AKP'ye bir darbe de Binali Yıldırım'ın memleketinden!

AKP'ye bir darbe de Binali Yıldırım'ın memleketinden!

AKP, 7 belediyesini MHP’ye kaptırdı. O iller arasında Yıldırım 'ın memleketi Erzincan da var. Binali Yıldırım

AKP, 7 belediyesini MHP’ye kaptırdı. O iller arasında Yıldırım'ın memleketi Erzincan da var.

AKP ve MHP ittifakı, 24 Haziran’ın gerisinde kaldı, ittifaktan MHP kazançlı çıktı. AKP, 7 belediyesini MHP’ye kaptırdı. O iller arasında Yıldırım'ın memleketi Erzincan da var.01 Nisan 2019 Pazartesi 01:47

Yerel seçimlerde, kesin olmayan sonuçlarına göre AKP ve MHP ittifakı, 24 Haziran seçimlerinde aldığı toplam oy oranının gerisine düşerken, 7 ilde AKP’nin belediyeleri MHP’ye geçti. Belediye sayısında 2009 yerel seçiminin bile gerisinde kalan AKP’nin 18 olan büyükşehir belediye sayısı 16’ya, 30 olan il belediye sayısı ise 24’e düştü. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ilçe ilçe gezdiği Ankara’yı kaybeden AKP, Antalya’yı da CHP’ye kaptırdı.

30’u büyükşehir 51 ilde ittifak yapan AKP ve MHP, 24 Haziran seçimlerinde aldığı toplam yüzde 53.6’lık oy oranına ulaşamadı. İttifak yapılan 51 ilin 22’sinde AKP ve MHP adayları kazanırken, kalanlarında muhalefetin adayları kazandı.

BELEDİYE SAYISI 40'A DÜŞTÜ

AKP’nin, 2014 yerel seçimlerine göre belediye sayısı, CHP ve MHP’li bazı belediyeleri alsa bile düştü. Daha önce 18’i büyükşehir 48 ili kazanan AKP, dün yapılan seçimde belediye sayısını 40’a düşürdü. Büyükşehir belediye sayısı 16’ya, il sayısı ise 24’e geriledi. Bu rakamlar, 2009 seçimlerinin bile gerisinde bir tablo oluşturdu. 2004 seçimlerinde AKP, 10’ü büyükşehir ve 35 il olmak üzere 45 ilde seçimi kazanmıştı. AKP’nin belediye sayısı düşerken, MHP’nin 7 ilde AKP’nin belediyelerine alması dikkat çekti. 2014 seçimlerinde AKP’nin kazandığı ve genel seçimlerde oy deposu olan Kütahya, Karaman Çankırı, Amasya, Kastamonu, Erzincan ve Bayburt, MHP’ye geçti. Bu iller, AKP ve MHP’nin ittifak yaptığı 51 il arasında yer almamıştı. MHP’nin elinde olan Isparta ise seçimi AKP kazandı. AKP,15 yıldır kazandığı Ankara ve 2014 seçimlerinde yeniden CHP’den aldığı Antalya’yı kaybetti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Ankara’yı alabilmek için ilçe ilçe gezmesi karşılık bulmadı. AKP, sürpriz biçimde Bilecik, Bolu, Kırşehir, Artvin ve Ardahan’ı da CHP’ye kaptırdı. 2014’te CHP’nin kazandığı Giresun ve Zonguldak ise AKP’ye geçti.

Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre; AKP ve MHP’nin ittifak yaptığı Ardahan, Bilecik, Bolu, Burdur, Çanakkale, Edirne, Sinop ve Yalova’da CHP kazanırken, Tunceli’de bağımsız aday kazandı. Cumhur İttifakı, tek adayla gittiği 21 ilden yalnızca Şırnak, Rize, Muş, Giresun, Bitlis, Kars ve Osmaniye’de seçimi kazanabildi.

Bölgede 3 il

AKP’nin yerel seçimde belediye sayısını artırdığı tek bölge Doğu ve Güneydoğu oldu. 2014 seçimlerinde HDP’nin aldığı Şırnak, Ağrı ve Bitlis, AKP’ye geçti. Kayyımların aday gösterildiği Diyarbakır ve Hakkari’de ise HDP’nin adayları seçimi kazandı.

Kaynak: AKP'ye MHP darbesi! İttifak birbirini yedi

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika