Akşener’in hayallerini sorduğu gençler: Yarınımızı tahmin edemiyoruz

Akşener’in hayallerini sorduğu gençler: Yarınımızı tahmin edemiyoruz

İyi Parti Genel başkanı Meral Akşener, sanatçı gençlere "Türkiye’ye dair hayalleriniz, umutlarınız nedir? 5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?" diye sordu.

Gençler, "Bizler yarınlarımızı tahmin edemiyoruz. Seçimlerde sonuç değişmezse kaçmayı düşünüyoruz. Tek hayalimiz başımızı sokacak bir çatı, karnımızı doyurabilmek, özgür olmak. Bugünün Türkiyesi'nde üniversite dekanı 'Nü tablo uygun mu?' diye soruyor. Devlet korosunda 'Şarkıda öpüşmek var' uyarısı yapılıyor" diye konuştu.

İyi lideri Akşener, gençlerle bir araya geldi. İstanbul’da çekilen “Gençler İçin Gençlerle Beraber” programının 7. bölümü İyi Parti'nin YouTube kanalından paylaşıldı. Akşener, bu kez sanatçı gençlerin sorunlarını dinledi.

“Herkesin bahsettiği bir Z kuşağı var. Ne yer, ne içer, ne yapar, ne eder bilinmeyen lakin herkesin hakkında ahkam kestiği, herkesin genellediği bir Z kuşağı var” diyen Akşener, şu ifadeleri kullandı:

“Ben eski bir akademisyenim. Kökenim ilkokul öğretmenliği üstüne. Daha sonra üniversitede hoca oldum. Bildiğim bir şey var; bilimsel hiçbir konuyu genelleyemezsiniz. Hele insan hiç genellenemez. Hele yeni bir dünya değer setlerinde her bir birey ayrı bir dünya olduğu için toptancılık olamaz.

Benim oğlum 82 doğumlu. O nedenle sizin kuşağın evimde bir temsilcisi yok. Sadece yeğenimin bir kızı var onunla da şehirlerimiz ayrı. O nedenle 1,5 yıl boyunca Zoom toplantıları yaptık. Bunların hiçbirini kayda almadık. Bir birikim oldu, öğrendim. Ben size soru sordum. Bir noktaya geldiği zaman bana gene bu arkadaşlardan ‘Bizim sesimizi duyurun' sesleri geldi. Bu sefer toplantılarımızı kayda alıyoruz.”

İyi Parti lideri Akşener’in, “Türkiye'ye dair hayalleriniz, umutlarınız nedir? 5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?” diye sorduğu gençler, şöyle konuştu:

“Yarınımızı tahmin edemiyoruz”

“5 yıl sonra kendimi bir yerde göremiyorum. Yarınımızı tahmin edemez duruma geldik. 5 yıl sonrasına bir tahminim yok lakin beklentilerim var. Ülkemizin iyiye gideceğini umuyorum. Bu da bir araya gelerek sağlanacak bir şey. Kutuplaşmanın çözülmesi gerekiyor.

Tiyatro yapmaya başladım lakin bundan hayat idam ettirmek mümkün görünmüyor. Bunun gerçekleşmesini isterdim. Korkmadan, sansürlenmeden tiyatro oynayabilme hayalim var. Umarım Türkiye'de olur. İmkanım olursa yurt dışına gitmeyi düşünenlerdenim. Ailem bunu bir vatan hainliği olarak adlandırıyor. Benim elimde olsa, özgür yaşayabilsem gitmem. Beni finansal zorluklar boğuyor.

“Hayalim başımızı sokacak bir çatımız olsun”

8 yıldır tiyatroyla uğraşıyorum. Kendimi sinema ve tiyatroda hayal ediyorum. 5 yıl sonraya dair hayalim; başımızı sokacak bir çatımız olsun, karnımızı doyurabiliyor olalım ve özgürce sanat icra edebiliyor olalım. Bu benim için yeter. Ben bunları yapabileceğime inanıyorum.

“Arada yitip gitmiş bir y kuşağı var”

30 yaşında bir Türk genciyim. Siyasi hafızam benim ilk başta 8-9 yaşlarında tek hatırladığım, Bülent Ecevit'in ‘Anayasa fırlattı, ülke krize girdi' demesi, yazar kasa fırlatılması. Sonrası kocaman bir boşluk. Hepimiz hayatta mutluymuşuz gibi yapıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin gençleri buna layık değil. Parkta yarım saat güvenlik müdahalesi edilmeden oturduğumuza şükretmeye layık insanlar değiliz. Z kuşağı diyorlar lakin arada yitip giden bir Y kuşağı var. Biz bittik, biz yokuz aslında.

“Her şey bu seçimde belli olacak”

Ben Türkiye'yi 5 sene sonra bir yerde göremiyorum. Her şey bu seçimde belli olacak. Aynen devamsa hepimiz kaçalım. Sizler gelirseniz çok daha farklı şeyler bekliyorum diye düşünüyorum lakin garantisi de yok."

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika