüm başkanlığı, anabilim dalı başkanlığı, dekan yardımcılığı ile gibi görevleri yürüttü. Bitlis Eren Üniversitesi ile tek bağlantısı Bitlis’in Ahlat ilçesinde doğmuş olması. Erdoğan'ın bürokratı 2007 yılında kurulan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’ne ise Namık Ak rektör olarak atandı. Ak, yüksek lisans ve doktorasını İstanbul Teknik Üniversitesi’nde tamamladı. Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanı olduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı şirketlerde; SUSER, İSTAÇ, BELPET, İSTON’da danışman, müdür, teknik genel müdür yardımcılığı görevi yürüttü. Şırnak ve Adıyaman üniversitelerinde akademik yöneticilik ve öğretim üyeliği yaptı. Tarihçesi 1976 yılına dayanan Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’ne ise Turgay Uzun atandı. İstanbul Üniversitesi’nden mezun oldu. Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi’nde aldı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi Bölümü’nde bölüm başkanlığı görevini yürütüyordu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediye görevlisini rektör yaptı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Politika