AKP’li Zeytinburnu Belediyesi tahsis ücretlerine yüzde 200’lere varan zam yaptı: “Pahalı geliyorsa dışarıdan daha uygun bir salon kiralayabilirler"

AKP’li Zeytinburnu Belediyesi tahsis ücretlerine yüzde 200’lere varan zam yaptı: “Pahalı geliyorsa dışarıdan daha uygun bir salon kiralayabilirler"

"İstanbul’da en güzel nikah salonu sahibiyiz, bu salonunun tarifesi şu anki giderleri bile karşılamıyor"

Zeytinburnu Belediye Meclisi Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Muhammet Kaynar, belediye tarifesine ve nikah salonu ücretlerinde yapılan yüzde 300’lere varan zammın eleştirilmesi üzerine, “Eğer belediyenin salonu pahalı geliyorsa dışarıdan daha uygun bir salon kiralayabilirler” dedi. CHP’li Zeytinburnu Belediye Meclis üyesi Hasan Hüseyin Üsküdar'ın evlenenlerin desteklenmesi için fiyatların artırılmaması talebi ise kabul görmedi. 

Zeytinburnu Belediye Meclisi aralık ayı toplantısında, Zeytinburnu Belediyesi’nin halka sunduğu çeşitli hizmetlere yapılacak zam teklifini görüştü. Muhalefet üyeleri, Belediyenin hizmet ücretlerine yüzde yüzden fazla zam yapılması teklifini eleştirdi.

Eleştiriler üzerine söz alan, Zeytinburnu Belediye Meclisi Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili ve Hukuk Komisyonu Başkanı Muhammet Kaynar özetle şunları söyledi: 

"İstanbul’da en güzel nikah salonu sahibiyiz, bu salonunun tarifesi şu anki giderleri bile karşılamıyor"

“Öncelikle burada konuştuğumuz tarifeler, belediyeden isteğe bağlı vatandaşların kurum ve kuruluşların aldığı hizmetlerin ücret tarifesidir. Yani vergi harç bunlar kanunla belirleniyor. Bunlarla ilgili burada herhangi bir karar almıyoruz. Eğer vatandaşımız veya müteahhitler ve işyeri sahipleri bu hizmetleri almak istemiyorlarsa piyasadan daha ucuza alabilmeleri mümkünse alıyorlar. Eğer belediyenin salonu pahalı geliyorsa dışarıdan daha uygun bir salon kiralayabilirler. Nikah salonundan bahsetti. İstanbul’da en güzel nikah salonu sahibiyiz. Bu salonunun tarifesi şu anki giderleri bile karşılamıyor. Yani belediyenin belirlediği bu tarifeler bile bu salonların giderlerini karşılayabilir durumda değil.”

CHP'li Üsküdar: Yerel yönetimler hayatı kolaylaştırmak ve yaşanabilir yapmak için vardır

Zam teklifini eleştiren CHP’li Zeytinburnu Belediye Meclis üyesi Hasan Hüseyin Üsküdar ise şunları söyledi:

“Yaklaşık yüzde 160’lara varan zamlar var. İnceledim yüzde 200-300 olan zamlar var. Otellerde yüzde 500. Poğaça satan adama bile 2 binden 5 bine. Şimdi bunlar doğru şeyler değil arkadaşlar. Yerel yönetimler hayatı kolaylaştırmak ve yaşanabilir yapmak için vardır. Yerel yönetim kavramı budur. Nikah yapacak çocuk. Geçen seneki fiyatla yapsana onun nikahını, destek verelim. CHP’nin fiyat tarifesi artış teklifi yüzde 25’tir. Bu teklifi meclis olarak oylamanızı rica ediyorum. Olmuyorsa AKP’nin getirdiği yüzde 160’a varan zamları kabul edin.”

Hizmet ücretlerinde artış getiren Belediyenin teklifi, Belediye Meclisi’nde geldiği şekliyle oy çokluğu ile kabul edildi. CHP ve İyi Parti teklife ret oyu verdi.

Bazı salonların yeni kullanım ücretleri 

Zeytinburnu Belediyesi’nin yeni tarifesine göre Karadeniz Nikah Salonu’nun hafta sonu 3 saat kadar kira ücreti 350 liradan 750 liraya, Akdeniz Salonu’nun kira ücreti ise 600 liradan bin 250 liraya çıkartıldı.

Akdeniz Nikah Salonu’nda kokteyl yapma ücreti ise 3 bin 400 liradan 7 bin 500 liraya yükseltildi.

İkametgahı Zeytinburnu’nda olmayanlar için ise Karadeniz Nikah Salonu 680 liradan bin 500 liraya, Akdeniz Nikah Salonu ise bin 90 liradan 2 bin 500 liraya çıkartıldı. 
9237ed60-dcd1-4a5d-988c-363820bae8f3.jpegb670cd6a-b6fa-4183-a8d8-82c64eecb787.jpeg