Aktivist Sacheen Littlefeather 75 yaşında yaşamını yitirdi

Aktivist Sacheen Littlefeather 75 yaşında yaşamını yitirdi

1973 yılında Marlon Brando adına sahneye çıkarak Oscar Ödülü'nü kabul etmemesiyle tanınan Yerli Amerikalı aktivist Sacheen Littlefeather 75 yaşında hayatını kaybetti.

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, Littlefeather'ın hayatını kaybettiğini pazar gecesi yapılan bir Twitter paylaşımıyla duyurdu. Hollywood Reporter'ın aktardığına göre bakıcısı yaptığı açıklamada Littlefeather'ın pazar günü saat öğlen 12.00'da California'nın Novato kentinde etrafı sevdiği insanlarla çevrili şekilde hayatını kaybettiğini belirtti. 

Brando, 1973 yılında 'Baba' filmindeki rolüyle 'En İyi Erkek Oyuncu' Oscar'ına layık görülmüş ancak Yerli Amerikalı haklarına destek için ödül törenini protesto etmişti. Törene Brando adına katılan Littlefeather sahneye çıktığında ödülü reddetmiş, Brando'nun "Yerli Amerikalıların film ve televizyon sektöründe uğradığı muamele" nedeniyle böyle bir karar aldığını bildirmişti. 

1973 yılında 26 yaşında olan Littlefeather, bazı Oscar Ödül Töreni katılımcıları tarafından yuhalanmıştı. Törenden sonra Hollywood'un elitleri tarafından 'karaliste'ye alınan Littlefeather, John Wayne'in Oscar'larda kendisine saldırmaya çalıştığını ancak güvenlik tarafından tutulduğunu belirtmişti.

Ağustos ayında Oscar Ödülleri'ni veren Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, Littlefeather'a yönelik resmi bir özür yayımlamıştı.