Aksaçlılar ortak bildiri yayınladı: Hepimiz tehdit altındayız

yetmez ama evetçi’’ olarak anılanların da bulunduğu, kendilerine "aksaçlılar" diyen 101 siyasetçi, yazar ve sanatçı yayınladıkları ortak bildiri yayınladı

Farklı siyasi, etnik ve dini kökenden, aralarında bir dönem AKP’yi desteklediği için ‘’yetmez ama evetçi’’ olarak anılanların da bulunduğu, kendilerine "aksaçlılar" diyen 101 siyasetçi, yazar ve sanatçı yayınladıkları ortak bildiriyle "kimse, 'bana dokunmaz, beni ilgilendirmez' rehavetine kapılmasın, hepimiz tehdit altındayız" dedi.

Aksaçlılar, iktidarı dayatmacı politikaları için eleştirirken, bir dönem AKP iktidarının politikalarını destekleyip Türkiye’nin geri gidişine onay veren ve çoğunluğu kamuoyunda ‘’yetmez ama evetçi’’ olarak anılan isimler iktidarı eleştirip muhalefete topyekün mücadele çağrısı yapılan bildiri yayınladı. Kendilerini ‘’aksaçlılar’’ olarak adlandıran grup bildiride gençlere de seslendi. 101 siyasetçi, yazar ve sanatçıdan oluşan aksaçlılar yayınladıkları ortak bildiriyle "kimse, 'bana dokunmaz, beni ilgilendirmez' rehavetine kapılmasın, hepimiz tehdit altındayız" dedi. Aksaçlılar, iktidarı dayatmacı politikaları için eleştirirken, muhalefete de "topyekün karşı koyma" çağrısı yaptı. Aksaçlılar, gençlere ise "umudumuz sizsiniz" dedi ve "sahte cepheleri aşın, birlik olun, sesinizi yükseltin" diye seslendi.

"HEPİMİZ TEHDİT ALTINDAYIZ"

101 kişi yayınladıkları videolu bildiriyle, hem hükümeti, hem muhalefeti eleştirdi; gençleri ise uyardı. Farklı siyasi görüşlerden imzacıların, "hepimiz tehdit altındayız" diyerek imzaladıkları bildiride şu satırlara yer verildi: "Ülkemiz bugüne kadar böylesine koyu bir karanlık, haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik, toplumsal doku çürümesi, dünyada yalnızlaşma, itibarsızlaşma yaşamamıştı. Anayasa fiilen askıya alınmış durumda, bağımsız ve tarafsız olması gereken yargı saray’ın emri altında, kolluk güçleri keza. Cumhuriyetin teminatı bütün kurumlar, tek tek işlemez hale getiriliyor. Tam bir keyfîlik ve baskı ortamında demokrasinin ve hukukun son kırıntıları da süpürülüyor. Vatandaşın mal ve can güvenliğini tehdit eden, insan hak ve özgürlüklerini hiçe sayan, yurttaşlık haklarımızı yok eden, meslekî örgütlenmemizi iktidara tâbi kılan, haber alma hakkımızı kısıtlayan, ifade özgürlüğünü budayan yasa ve uygulamalar tepemize art arda balyoz gibi indiriliyor. Yayılmacı, fetihçi heveslerle; 'yurtta barış, dünyada barış' ilkesinin yerini yedi düvelle savaş, çatışma, düşmanlaşma alıyor. En önemlisi: cephelere bölünüyoruz. Aramıza nifak sokuluyor ki, dindarı laiki, sünnisi alevisi, sağcısı solcusu, türkü kürdü, genci yaşlısı bu gidişata 'dur' demesin. Kimse, 'bana dokunmaz, beni ilgilendirmez' rehavetine kapılmasın, hepimiz tehdit altındayız. Bizler ekonomik güçlüklerle, aşımız işimiz için mücadele ederken, iktidardakilerin attığı her adım havamızı biraz daha zehirliyor, toplumu nefes alamaz hale getiriyor. Bizi etkilemez sandığımız yasal kısıtlama ve uygulamalar sadece özgürlüğümüzü değil aşımızı, işimizi de tehdit ediyor" İmzacıların ortak bildirideki iktidara uyarısında "elinizde iktidar gücü var. O güce dayanarak, rıza değil dayatmayla yönetmeye çalışıyorsunuz. Geniş kitleler memnuniyetsiz, tedirgin, huzursuz. Sessizlikleri, var olduğunu sandığınız desteğe değil korkuya ve çaresizliğe dayanıyor. Ancak, gün gelir suskun itirazlar büyür, sandığa yansır, seçmen bu gidişata dur der. O günlerin yaklaştığını siz görmeseniz de bizler görüyoruz" ifadeleri kullanıldı. 101 isim, muhalefete de, "demokrasiyi kurtarma" çağrısı yaptı. Bildiride akp-mhp koalisyonunun gücünü muhalefetin dağınıklığından aldığı vurgulanarak ‘’çaresiz ve kararsız insanlarımız; güvenebileceği, dayanacağı sağlam bir seçenek arıyor. Topyekûn tehdit ancak topyekûn karşı koyuşla bertaraf edilir. Çözüm; bütün muhalefet güçlerinin, kendi çizgilerini, kendi varlıklarını koruyarak temel ilkelerde buluşacakları demokrasi ittifakını gecikmeden kurmaktır" denildi. Aksaçlılar, gençlere hak ettikleri  aydınlık ülkeyi bırakamamış olmanın eksiklenmesi"ni yaşadıklarını belirterek "size dayatılan bölünmeleri, düşmanlıkları, sahte cepheleri aşın, birlik olun, sesinizi yükseltin. Özgürlüklerimize, aşımıza ekmeğimize, yaşam tarzlarımıza sahip çıkma, haklarımızı talep etme zamanıdır’’ çağrısı yaptı.    

Etiketler :