AKP'nin kurucularından Yakış, ‘Usulsuzlükleri ortaya çıkmasın diye ketenpereye getirecekler’

AKP'nin kurucularından Yakış, ‘Usulsuzlükleri ortaya çıkmasın diye ketenpereye getirecekler’

AKP'nin kurucularından Yakış, ‘Usulsuzlükler... AKP kurucusu eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, AKP'nin ketenpereye getirip İstanbul'u almak istiyor dedi. Yakış'a göre İstanbul'un bırakılmamak istenmesinin nedeni hem usulsuzlüklerin ortaya çıkmasından hem de kaynakların...

AKP kurucusu eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, AKP'nin ketenpereye getirip İstanbul'u almak istiyor dedi. Yakış'a göre İstanbul'un bırakılmamak istenmesinin nedeni hem usulsuzlüklerin ortaya çıkmasından hem de kaynakların kesilmesinden duyulan endişe.

AKP'nin kurucuları arasında yer alan eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, 'oy sayımında usulsüzlük' tartışmalarına sahne olan yerel seçimlerle ilgili olarak "Daha dananın kuyruğu kopmadı" yorumunu yaptı.

AKP'nin kurucuları arasında yer alan eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, Deutsche Welle (DW) Türkçe'den Hilal Köylü'nün sorularını yanıtladı.

"Mazbatamı verin diyen CHP'li Ekrem İmamoğlu'na, AKP neden tepki koyuyor?" sorusuna Yakış, şu yanıtı verdi:

"Daha dananın kuyruğu kopmadı. Son anda ketenpereye getirip AKP'ye kazandırmak istiyorlar. İstanbul, bir siyasi parti için hayatta kalma mücadelesinin en yüksek olduğu yer, ki AKP için de öyle. Sayın Cumhurbaşkanımız bunu defalarca söyledi. ‘İstanbul demek, Türkiye demek' dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden kaynak alan ve Sayın Cumhurbaşkanının oğlu ile kızının sahibi olduğu vakıflar da dahil onlarca vakıf olduğunu herkes biliyor. Hepsi, belediyenin parasıyla ayakta duruyor.

O kaynakları kim yönetiyorsa bir avantaj sağlıyor. Eğer İstanbul CHP'nin eline geçerse, AKP'nin kurallara aykırı bir harcama yapıp yapmadığı ortaya çıkacak. Yandaş şirketlerin muslukları kesilecek. İşte bu yüzden İstanbul konusunda büyük kavga koparıyorlar."

Köylü'nün devamında yönelttiği sorular ve Yakış'ın bunlara verdiği yanıtlar şöyle:

- AKP; başta Ankara ve İstanbul olmak üzere büyük şehirlerde neden muhalefetin önüne çok geçemedi? Seçim kampanyalarında bir terslik mi vardı?

Eminim ki AKP içindeki çok sayıda insan iktidarın ayrıştırıcı söylemine karşıydı. Ve bunu dile de getirdiler. Onları dinleyen olmadı. Seçimi beka meselesi olarak göstermek büyük yanlıştı, çok büyütüldü bu konu. Olayın beka meselesi olmadığını onlar da biliyordu. AKP, istediği oyları yakalayamadıysa ekonomideki büyük bozulmadan dolayı yakalayamadı. Tüketimi artırdılar ama üretime destek vermediler. Tanzim satışlar gibi geçici çözümlerle halkın karşısına çıktılar. Erdoğan'ın da hatası oldu.

- Erdoğan'ın nasıl hatası olduğunu düşünüyorsunuz?

Rehberi karga olanın meselesi… Erdoğan, etrafına ‘evet efendimcileri' topladı. Kendisine itiraz edebilecek, olayları doğru düzgün sorgulayacak insanları etrafından uzaklaştırdı. Ben Turgut Özal'dan bilirim. O da kendi bildiğini yapardı ama kendi bildiğini yapmadan önce herkesi, her tür görüşü dinlerdi. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan kendine itiraz edebilecek kapasitedeki insanları çevresinden uzaklaştırdı ama herkes de biliyor ki, gemi su almaya başladığında gemiyi ilk terk edecek olanlar o ‘evet efendimciler'. Sapasağlam kalanlar ise hep doğruyu söylemekten korkmayanlar, çekinmeyenler olacak.

- İstanbul konusunda atılacak adım ne olmalı?

AKP ve Erdoğan ‘YSK beni kazandırmalı' çabasına girmemeli. YSK, görevini hukuk kuralları içinde yapmalı. YSK, seçim sonuçlarını dürüst bir şekilde açıklamalı. Eğer bu sağlanmazsa ‘Cumhur İttifakı oyların yüzde 51,6'sını aldı, AKP Türkiye'de birinci parti' diyen AKP, kendi seçmeninden tamamen uzaklaşır. Çünkü halk, doğruları görmek istiyor. Eğer YSK, dürüst bir şekilde, olana bitene açıklama getiremezse uluslararası camiada Türkiye'nin prestiji tamiri mümkün olmayan zarar görür.

- Türkiye'nin ev ödevlerine mi dikkat çekmek istiyorsunuz?

YSK'nın dürüstçe açıklama yapmasının önünü açmak zorunda olan AKP, daha sonra uluslararası dünyaya güven mesajı vermeli. Yapısal reformlara yönelmeli. Herkes gördü ki, ‘Ekonomide iyi gidiyoruz' açıklamaları sonuç vermiyor. Dünyaya yapısal anlamda nasıl reformlar üzerinde durulacağı iyi açıklanmalı. Uluslararası dünyayla iyi ilişki kurulmazsa Türkiye'nin kaybedeceklerini herkesin bilmesi gerekiyor. Yargı, temel haklar, ifade özgürlüğü konusunda ülkenin gündemi nedir? Dünya bunu görmek istiyor.

"AKP'nin kurucularından Yakış, ‘Usulsuzlükleri ortaya çıkmasın diye ketenpereye getirecekler’" haberi, 05 Nisan 2019 tarihinde yazılmıştır. Politika kategorisi altında bulunan AKP'nin kurucularından Yakış, ‘Usulsuzlükleri ortaya çıkmasın diye ketenpereye getirecekler’ haberi 2019 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. AKP'nin kurucularından Yakış, ‘Usulsuzlükleri ortaya çıkmasın diye ketenpereye getirecekler’ 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Politika konusunda 24 Temmuz 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 21:42 Karaçi Açıklarına Dökülen 500 Milyon Galon Atık Deniz Yaşamını Tehdit Ediyor
 2. 21:38 Utah Üniversitesi'nden Su Emme Kapasitesi Yüksek Yeni Cihaz
 3. 21:30 Türkiye, Paris 2024'te Okçulukta Güçlü Kadro ile Yarışacak
 4. 21:21 Snoop Dogg, Paris 2024 Olimpiyatları'nda Meşale Taşıyacak
 5. 21:15 Bakan Tekin'den Fransız Okulları Açıklaması: Mevzuata Uyum Şart!
 6. 21:09 Allianz Trade 2024 Raporu: Küresel Ekonomik Büyüme Yavaşladı, İflas Tahminleri Yükseldi
 7. 20:56 Emeklilere araç alımlarında ÖTV indirimi uygulanması: Otomotiv piyasası hareketleniyor
 8. 20:56 İslam Memiş yatırımcılara uyarıda bulundu: Bunu yapan varını yoğunu kaybedecek
 9. 20:56 Türkiye kripto para işlemlerinde yılın ilk yarısında 1 trilyon doları aşarak ikinci sıraya yerleşti
 10. 19:27 Çinli otomobil devi BYD'den müjde: 600 bin TL'ye yeni sıfır araç satışı
 11. 19:13 Erdoğan’ın ‘borç ödeme' baskısına CHP’li Sarı’dan cevap: "Bu nasıl bir siyasi hırstır?"
 12. 19:13 Erdoğan'ın 'tahsilat başlıyor' sözlerine Özel'den cevap: "Şantajına boyun eğmeyiz"
 13. 19:11 2024 Küresel Hareketlilik Raporu: Singapur Dünyanın En Güçlü Pasaportu, Türkiye 45. Sırada
 14. 19:05 Dilan Polat'ın tutukluluğuna yapılan itiraz yine reddedildi
 15. 19:05 Elon Musk'ın Starlink Hamlesi: Gazze'deki Hastanelere Hayat Kurtaran İnternet Bağlantısı
 16. 19:01 Fenerbahçe, Trabzonspor ve Başakşehir’in UEFA Rövanş Maçlarının Hakemleri Açıklandı
 17. 18:58 İmamoğlu'nun danışmanından Erdoğan'a 'emekli' cevabı geldi: "KKM zararını tanzim edin"
 18. 18:58 Özel ve sokak köpeği arasında dikkat çeken anlar: "Meclis'i duyunca sırtını döndü!"
 19. 18:58 Özel'den flaş 'Kılıçdaroğlu' açıklaması: "Hiçbir zaman birinci partinin lideri değildi"
 20. 18:57 Mısır'da Devalüasyon Sonrası Tüketim Durdu, Fiyatlar Düşüşte
Politika Haberleri