AKP'nin turizme ihaneti: Antalya'ya cezaevi yapılmasının tek nedeni...

AKP'nin turizme ihaneti: Antalya'ya cezaevi yapılmasının tek nedeni...

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yapımına başlanan cezaevi, ilçeyi ayağa kaldırdı. 15 Temmuz FETÖ’cü darbe teşebbüsünün ardından ilan edilen OHAL kapsamında, Eylül 2016 tarihinde 674 sayılı KHK yayımlandı. Yayımlanan...

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yapımına başlanan cezaevi, ilçeyi ayağa kaldırdı. 15 Temmuz FETÖ’cü darbe teşebbüsünün ardından ilan edilen OHAL kapsamında, Eylül 2016 tarihinde 674 sayılı KHK yayımlandı. Yayımlanan KHK’nın 17’nci maddesi uyarınca, yeni cezaevleri yapımının önü açıldı.

1-453.jpg

HERKESTEN "HAYIR" OYU YİYEN CEZAEVİ
KHK’daki ilgili maddeye dayanarak, Antalya’nın Manavgat İlçesi Ilıca bölgesinde cezaevi yapılması planlandı. Antalya’da turizmin en gözde mekanına cezaevi yapılması bölge sakinlerini ayaklandırdı. Cezaevi yapılacak yer için, 2016 Eylül ayında Adalet Bakanlığı müfettişlerince “yerleşim yerine çok yakın olması sebebiyle'' olumsuz görüş bildirildi. Bunun yanı sıra, Manavgat Belediyesi Meclisi'nden de cezaevine “hayır'' oyu çıktı. Öyle ki, cezaevi için AKP’li bazı meclis üyeleri de oylamada “hayır'' kullandı.

2-391.jpg

'BURAYA ÜNİVERSİTE İSTİYORUZ'
Ilıca'da yaklaşık 15 yıl belediye başkanlığı yapan AKP'li eski başkan Rafet Ünal da, bölgenin cezaevi yapımına uygun olmadığını belirtti ve “Cezaevi de ihtiyaç ama biz buraya üniversite ve kent parkı istiyoruz'' demişti. Keza, cezaevi için ayrılan bölgenin daha önce üniversite spor kompleksi ve fuar alanı olarak ayrıldığı ortaya çıktı.

3-285.jpg

Bölgedeki turizmcilerden belediye başkanına, Şoförler Odası’ndan Ziraat Odasına, Sabit ve Seyyar Pazarcılar Odası’ndan Ilıca Belediyesi eski Başkanı AKP’li Rafet Ünal’a kadar, herkes bu cezaevinin yerleşim yerlerinin yakınına ve turizm bölgesinin tam göbeğine yapılmasına karşıydı.

TURİZMİN GÖBEĞİNE CEZAEVİ YAPMAKTA HÜKÜMET NEDEN BU ISRAR?
Kasım ayında cezaevi inşaatına başlandığını ifade eden CHP’li Niyazi Nefi Kara, AKP’lilere bu bölgeye cezaevi yapılmaması konusunda defalarca uyarılarda bulunduğunu ifade etti. AKP’lilerin kendisine, “Manavgat’a yatırım yapacağız. Söz verdik. İhtiyaç var'' şeklinde yanıtlar verdiklerini söyleyen Niyazi Kara, sözlerine şöyle devam etti:

'İNSANLAR BÖLGEYİ TERK ETMEYE BAŞLADI'
Başka yerler de var. Turizmden uzak bölgeler. Bu bölge en çok yatak kapasiteli bölge. Deniz manzaralı cezaevi. Kendilerine Manavgat’ta 2-3 bölge gösterdik. Burası eskiden üniversite ve spor kompleksi alanıydı. Bu kararı bölge için alan da eski AKP’li belde başkanı. Ancak bölge Büyükşehir Belediyesi’nin eline geçince durum değişti.

Bu bölgede cezaevi, turizme ihanettir. Emekli olup buraya yerleşen yabancılar vardı. Bunlar 2-3 bin Euro maaş alan insandı. Eylemler yaptılar bu cezaevine karşı. Ancak sonunda bölgeyi terk etmeye başladılar. Cezaevi yapılacak en kötü yer.''

'TEK NEDEN YANDAŞA İŞ ÇIKARMAK'
ODATV 'den Fethi Yılmaz'ın haberine göre, Cezaevi ihalesini alan firmanın iktidara yakın işadamları olduğunu ifade eden CHP’li Niyazi Kara, “Bu bölgeye cezaevi ısrarının tek nedeni yandaşa iş çıkarmak. Lojmanlarıyla birlikte 1500-2000 kişilik cezaevi yapılacak. Maliyeti de 150 Milyon TL’yi bulacak'' ifadelerini kullandı.

AKP'Lİ VEKİLİ SIKIŞTIRAN SORULAR
Kasım ayında başlanan cezaevi inşaatı için CHP'li Manavgat Belediyesi’ne Aralık ayında ruhsat için başvuru yapıldı, ancak belediye bu başvuruyu reddetti. Konuyla ilgili AKP Antalya Milletvekili İbrahim Aydın'a da sorular yöneltildi. Cezaevi için belediyeden istenen ruhat talebenin reddedildiğinin hatırlatılması üzerine, AKP'li vekil zor anlar yaşadı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem