AKP’nin torba yasa teklifinden borç çıktı!

AKP’nin torba yasa teklifinden borç çıktı!

Bütçe açığı nedeniyle bu yıl piyasalardan borç alacak olan Hazine’nin, kredilere para yetiştirebilmek için de dev borçlanmaya gideceği belirtildi.

Bütçe açığı nedeniyle bu yıl 140 milyar liranın üzerinde piyasadan borç alacak olan Hazine’nin, kredilere para yetiştirebilmek için de dev borçlanmaya gideceği belirtildi.

AKP'li vekillerin TBMM'ye sunduğu torba yasa teklifinin içinden kamu bankaları için 21 milyar 640 milyon liralık devasa borçlanma operasyonu çıktığı belirtildi. Bütçe açığı nedeniyle bu yıl 140 milyar liranın üzerinde piyasadan borç alacak olan Hazine’nin, bol keseden dağıtılmaya başlanan kredilere para yetiştirebilmek için de 54.1 milyar lira ilave borçlanmaya gideceği öğrenildi.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre torba yasa teklifi, kamu bankaları üzerinden dağıtılan ucuz kredilerin var olan parayla değil devletin rantiyeden yapacağı borçlanmalarla karşılanacağını gözler önüne serdi. Hazine, piyasadan alacağı 21.4 milyar liralık yeni borcu, sermaye artışı için kamu bankalarına gönderecek.

‘KAMUNUN BORÇ YÜKÜ ARTIYOR’

Yeni torba teklife göre, Hazine'nin bütçe gelirlerinin yüzde 3'üne kadar ikrazen özel tertip devlet iç borçlanma senedi ihraç etme yetkisi 2020 yılı için yüzde 5'e yükseltilecek. Bu borçlanma senetleri, Hazine'nin kamu kurumlarıyla kamu bankalarına olan borçlarının ödenmesinde, yani Hazine'nin bu kurumlara para aktarmasında kullanılıyor.

Hazine, kamu kurumlarına bu yolla para aktarabilmek için piyasa faizleri üzerinden rantiyeden borç para alıyor. Sonra da aldığı bu paraları ilgili kurumlara gönderiyor. Sonuçta kamunun borç yükü daha da artmış oluyor.

Trump'a 'Floyd' Şoku!

54.1 MİLYARLIK BORÇ

Hazine'nin bu şekilde borçlanma yetkisi, 2019'a kadar bütçe başlangıç ödeneklerinin yüzde 1'i ile sınırlandırılmıştı. Ancak kamu kurumlarına ‘görev zararı' verilmeden çeşitli popülist görevler yüklenmesi yüzünden bu sınır 2019 yılında yüzde 3'e çıkarıldı. Bu yıl ekonomik kriz ve salgın nedeniyle ekonomi yavaşladı. Ekonominin canlandırılması için kamu bankalarına daha fazla yüklenilince yetersiz kalan yüzde 3'lük borçlanma oranı yüzde 5'e çıkarılacak.

Hazineye, teklifin yasalaşması halinde, sene başında 32 milyar 460 milyon liralık özel borçlanma yetkisi verilecek. Piyasadan 21 milyar 640 milyon lira daha borç para alacak ve devletin borç yükü toplamda 54.1 milyar lira daha artmış olacak.

KAMU BANKALARINA GİDECEK

Hazine piyasadan 21.6 milyar liralık devasa borç para alacak. Bu paranın tamamı sermayelerini arttırmaları için Türkiye Varlık Fonu (TVF) üzerinden 3 kamu bankasına gönderilecek.

Hazine, bütçe açığını finanse etmek için bu yıl en az 140 milyar lira borçlanma yapacak. Yeni torba yasayla, kamu kurumları ve bankaları için 54.1 milyar lira, yani bütçe açığının yüzde 38.62'si kadar daha borçlanmış olacak.

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.