Albayrak Grubu'nun "hilafet çağrısı"na Ankara Barosu'ndan suç duyurusu

Albayrak Grubu'nun "hilafet çağrısı"na Ankara Barosu'ndan  suç duyurusu

Ankara Barosu, iktidara yakın Albayrak Medya Grubu’na bağlı Gerçek Hayat dergisinin hilafet çağrısıyla ilgili suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda çağrının anayasal düzeni ortadan kaldırmaya dönük bir isyana tahrik niteliğinde olduğuna dikkat çekildi.

 

Ankara Barosu’ndan hilafet çağrısına suç duyurusu: “Anayasal düzeni kaldırmaya dönük bir isyana tahrik” Saray iktidarına yakın, Albayrak Medya Grubu’na bağlı Gerçek Hayat dergisinin Ayasofya’nın camiye dönüştürülüp ibadete açılması sonrası kapağından hilafet çağrısı yapması sosyal medyada büyük tepki doğururken, Ankara Barosu da harekete geçti.

AYASOFYA, SİYASAL İSLAMCILARI CESARETLENDİRDİ: ALBAYRAKLAR’A BAĞLI GERÇEK HAYAT DERGİSİNDEN HİLAFET ÇAĞRISI

Ankara Barosu, Gerçek Hayat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer, derginin hilafet çağrılı kapağını paylaşan Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak ve tespit edilecek diğer ilgililer hakkında “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne karşı silahlı isyana tahrik”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” ve “kanunlara uymamaya tahrik” maddeleri kapsamında suç duyurusunda bulundu. Akara Barosu yaptığı suç duyurusunda Anayasa’nın 2’inci ve 4’üncü maddelerine vurgu yaptı.

Baronun açıklaması şöyle:

Anayasa’nın 4. maddesi uyarınca Anayasanın 1. maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2. maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3. maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez. Dolayısıyla şüpheliler tarafından yapılan hilafet çağrısının hukuk içerisinde, silahsız ve barışçıl yollarla gerçekleşmesinin mümkün olmadığı değerlendirildiğinde, şüphelilerin eyleminin Anayasa’nın değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez hükümleri karşısında silahlı isyana tahrik niteliğinde olduğu açıktır. Gerçek Hayat dergisinin yayınlanacak olan kapağında yapılan hilafet çağrısının demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devleti olan Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı silahlı isyana tahrik niteliğinde bir çağrı olduğu; ayrımcılığa davet edilerek halkın bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa ve Anayasa’nın değiştirilemez ve değiştirilmesi kabul edilemez hükümlerine aykırı davranmaya tahrik edildiği görülmektedir. Şüpheliler, Twitter üzerinden yapmış oldukları paylaşımlarla Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyana tahrik, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve kanunlara uymamaya tahrik suçlarını işlemiş olup, Gerçek Hayat dergisinin şikayete konu sayısının yayınlanması halinde şüphelilerin yanında yayın sorumluları hakkında da gerekli soruşturmanın yürütülerek cezalandırılmalarını talep zorunluluğu doğmuştur.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Politika