AKP'li vekil maaşını az buldu: Kira ödeyen milletvekilleri var

AKP'li vekil maaşını az buldu: Kira ödeyen milletvekilleri var

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ayda 22 bin TL maaş alan milletvekillerinin zor geçindiğini iddia ederek,  Maddi durumu olmadığı için aracı olmayan

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ayda 22 bin TL maaş alan milletvekillerinin zor geçindiğini iddia ederek,  Maddi durumu olmadığı için aracı olmayan vekiller var, kira ödeyen vekiller var' diye yakındı. Şentop, “Milletvekiline asgari ücret verin yaşayabiliyorsa gelsin yapsın o zaman” dedi.

Kübra Par'ın Açık ve Net programına dün akşam katılan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, uzun yıllardır tartışma konusu olan milletvekili maaşlarına ilişkin tepki çeken açıklamalarda bulundu.

Asgari ücretin 2 bin 20 lira olduğu Türkiye'de ayda 22 bin 200 lira alan vekillerin maaşının "harcaması çok olmayanlara" yüksek geldiğini öne süren Şentop, "Bir şahıs, Türkiye'nin küçük bir şehrinde, ilçesinde oturuyor. Aylık giderleri o şehrin, o ilçenin kapasitesi içinde, ayda bir veya iki misafiri ya gelir ya gelmez biri maaşa bakınca maaş çokmuş diyebilir" dedi.

Şentop, 2 bin lirayla ev geçindirmeye çalışan milyonlarca emekçinin olduğu Türkiye'de, 22 bin lira maaş alan vekillerin zorluk yaşadığını, bazı vekillerin arabasının olmadığını, bazı vekillerin kira ödediğini söyledi.

Şentop, “Milletvekiline asgari ücret verin yaşayabiliyorsa gelsin yapsın o zaman” dedi.