Akşener: "Depremzedeler şehirlerine dönmek istiyor"

Akşener: "Depremzedeler şehirlerine dönmek istiyor"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bir araya geldiği depremzedelerin şehirlerine geri dönmek istediklerini aktararak, "Çocukların, kadınların sert talep ettiği bir şey var. Şehirlerine dönmek istiyorlar.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bir araya geldiği depremzedelerin şehirlerine geri dönmek istediklerini aktararak, "Çocukların, kadınların sert talep ettiği bir şey var. Şehirlerine dönmek istiyorlar. Onun içinde mutlaka barınma alanına ihtiyaç var. Sabit evden değil, prefabrik bir eve ihtiyaçları var. Bunun planlanması lazım" dedi.

Akşener, Kahramanmaraş merkezli depremlerin en büyük yıkımı yapmış olduğu Hatay'da, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'ni ziyaret etti.

Burada konuşan Akşener, depremde ölenlere rahmet ailelerine millete sabır yaralılara şifalar diledi.

Hatay'a devamlı geleceğinin sözünü verdiğini ve bunu yerine getirdiğini ifade eden Akşener, "Belediye başkanlarımızı dinledik, epeyce mesafe alınmış içimize su serpildi. Başkanımız İstanbul depreminden bahsetti. İstanbul depreminin tedbirini almazsak eğer, bu bölgedeki benzer biçimde zelzele olduğu takdirde Türkiye'nin kalım problemi tavan yapar. Tedbir alınması lazım. Bu depremden çıkarılması ihtiyaç duyulan dersler var" diye konuştu.

Depremde birbirlerine rakip olmadıklarının altını çizen Akşener, "İlk gelişimde parti rozetsiz geldim. Hepimiz insanız hepimiz dardayız. Bu aziz millet gösterdi ki kutuplaştırma çabalarının hiçbir işe yaramadığını darda kalındığı zaman gücünü imkanlarını bir araya getirdi, buradaki acıyı dindirmeye çalıştı. Bundan ders çıkardığımızı takdirde bu ülke her türlü problemini çözer" dedi.

"Şehirlerine dönmek istiyorlar"

AFAD özelinde Sivil Savunma Genel Müdürlüğü bünyesindeki eğitimli gönüllü parasız kişileri içeren sistemin değiştirildiğini dile getiren Akşener, "Merkezi idarenin siz değerli üyelerimizin ellerini tutup acil şekilde onların da bu işe girmesi süratli hareket etme kabiliyetini ortaya koyması gerekir. Belediyelerin imkanları artık yetmez. Merkezi bütçenin devreye girmesi gerekir. Vatandaşımız üzerine düşeni yapmış oldu, hayata geçirmeye da devam ediyor. Onlarında imkanı kalmadı. Türkiye' esasen zor bir süreçten geçiyor. Çocukların bayanların sert talep etmiş olduğu bir şey var. Şehirlerine dönmek istiyorlar. Onun içinde kesinlikle barınma alanına gereksinim var. Sabit evden değil, prefabrik bir eve gereksinimleri var. Bunun planlanması lazım" diye konuştu.

"Göçün engellenmesi gerekir"

Depremzedelerin şehirlerine dönmek istediğini yineleyen Akşener, "Esnaflarla ilgili pandemide olduğu benzer biçimde gereğinin yapılması gerekir. Faizsiz kredi başta olmak suretiyle o insanların ayağa kaldırılması gerekir. Göçün engellenmesi gerekir. Hatay'dan başta olmak suretiyle zelzele bölgesinde arsa satışlarının yasaklanmasını talep etmiştim. Kayıp küçüklere haiz çıkılması gerekir. Birlikte el ele, el birliğiyle bu asrın afetinin yaralarını saracağız" ifadelerini kullandı.

Konuşmasının peşinden bir konteyner kenti ziyaret eden Akşener, daha sonrasında İskender'un programı için kentten ayrıldı.

Akşener'e, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da eşlik etti. - HATAY

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.