Albayrak Medya 'hilafet' çağrısı yaptı, Metiner 'siyasi sabotaj' dedi

Albayrak Medya 'hilafet' çağrısı yaptı, Metiner 'siyasi sabotaj' dedi

Albayrakların sahibi olduğu ve genel yayın yönetmenliğini Kemal Özer'in üstlendiği Gerçek Hayat adlı dergi 27 Temmuz tarihli sayısında hilafet çağrısı yaptı.

Ayasofya'nın cami statüsünde ibadete açılmasının ardından tartışmalar sürüyor. İslamcılar, Ayasofya'nın açılması sonrası 'hilafet' çağrıları yapmaya başladı. 

Albayrak Medya Grup'a ait Yeni Şafak'ın haftalık eki Gerçek Hayat bu hafta "Hilafet için toparlanın" kapağıyla çıktı. Yeni Şafak yazarı Abdurrahman Dilipak’ın derginin kapağı paylaşması üzerine kısa sürede dergiye tepki yağdı. 

Tepkiler arasında en dikkat çekeni ise AKP'li Metiner'in "Bu siyasi sabotajdır, demokratik cumhuriyet tercihinden şaşmamak lazım" çıkışı oldu. 

2.png

Saymaz: Nasıl bir ateşle oynadıklarının farkında bile değiller 

İsmail Saymaz, “Türkiye bir avuç radikal ve marjinal İslamcının ve tarikatın kafasıyla yönetilecek bir memleket değildir ve olmayacaktır. Nasıl bir ateşle oynadıklarının farkında bile değiller” ifadelerini kullandı.Ersöz: TCK 313 gereğince suçtur 

Avukat Hüseyin Ersöz ise, bu kapağın TCK Madde 313 gereğince suç olduğunu belirterek, Adalet Bakanlığına “Gereğini yapacak mısınız” diye sordu.

Metiner: Bu siyasi sabotajdır, demokratik cumhuriyet tercihinden şaşmamak lazımEn dikkat çeken tepki ise AKP’li Mehmet Metiner’den geldi. Metiner, derginin “siyasi sabotaj” olduğunu savundu. 

3-a.png

“Ayasofya’nın açılışından sonra bizim mahalleden birilerinin hilafeti bu şekilde gündemleştirmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasetine yönelik bir siyasi sabotaj demek” diyen Metiner, “Hilafet; dinsel değil tarihseldir. Demokratik Cumhuriyet tercihinden şaşmamak lazım. Sonuç hüsran olur” diyerek dergiye tepki gösterdi.28 Şubat'ı hatırlattı

Twitter üzerinden eleştirilerine devam eden Metiner, 28 Şubat öncesi durumu hatırlatarak, "Oyuna gelmeyelim" çağrısında bulundu.

Akit de hilafet çağrısı yapmıştı

Akit TV’de Ayasofya’nın ibadete açılmasının ardından, Musa Biçkioğlu'nun konuk edildiği programda Fatin Dağıstanlı, Ayasofya ile ilgili olarak, “Şu mesaj önemliydi, bunun arkasına bir hilafet gelmeli, ben bunu önemsiyorum çünkü. Ki siz çok iyi analiz ettiniz. Bunun hem siyasal hem ekonomik çok büyük bir getirisi de olacak Türkiye bağlamında. Hem de ümmet için de önemli bir gelişme olacak” demişti. Biçkioğlu da Dağıstanlı’nın bu sözlerine destek vermişti.

 

 

İlgili Haberler
Etiketler :