AKP’li ve MHP’li metal işçileri ''Hayır’ diyor

AKP’li ve MHP’li metal işçileri ''Hayır’ diyor

DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş sendikası, üyeleri arasında bir araştırma yaparak referandum tutumunu belirledi. Yüzde 65’i AKP ve MHP’ye oy veren sendika üyelerinin yüzde 62’sinin başkanlık referandumunda “Hayır''...

DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş sendikası, üyeleri arasında bir araştırma yaparak referandum tutumunu belirledi. Yüzde 65’i AKP ve MHP’ye oy veren sendika üyelerinin yüzde 62’sinin başkanlık referandumunda “Hayır'' diyeceği ortaya çıktı.

Bir basın açıklamasıyla araştırma sonucunu paylaşan Birleşik Metal İş Sendikası Başkanı Adnan Serdaroğlu, araştırma sonucuyla ilgili şunları söyledi:

“Antikapitalist ve antiemperyalist gelenekten bir sendika olarak üyelerinin önemli kesimi kendini milliyetçi bir zeminde tanımlamaktadır. Dini öncelikli kimliği olarak görenlerin oranı yüzde 45’ler düzeyindedir. Üyelerinin yüzde 65’i MHP ve AKP’lidir. İşçilerin sendikaya bağlılıkları yüksektir. İşçilerin ekonomik açıdan ciddi sıkıntıları söz konusudur. Ev sahipliği oranı azalmış, borçlanma artmıştır. Kredi kartı borç döngüsüne giren işçilerin oranı yüzde 20’ler civarındadır. Sadece yüzde 14’lük bir kesim tasarruf yapabilmektedir. İşçilerin yarısı borçlarını ödemekte çok zorlanmaktadır. Borcu olmayan işçi oranı yüzde 14’te kalmaktadır. İşçiler en çok zaman baskısına maruz kalmakta ve en çok eklem ve kas sorunları yaşamaktadır. Yüzde 48 işyerinde iş kazası geçirmiştir. Metal işçilerinin yüzde 70’i lise ve üzeri eğitimlidir.

Yüzde 8’i Gezi sürecine, yüzde 26’sı 15 Temmuz mitinglerine katılmıştır. Metal işçilerinin %72’si 15 Temmuz darbe girişimini CIA ve ABD destekli FETÖ darbesi olarak görmektedir.

Referandum konusunda metal işçisinin yüzde 28’i Evet yüzde 47’si Hayır demektedir. Her dört işçiden biri ise kararsızdır. Kararsızları partilerin evet/hayır oranlarını dikkate alarak paylaştırırsak Evet yüzde 38, Hayır yüzde 62’dir.

Görüldüğü gibi metal işçisi referandumda HAYIR demektedir.''

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ekonomi