AKP’ye atama kıyağı yapan TFF’den skandal açıklama!

AKP’ye atama kıyağı yapan TFF’den skandal açıklama!

TFF, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit'in oğlu ile AKP'li Mehdi Eker'in oğlunun "5 yıllık mesleki tecrübeye sahip hukukçu" olma şartını taşımadıklarının ortaya çıkmasının ardından açıklama yaptı.Türkiye Futbol...

TFF, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit'in oğlu ile AKP'li Mehdi Eker'in oğlunun "5 yıllık mesleki tecrübeye sahip hukukçu" olma şartını taşımadıklarının ortaya çıkmasının ardından açıklama yaptı.

Türkiye Futbol Federasyonu, Nihat Özdemir'in TFF Başkanı seçilmesinin ardından hukuk kurulu üyeliklerine atanan Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit'in oğlu ile AKP'li Mehdi Eker'in oğlunun "5 yıllık mesleki tecrübeye sahip hukukçu" olma şartını taşımadıklarının açığa çıkmasının ardından, tartışılacak bir savunma yaptı.

TFF açıklamasında, mesleki tecrübenin hukuk fakültesinden mezuniyet ile başladığı, baro kaydı ile başlamayacağı savunuldu. Bu nedenle iki ismin de "5 yıllık hukukçu olma" şartını taşıdıkları savunuldu.

Açıklamaya göre, mesleki tecrübe, ilgili meslek yapılmasa da fakülte mezuniyeti ile başlıyor. TFF'nin açıklamasına göre, mesleğini hiç yapmamış fakülte mezunları da "deneyim" sahibi sayılıyor.

Yargıtay Başkanı Cirit'in oğlu Muhammed Enes Cirit ile AKP'li Eker'in oğlu Yasin Eker'in, mesleki deneyim şartını taşımadıkları halde TFF hukuk kurullarına atandığını ortaya çıkarttı.

T24'te yer alan haberde, kurullara atanmak için gerekli, "5 yıllık mesleki tecrübeye sahip hukukçular" şartını her iki ismin taşımadığı yer aldı.

Amatör Futbol Disiplin Kurulu'na atanan Cirit'in oğlunun baroya kayıt yaptırdığı tarihe göre henüz 2,5 yıllık hukukçu olduğu, henüz avukatlıkta 4 yılı dolmayan Eker'in oğlunun da buna rağmen Uyuşmazlık Çözüm Kurulu'na atandığı haberde yer aldı.

TFF'ye göre mezuniyetten sonrası deneyim

TFF, haberle ilgili olarak tartışılacak bir açıklama yaptı. Açıklamada hem atamaların etik olup olmadığı konusuna değinilmedi hem de mesleki deneyim konusunda garip bir savunma yapıldı.

Açıklamada, "Bazı internet sitelerinde TFF hukuk kurullarında görev alan bazı üyelerimizin, bu kurulların talimatlarında belirtilen '5 yıllık mesleki tecrübeye sahip hukukçu' olmak kriterini sağlamadığı çünkü baro kayıtlarında henüz 5 yılı doldurmadığı iddia edilmiştir. Mesleki tecrübe, baro kaydı ile değil, hukuk fakültesinden mezuniyet ile başladığından, bir diğer deyişle talimatlar 5 yıllık mesleki tecrübeye sahip avukat değil, hukukçu aradığından, söz konusu üyelerimizin bu kurullara atanmasında talimatlarımıza aykırı herhangi bir husus yoktur" denildi.

TFF'nin savunduğu mesleki deneyim koşuluna göre, okulu bitirdikten sonra hiç çalışmayan bir "kamu yönetimi" mezunu da 5 yıl sonra deneyimli kamu yöneticisi sayılabilecek. Aynı bakış açısına göre yapılan atamalar da hiç çalışmayan hukuk fakültesi mezununun bile deneyimli hukukçu sayılabileceğini gösteriyor.