Albayrak Grubu'nun "hilafet çağrısı"na Ankara Barosu'ndan suç duyurusu

Albayrak Grubu'nun

Albayrak Grubu'nun "hilafet çağrısı"na Ankar... Ankara Barosu, iktidara yakın Albayrak Medya Grubu’na bağlı Gerçek Hayat dergisinin hilafet çağrısıyla ilgili suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda çağrının anayasal düzeni ortadan kaldırmaya dönük bir isyana tahrik niteliğinde olduğuna dikkat çekildi.

 

Ankara Barosu’ndan hilafet çağrısına suç duyurusu: “Anayasal düzeni kaldırmaya dönük bir isyana tahrik” Saray iktidarına yakın, Albayrak Medya Grubu’na bağlı Gerçek Hayat dergisinin Ayasofya’nın camiye dönüştürülüp ibadete açılması sonrası kapağından hilafet çağrısı yapması sosyal medyada büyük tepki doğururken, Ankara Barosu da harekete geçti.

AYASOFYA, SİYASAL İSLAMCILARI CESARETLENDİRDİ: ALBAYRAKLAR’A BAĞLI GERÇEK HAYAT DERGİSİNDEN HİLAFET ÇAĞRISI

Ankara Barosu, Gerçek Hayat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer, derginin hilafet çağrılı kapağını paylaşan Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak ve tespit edilecek diğer ilgililer hakkında “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne karşı silahlı isyana tahrik”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” ve “kanunlara uymamaya tahrik” maddeleri kapsamında suç duyurusunda bulundu. Akara Barosu yaptığı suç duyurusunda Anayasa’nın 2’inci ve 4’üncü maddelerine vurgu yaptı.

Baronun açıklaması şöyle:

Anayasa’nın 4. maddesi uyarınca Anayasanın 1. maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2. maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3. maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez. Dolayısıyla şüpheliler tarafından yapılan hilafet çağrısının hukuk içerisinde, silahsız ve barışçıl yollarla gerçekleşmesinin mümkün olmadığı değerlendirildiğinde, şüphelilerin eyleminin Anayasa’nın değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez hükümleri karşısında silahlı isyana tahrik niteliğinde olduğu açıktır. Gerçek Hayat dergisinin yayınlanacak olan kapağında yapılan hilafet çağrısının demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devleti olan Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı silahlı isyana tahrik niteliğinde bir çağrı olduğu; ayrımcılığa davet edilerek halkın bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa ve Anayasa’nın değiştirilemez ve değiştirilmesi kabul edilemez hükümlerine aykırı davranmaya tahrik edildiği görülmektedir. Şüpheliler, Twitter üzerinden yapmış oldukları paylaşımlarla Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyana tahrik, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve kanunlara uymamaya tahrik suçlarını işlemiş olup, Gerçek Hayat dergisinin şikayete konu sayısının yayınlanması halinde şüphelilerin yanında yayın sorumluları hakkında da gerekli soruşturmanın yürütülerek cezalandırılmalarını talep zorunluluğu doğmuştur.

"Albayrak Grubu'nun "hilafet çağrısı"na Ankara Barosu'ndan suç duyurusu" haberi, 28 Temmuz 2020 tarihinde yazılmıştır. 28 Temmuz 2020 tarihinde de güncellenmiştir. Politika kategorisi altında bulunan Albayrak Grubu'nun "hilafet çağrısı"na Ankara Barosu'ndan suç duyurusu haberi 2020 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Albayrak Grubu'nun "hilafet çağrısı"na Ankara Barosu'ndan suç duyurusu 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Politika konusunda 20 Temmuz 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 12:40 1945'te Japon Subaylarının Veda Partisi ve Gizemli İntihar İddiaları
 2. 12:32 ‘Dünya Klavye Şampiyonası’ndan madalyalar alındı!
 3. 12:29 Barış Alper Yılmaz'a İngiltere'den talip!
 4. 12:29 Google Maps'e Yeni Özellik: Türkiye'de Trafik Bildirimi Dönemi Başlıyor
 5. 12:24 Marmara Denizi'nde 4.4 Büyüklüğünde Depremin Ardından Prof. Dr. Naci Görür'den Açıklama
 6. 12:11 İsrail’in Gaz Bombası ve Mermili Müdahalesinde 20 Yaşındaki Filistinli Genç Öldü
 7. 11:53 Pamuk Gibi Poğaça Tarifi: Yumuşacık ve Lezzetli!
 8. 11:47 TCMB'den YUVAM Hesaplarına Yeni Düzenleme
 9. 11:43 Ali Koç'tan 19.07 Dünya Fenerbahçeliler Günü'nde Büyük Miting ve Transfer Müjdesi
 10. 11:30 Moody's, Türkiye'nin Kredi Notunu Yükseltti: Görünüm Pozitif
 11. 11:00 Radarları açın: Uyuyan koyunu 15 saniyede bulabilecek misiniz
 12. 10:39 Arda Güler 4 çalışanını işten çıkardı
 13. 10:32 Sevgilisi ile babasının mezarına giden Serel Yereli, verdiği pozla tepki çekti
 14. 10:23 Mehmet Şimşek: KKM’de 47 haftadır gerileme yaşanıyor
 15. 10:19 Konya’da cinsel istismar: Muhtar istismar etti, annesi cep telefonuyla kaydetti
 16. 09:59 Siber kıyametin perde arkası: Küresel yazılım sorunu kaos yarattı
 17. 09:49 AK Parti 3.8 milyarlık zarara göz yumdu
 18. 09:44 Arnavutköy Belediyesi, ‘çılgın proje’ güzergâhındaki 34 taşınmazını satışa çıkardı
 19. 09:39 Hadise: Bir kadının değişimi neden erkeğe bağlanıyor
 20. 09:33 Türkiye’nin dev AVM’si için iflas yolu açıldı
Politika Haberleri