Ali Babacan’dan Erdoğana: Orada, Beştepe’deydiniz!

Ali Babacan’dan Erdoğana: Orada, Beştepe’deydiniz!

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan’ın 128 milyar dolar rezervleri ile alakalı “Ben yoktum” sözlerine cevap verdi. Babacan, “Ne demek ‘Ben yoktum?’ Oradaydınız, Beştepe’deydiniz” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Kilis’te partisinin merkez ilçe kongresinde açıklamalar yaptı. Babacan’ın gündeminde Ak Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Enflasyonu yüzde 7’ye, faizi yüzde 4 buçuklara düşüren bizdik” açıklaması, Merkez Bankası’nın döviz rezervleri ve göçmen politikası konuları vardı. Babacan açıklamaları şu şekilde:

“FAİZ BİZİM ZAMANIMIZDA DÜŞTÜ, TEK YETKİLİ OLDUĞUNUZ DÖNEMDE YÜKSELDİ”

Merkez Bankası'nın politika faizinin ve enflasyon oranlarının yıllara göre grafiğini yayınlayan Babacan sözlerine şöyle devam etti:

Faiz 2013’ün mayıs ayında 4 buçuğa düşmüş. Ekonomi yönetiminde işini bilen, ortak akıl ve istişareyle karar alan bir kadro var. Bu arkadaşınız o kadronun başında oldu. Hani faiz 4 buçuğa indi diye övünüyor ya. Sağ olsun, bizim dönemin reklamını yapıyor; ondan memnunuz o ayrı.

Ekonomi, ehliyetli ve liyakatli kadroların yönetimindeyken güzel rakamları açıklıyor. O çok istediği, uğruna ülkeyi ateşlere attığı, taraflı ve partili cumhurbaşkanlığı sistemi geldiğinde faiz yüzde 8.

Eylül 2018’de partili taraflı cumhurbaşkanı, akraba bakan el ele verip ekonomiyi yönetmeye başlıyorlar ve faiz hızla artmaya başlıyor. Merkez Bankası’nın faizi tam yüzde 24’e sıçrıyor. Faiz bizim zamanımızda düştü, sizin tek yetkili olduğunuz dönemde yükseldi. Tablo açık.

“ASIL BİZ REZERVLERİ BİRİKTİRİRKEN HABERİNİZ YOKTU”

Sayın Erdoğan geçen gün ‘Rezervler düşerken ben yoktum, cumhurbaşkanıydım’ demiş. Sırf ‘haberim yokken kuş dahi uçamasın’ diye tek yetkiyi eline almışsın, ne demek ‘Ben yoktum’? Oradaydınız, Beştepe’deydiniz. Kabile devleti mantığıyla akraba bakan atadınız. ‘Ya oğlum, Merkez Bankası rezervleri ne oldu’ diye soramaz mı? Asıl biz rezervleri biriktirirken sizin haberiniz yoktu. Çünkü siz başbakandınız. Bakanlar kurulundaki her bakan kendi işini yapıyordu. Merkez Bankası da bağımsızdı. Bu rezervleri siz yaktınız.” şeklinde açıklama yaptı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika