AKP’yi Trabzon’da kuran isim isyan etti: İtaat değil demokrasi diyerek bu partiyi kurduk

AKP’yi Trabzon’da kuran isim isyan etti: İtaat değil demokrasi diyerek bu partiyi kurduk

AKP Trabzon il başkanlığı kongresi sonrası üst kurul delegelerinin genel merkez tarafından belirlenmesi şehirde tartışmalara neden oldu.

AKP'yi Trabzon'da kuran AKP Kurucu İl Başkanı Ali Rıza Akdeniz, konuyla ilgili olarak 61saat.com'a konuştu. Dikkat çeken açıklamalarda bulunan Akdeniz, partinin kuruluş felsefesinden bahsederken, delegelerin farklı mevkiler ve kişiler tarafından belirlenmesinin doğru bir uygulama olmadığını belirterek partisine tepki gösterdi.

"Yapmayacağımız dediğimiz şeyleri biz yapmış oluruz"

Ali Rıza Akdeniz, şunları söyledi: "Bu hiç normal bir uygulama değildir. Yasal olarak herhangi bir engeli yok ama etik açısından doğru bir iş değildir. Çünkü AK Parti’nin kuruluşunda biz ortak akıl ve itaat kültüründen demokratik kültüre geçeceğiz diye AK Parti kurulmuştur. Yani itaat değil demokrasi diyerek bu partiyi kurduk ve taraftar kazandık. Bu ortak akıl ve demokrasi kültürüne millet oy vermiştir. Genel Merkez'in Trabzon’da kurultay delegelerine müdahale etmesi hukuki ama ahlaki değildir. Sakıncası yoktur ancak ortak aklın ürünü değildir. Demokrasiye uygun bir davranış değildir. Genel Merkez'in uygulaması ve yerel yöneticilerin bu tür söylemi doğru değildir. Bu şekilde uygulama doğru değildir. Ortak aklın ürünü değildir. Buna karşı çıkan parti olarak bunları yaparsak yanlış olur. Yapmayacağımız dediğimiz şeyleri biz yapmış oluruz."

Politika