’Alevi’ diye fişlenen hakim sürgün yerinde hayatını kaybetti

’Alevi’ diye fişlenen hakim sürgün yerinde hayatını kaybetti

Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan ile eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e ait olduğu iddia edilen ses kaydında, ismi "Alevi hakim" olarak geçen Abuzer Kara, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybett

Kara’nın ismi ilk olarak 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarının ardından ortaya çıkan ses kayıtlarında o dönem Başbakan olan Erdoğan ile dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin arasında geçen bir konuşmada duyulmuştu.

SADULLAH ERGİN’DEN ’ALEVİ HAKİM’ VURGUSU
Ses kaydında, Başbakan Erdoğan, Aydın Doğan aleyhine açılan davanın beraat ile sonuçlanmasını sorguluyordu. Ergin, Başbakan’a yanıt olarak davanın hâkimi Abuzer Kara’nın Alevi olduğunu belirtiyordu.

SÜRGÜNDE İMZASI OLAN HSK BAŞKANVEKİLİ’NDEN ’BAŞSAĞLIĞI’ TWEETİ
Kara’nın ölümünün ardından kendisinin sürgün kararında imzası olan HSK Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı olan Mehmet Yılmaz’ın yazdıklarıysa dikkatleri çekti. Yılmaz Twitter hesabından şu ifadeleri kullandı: “Ordu hâkimimiz Abuzer Kara bugün tedavi gördüğü hastanede hakkın rahmetine kavuşmuştur. Mekânı cennet, ailesinin yakınlarının ve yargı camiasının başı sağ olsun.”

my(1).jpg

Kara ile bilgi veren Avukat Aslan ise yine Twitter’dan şu ifadeleri paylaştı:

"ABUZER KARA’YI HANGİ KRİTERLE ORDU’YA ATADINIZ?"
“Abuzer Kara, 30 yıllık hakimken 2017’de HSK kararnamesiyle İstanbul’dan Ordu’ya sürüldü. Ailesi İstanbul’da, kendisi Ordu’daydı. Kara, bugün yaşamını yitirmiş. Unutulmasın, aynı HSK, ailesi parçalanır diye, Danıştay Başkanı’nın 1 günlük hakim kızını Elazığ’dan Yargıtay’a atadı. İstanbul Adliyesi’nin en yetenekli hakimlerinden Abuzer Kara’yı kıdem esasını hiçe sayarak Ordu’ya atayan HSK’nın Başkanvekili Mehmet Yılmaz başsağlığı diliyor. Sormak lazım Abuzer Kara’yı hangi kriterle Ordu’ya atadınız? Gonca Hatinoğlu’nda işlettiğiniz aile kriterine ne oldu? Abuzer Kara, AKP tarafından Alevi hakim olarak fişlenmişti. Erdoğan’ın talimatıyla, İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin müdahale edemiyordu. Çünkü hakim Aleviydi. Yıllar sonra gelen sürgünün gerekçesi Kara’nın Alevi olmasıydı.”

2379686-728xauto.jpg
Fotoğraf: Hayatını kaybeden hakim Abuzer Kara

HABERE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
GENEL