AKP'nin 'Uzay Ajansı' iddialarına CHP'den yanıt

AKP'nin 'Uzay Ajansı' iddialarına CHP'den yanıt

AKP'nin 'Uzay Ajansı' iddialarına CHP'den yanıt Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Türkiye'nin uzaya çıkma çabalarına CHP'nin engel olduğunu öne sürmüştü. Bugün AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ''Türkiye'nin uzay yarışında yer almasından bu CHP neden rahatsız...

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Türkiye'nin uzaya çıkma çabalarına CHP'nin engel olduğunu öne sürmüştü. Bugün AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ''Türkiye'nin uzay yarışında yer almasından bu CHP neden rahatsız oluyor" açıklamasıyla tartışmalara dahil oldu.

CHP'den yapılan açıklamada ise Varank'ın sözlerinin açık bir çarpıtma ve iftira olduğu dile getirilerek, "CHP’nin itirazı; halkın iradesiyle oluşan Gazi Meclis’in iradesi yerine, Anayasa’ya aykırı şekilde tek adamın iradesinin konulması çabalarınadır" denildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank tweetinde, “Türkiye’nin 20 yıllık hayali olan, büyük bir heyecanla çalışmalarını yürüttüğümüz Türkiye Uzay Ajansı’nın kuruluş kararnamesinin iptali için CHP Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Bilime ve teknolojiye karşı olan CHP’nin bu girişimi çalışmalarımızı durduramayacak.” ifadelerini kullandı.

CHP'DEN AÇIKLAMA

Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Türkiye Uzay Ajansı ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvuruya ilişkin değerlendirmeleri konusunda açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

“Cumhurbaşkanı kararnamesi ile Türkiye Uzay Ajansı görevlilerinin özlük haklarının düzenlenmesi mümkün değildir.

İptali istenen diğer bir hüküm ise; bütçe konusunda ajans yönetim kuruluna verilen; denetimi ortadan kaldıran ve keyfiliklere zemin hazırlayan harcama yetkisine ilişkindir. Sayıştay denetimini kaldıran böylesine geniş bir yetkilendirmenin, şeffaflıkla bağdaşmayacağı ve suiistimallere yol açacağına kuşku yoktur.

Bilimsel araştırmalar ile yönetim kurulu üyelerine ödenecek huzur hakkını ilişkilendirmek, kamu kurumlarına arpalık gözüyle bakıldığının göstergesi niteliğindedir. Bu tutum bize yabancı değildir.

Görüleceği gibi; CHP’nin iptalini istediği hükümlerin hiçbirisi Türkiye Uzay Ajansı’nın tüzel kişiliği, faaliyet esasları ve yürüteceği bilimsel araştırmalar ile ilgili değildir. Bu hükümlerin iptal edilmesi durumunda, Türkiye Uzay Ajansı’nın faaliyetlerinin ve bilimsel çalışmaların durdurulacağını iddia etmek, Bakan Varank’ın bilgisizliğinden kaynaklanmıyorsa, en hafif deyimiyle iftiradır.

CHP’nin itirazı; halkın iradesiyle oluşan Gazi Meclis’in iradesi yerine, Anayasa’ya aykırı şekilde tek adamın iradesinin konulması çabalarınadır. CHP; TBMM’nin diktatöryal bir anlayışla ve sonu belli olmayan bir müdahaleye hukuksuz bir şekilde maruz kalmasına direnmektedir. Önümüzdeki dönemde çıkarılacak Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine dayanak oluşturabilecek olan bu hukuksuz anlayışa CHP teslim olmayacaktır. Bakan Varank’a; TBMM’de namusu üzerine ettiği Anayasa’ya sadakat yeminini hatırlatırız.”

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan da tartışmaya dahil oldu. Erdoğan Beştepe’de çiftçilere seslenen “CHP, Türkiye Uzay Ajansı’nın kuruluşu ile ilgili kararnamesinin iptalini Anayasa Mahkemesi’ne götürdü. İlk defa bugün burada bunu seslendiriyorum. Türkiye’nin uzay yarışında yer almasından bu CHP neden rahatsız oluyor. Uzay çalışmalarını etkin şekilde kullanmanın gayreti içindeyiz. Türkiye uzay anasına engel olmanın ülkeye nasıl bir faydası olacağını çiftçi kardeşlerimin takdirine sunuyorum” dedi.

"AKP'nin 'Uzay Ajansı' iddialarına CHP'den yanıt" haberi, 06 Mart 2019 tarihinde yazılmıştır. Politika kategorisi altında bulunan AKP'nin 'Uzay Ajansı' iddialarına CHP'den yanıt haberi 2019 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. AKP'nin 'Uzay Ajansı' iddialarına CHP'den yanıt 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Politika konusunda 26 Mayıs 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 21:02 Gazze'deki İsrail Saldırıları: 233 Günün Acı Bilançosu
 2. 20:57 2024 yılının öne çıkan Youtube istatistikleri
 3. 20:54 YouTube'a mırıldanarak şarkı bulma özelliği geldi
 4. 20:53 Konut piyasasında fiyatlar düştü
 5. 20:50 Aç karnına bir avuç yiyerek hastalıklara meydan okuyun: İşte yer fıstığı mucizeleri
 6. 20:48 İSKİ İstanbul barajlarındaki doluluk oranlarını açıkladı
 7. 20:45 Dünyadaki en pahalı baharat bakın hangisiymiş
 8. 20:43 Bu baharattan bir kaşık tüketince tüm beyne etki ediyor!
 9. 20:41 Böcek ve sinek ısırıkları tedavisine özel merhem!
 10. 20:39 Uzmanlar açıkladı: 'Yapay zeka insanların neslinin tükenmesine yol açabilir'
 11. 20:37 Son dakika... Mersin'de zincirleme kaza meydana geldi! Ölü ve yaralı var!
 12. 20:37 Bayram ikramiyelerinde gelişme: Emekliler e-Devlet'e bakınca anladı
 13. 20:35 Bilim insanları açıkladı: Öfkelenince ilk 40 dakika kalp krizi riski yükseliyor!
 14. 20:33 Uzun süre bilgisayar ekranına bakanlar: Uzmanlar uyardı!
 15. 20:31 Dünya'nın sonu mu geliyor?
 16. 20:30 Uzman isim uyardı: Her şey Temmuz ayını işaret ediyor!
 17. 20:27 Bir tanesini yutmak bile bakın neye iyi geliyormuş
 18. 20:25 Çocukların resimleri bize neler anlatıyor?
 19. 20:24 Yeşil pasaport isteyen meslek gruplarının sayısı artıyor
 20. 20:22 Merkez Bankası açıkladı: Dolarda yıllar sonra bir ilk yaşandı!
Politika Haberleri