AKP’li Kadın Kolları Başkanı: ‘LGBT’liler de bizim kardeşimiz ancak aile yapısına zarar veriyorlar’

AKP’li Kadın Kolları Başkanı: ‘LGBT’liler de bizim kardeşimiz ancak aile yapısına zarar veriyorlar’

İzmir’de “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu”ndan istifa eden AKP’li üyelerden İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Yıldız Büyükdağ, Belediye Başkanı Tunç Soyer’in komisyon logosunu kendilerine sormadan hazırladığını...

İzmir’de “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu”ndan istifa eden AKP’li üyelerden İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Yıldız Büyükdağ, Belediye Başkanı Tunç Soyer’in komisyon logosunu kendilerine sormadan hazırladığını söyledi. Soyer’in uygulamalarından CHP’li üyelerin de rahatsız olduğunu iddia etti.

AKP İzmir Kadın Kolları Başkanı Dilek Yıldız Büyükdağ, AKP'li üyeler Sema Yeşilçimen ve Çile Özkul, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu”ndan istifa ettiklerini açıklamış, istifa nedeni olarak Tunç Soyer’in uygulamalarını göstermişti.

Tarafsız Haber Ajansı'ndan Turan Yiğittekin'in sorularını yanıtlayan AKP İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Yıldız Büyükdağ, komisyonun ilk kurulduğunda isminin “Kadın-Erkek Eşitliği Komisyonu” olduğunu söyledi. Komisyonun 6 CHP, 3 AK Parti’li üyeden oluştuğunu dile getiren Büyükdağ, “Tunç Soyer ilk olarak komisyonun isminin değiştirilmesini istedi. Bu konudaki rahatsızlığımızı belirttik. İtirazlarımızı da yaptık ama komisyonun ismi “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu” olarak değiştirildi” dedi.

'SOYER’İN, LGBT’Lİ GRUPLARLA ANLAŞMASINDAN CHP’Lİ ÜYELERİN DE HABERİ YOKTU'

Soyer’in LGBT’li gruplarla seçimden önce gizli saklı protokoller imzaladığını iddia eden Büyükdağ, “Bu anlaşmalardan CHP’li üyeler dahil hiçbirimizin haberi olmadı” ifadelerini kullandı.

'BİZİM HERKESİN YAŞAM TARZINA SAYGIMIZ VAR'

Yapılan logoda açık bir şekilde LGBT renklerine ve simgelerine yer verildiğini dile getiren Büyükdağ, bunun bilinçli bir şekilde yapıldığını söyledi. Büyükdağ, “Bizim herkesin yaşam tarzına saygımız var. LGBT’liler de bizim kardeşimiz. Ancak toplumdaki bu tip gruplar aile yapısına çok ciddi zararlar veriyor. Biz buna karşıyız” şeklinde konuştu.

'SOYER LGBT YAŞAM TARZINI ZORLA DAYATIYOR'

Tunç Soyer’in topluma LGBT yaşam tarzını zorla dayattığını söyleyen Büyükdağ, “Logoyu hazırlarlarken bize çok farklı şeyler söylediler. Yapılacak logonun toplumdaki herkesi kapsayacağını, hiçbir tarafa çekilemeyeceğini söylediler. Ancak söyledikleri gibi olmadı” dedi.

'YENİ LOGONUN İÇERİĞİNİ CHP’Lİ ÜYELER DE BİLMİYORDU'

Logonun bu şekilde olacağından CHP’li üyelerin de haberinin olmadığını iddia eden Büyükdağ, “Tunç Soyer’in bu uygulamalarından CHP’li üyelerde oldukça rahatsız” diye konuştu.

'CHP SÖZCÜSÜ BENDEN ÖZÜR DİLEDİ'

Komisyondan istifa ettikten sonra CHP Grup Sözcüsü’nün kendisini aradığını ve yaşanılan durumdan duyduğu rahatsızlığı dile getirdiğini söyleyen Büyükdağ, “CHP Sözcüsü benden özür diledi” ifadelerini kullandı.

'İZMİR HALKI RAHATSIZ'

Tunç Soyer’in bütün bunları bilinçli yaptığını söyleyen Büyükdağ, “Soyer geçmişten bu yana LGBT’li gruplara destek veriyor. Daha öncesinde LGBT bayrağıyla fotoğraf çekildi. Onur Yürüyüşü’ne destek oldu. Gelecek senelerde yürüyüşe katılmak istediğini söyleyen paylaşımlar yaptı. İzmir halkı bütün bu olanlardan rahatsız” dedi.

Öte yandan Büyükdağ, aynı komisyona geçmişte evlilik öncesi eğitim verilmesiyle ilgili bir önerge sunduklarını ancak önergenin CHP’li üyeler tarafından iptal edildiğini sözlerine ekledi.