'Alevi köylerinin sandıkları karakola taşındı'

'Alevi köylerinin sandıkları karakola taşındı'

Halkların Demokratik Partisi, 24 Haziran baskın seçimleri çalışmasına devam ediyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daçok sayıda sandığın taşınmasının ardından seçim güveliği ciddi riske girmişti. Konu ile ilgili konuşan Eş...

Halkların Demokratik Partisi, 24 Haziran baskın seçimleri çalışmasına devam ediyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daçok sayıda sandığın taşınmasının ardından seçim güveliği ciddi riske girmişti. Konu ile ilgili konuşan Eş Başkan Yardımcısı Özsökmenler, Artıgerçek'ten Esra Koçak Mayda'ya açıklamalarda bulundu.

İlgili haber şöyle:
Seçmen sandığa güvense de sandıktan kendi oyununun çıkıp çıkmayacağına güvenemiyor. HDP’nin bu konudaki çalışması nedir, nasıl koruyacak oylarını?

Biz iki, üç seçimdir oldukça iyi işleyen bir denetim mekanizmasına sahibiz. Sandık kurulu üyesi verebildiğimiz yerlerde eğitimlerimizi tamamladık. YSK’ya 80 bin ile 100 bin arası sandık kurulu üyesi verdik.

Sandık kurulu üyelerimizi verdikten sonra şimdi hem Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Selahattin Demirtaş için hem de parti için müşahit çalışmasına başladık. Sandık kurulu üyesi veremediğimiz yerlerde de müşahit vermeye çalışacağız. Biliyorsunuz cumhurbaşkanı adayları kendi müşahitlerini sandık başında bekletebiliyorlar. İlk cumhurbaşkanlığı adaylığı için Selahattin Başkan için aynı şeyi yapmıştık. Hem partinin sandık kurulu olan yerlerde hem de olmayan yerlerde müşahit bulunduracağız. Programımız oldukça basit, bunun alt yapısını da yeniledik, daha yaygın, daha kolay kullanılır hale getirdik. Cep telefonuyla ıslak imzalı sandık sonucunun fotoğrafını çekip bize gönderdikleri an biz onu YSK’nın sonucu ile hemen karşılaştırabiliyoruz. Birinci çalışmamız bu yönde.

5b17bf90e8b31.jpg


İkinci olarak da halkın sandıklara sahip çıkacağını umuyoruz. Fakat bunu sağlarken elbette dikkatli olmak lazım. Biliyorsunuz ittifak yasasıyla seçimdeki uygulamaları iktidarın lehine çeviren oldukça önemli değişiklikler oldu. Burada eskiden muhalif partiler sandık kurulu başkanı verebiliyorlardı ama şimdi artık sadece memurlar olabiliyor. Bunun için de kaymakamlıklar listeyi ilçe seçim kuruluna veriyor burada kura çekiliyor. Buna ilişkin de çeşitli duyumlarımız var. Örneğin Ümraniye’de sandık kurulu başkanları seçilmiş, sonrasında bunlar iptal edilmiş, polis denetiminden sonra sandık başkanı olabilirsiniz denmiş. Yani halen görevini yapan bir kamu görevlisinin ikinci bir kez polis denetiminden geçmesi ne kadar gereklidir? Bu nedenle iktidarın sandık kurulu başkanlarının kendi yandaşlarından seçmesi gibi bir riskle karşı karşıyayız. Buna karşı da müşahitlerin ve sandık kurulu üyelerinin sayım sonuna kadar, hatta yapabiliyorlarsa sandık kurulu başkanı ile birlikte birleştirme alanlarına gitmelerini salık vereceğiz.

“ÇALAMAYACAKLARI KADAR OY ALMALIYIZ''

- Hem müşahitler hem de sandık kurulu üyeleri için nasıl bir eğitim çalışması yürütüyorsunuz?

Bütün sandık kurulu üyeleri için “Sandık Görevlileri El Kitapçığı'' ve bir “Seçim Ajandası'' hazırladık. Bütün sandık kurulu üyelerimizde ve müşahitlerimizin elinde bu kitapçıklar olacak. Herhangi bir problemle karşılaştıklarında yasaya bakarak yasanın uygulanmasını sağlayacaklar. Burada ikinci dikkat edilmesi gereken şey de son yasada sandık alanı değiştirildi. Eskiden okullardı. Okulların çevresinde ve girişinde güvenlik güçleri durabiliyorlardı. Şimdi ise sandığın kurulduğu sınıf sandık alanı olarak geçmeye başladı. Dolayısıyla güvenlik güçleri sandığın kurulduğu sınıfın kapısında bekleyebilecekler. Eski yasaya göre herhangi bir problemli durumda yalnızca sandık başkanı polisi çağırabiliyordu, şimdi ise herhangi bir yurttaş, herhangi bir nedenle polisi sandık alanına çağırabilecek. Burada bütün sandık görevlisi üyelerimizi ve müşahitlerimizi dikkatli ve sakin davranmaya çağırıyoruz. Eğitimlerde de bunun üzerinde duruyoruz.

Sandık görevlileri ve müşahitler de dahil olmak üzere 200-250 bin kişi ile sandıkları bekleyeceğiz. Tüm bu arkadaşlara eğitimler verdik veriyoruz. Ayrıca itiraza yetkili arkadaşlarımız var, bunlar tüm sandıkları gezecekler. Barolarla, avukatlarla birlikte çalışıyoruz. Elbette itiraza yetkili arkadaşlar var. Tüm sandıkları gezecekler. Hukuksuzluk olduğunda devreye girmeleri söz konusu. Muhalif partilerle ortak toplantılar yapıyoruz. Vatandaşın oyunun sandıktan güvenli bir şekilde çıkması için ortak çalışmamız olacak.

Oyum Güvende, Sensiz Olmaz, İstanbul’da Seçim Süreci Meclisleri gibi sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışıyoruz. Önemli olan vatandaşın attığı oyunun sandıktan çıkmasını sağlamak. Osmanlının kafasında oyun çoktur. Çalamayacakları kadar çok oy almak lazım. Trafoya kedilerin gireceği kimsenin aklına gelmez. Bu defa kediler trafoya girmeyeceklerine söz verdiler gerçi ama başka şeyler olabilir.

Örneğin Diyarbakır’da Van’da yüzde 60/70 oranında oy aldığımız için çalsalar da yerel yönetimlerin düşmesini sağlayamıyorlar. Buralarda da çalamayacakları kadar çok oy almanın önemli olduğunu düşünüyorum. Muhalefetin belli bir koordinasyon çalışmasıyla seçmenin iradesinin sandıktan çıkarabileceğimize inanıyoruz.

Yurtdışındaki oylar önemli bu arada. Oy verme işlemi de 7 Haziran’da başlıyor. Orada Alevi yurttaşların ve çeşitli halkların partimize büyük bir teveccühü var. Yurtdışında önemli bir oyumuz var ve o oyların sağlıklı bir şekilde ulaştırılmasını sağlayacağız.

"AGİT-PA BÖLGEDE GÖREVLİ BULUNDURACAK"

- Bir de sandık ve seçmen taşınması söz konusu. Özelikle HDP'nin yoğun oy aldığı kentlere yönelik bir uygulama olması dikkat çekici. 144 bin seçmeni ilgilendiren bu uygulamaya ilişkin nasıl bir önlem aldınız?

Biz 7 Haziran’dan 1 Kasım’a geçerken taşımalı seçmen dediğimiz Kürt kentlerinden batıya çalışmaya gidenlerin 180 binini taşımıştık. 1 Kasım'da bu sayı biraz düştü. Bu kez çok daha fazla önem veriyoruz, bunun için özel bir komisyon kurduk. Batıda çalışıp memleketine gitmek isteyenler mutlaka bizim komisyonlarımıza başvursun. Onları bir şekilde oy kullanacakları yerlere taşıyacağız.

"ALEVİ KÖYLERİNİN SANDIKLARI KARAKOLA TAŞINDI"

Diğer bir mesele sandık birleştirme meselesi. 144 bin oyu ilgilendiren bu durum bizim en çok oy aldığımız bölgelerde. Biz bu vatandaşlarımızın oylarını kullanmaları için organizasyonlar yapıyoruz. Ayrıca bu vatandaşlarımızda kendi imkânlarıyla sandıklara gidecektir elbette. Ancak sandıklara gitmesi yetmiyor. Sandıklar, karakolların bulundukları yerlere taşındı. Örneğin Bingöl'de Alevi köylerinin sandıkları onların önünden bile geçmedikleri bir karakola taşındı. İşkence ve baskılar nedeniyle önünden geçmedikleri bir karakol. Bu tür yerlerde hem avukatlar hem gözlemciler hem de bizim sandık görevlilerimiz kanalıyla bütün vatandaşlarımızın oyunu sakin bir şekilde kullanmaları için elimizden geleni yapacağız. AGİT-PA biliyorsunuz gözlemci gönderiyor. Bu gözlemcilerin bu tür yerlere gönderilmesini sağlayacağız.

"HDP 4 KOMİSYONLA ÇALIŞACAK"

- Nasıl bir ekip kurdunuz ve bu ekip nerelerde çalışacak?

Bir kaç ekip var. Birisi bu taşımalı sandıkları, seçmenleri organize eden komisyonumuz. İkinci komisyonumuz sandık görevlilerini kaydeden ve eğiten komisyon. Üçüncü bir komisyon da seçim günü sandıktan gelen sonuçla YSK'dan gelen sonucu karşılaştırıp nerelerde itiraz edilmesi gerektiğini belirleyen bilgi işlem komisyonu. Dördüncü komisyon da avukatlardan oluşuyor. Tüm bu komisyonlar seçimin güvenli bir biçimde geçmesini sağlayacaklar. Bunların üzerinde de genel bir seçim koordinasyonumuz var.

- Peki bu çalışmalarınız yalnızca 24 Haziran için mi geçerli olacak? Yani Selahattin Demirtaş'ın ikinci tura kalmaması durumunda yine aynı ekip, aynı şekilde çalışmaya devam edecek mi?

Biz bütün çalışmalarımızı Sayın Demirtaş'ın ikinci tura kalması üzerine yapıyoruz. Bu nedenle çalışmalarımız kesintisiz devam edecek. Burada birkaç hedef var çünkü. Birincisi elbette ki kendi adayımızın seçilmesini sağlamak ve güçlü bir grupla parlamentoya girmek. İkincisi, biz paradigma olarak tekçiliğe karşıyız. Çoğulculuktan, renklilikten, çeşitlilikten yana bütün farklı kimliklerin, farklı halkların, farklı inançların eşit vatandaşlığından yanayız. İşte bu çoğulculuğun yalnızca sivil toplum örgütlerinde, partilerde değil bütün devlet mekanizmalarında olmasından yanayız. Bu tekçi iktidarın yıkılmasından yanayız. Diğer bir hedefimiz de bu. Bu iki hedefin paralel gidebilmesi için elbette ki bu çalışmalar ikinci turda da devam edecektir.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika