Ali Erbaş: Bir asırdır coğrafyamızda kurdukları kirli senaryolar tutmadı

Ali Erbaş: Bir asırdır coğrafyamızda kurdukları kirli senaryolar tutmadı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, tepki çeken çıkışlarını sürdürüyor. Erbaş, Diyarbakır’da yaptığı konuşmada, “Bir asırdır coğrafyamızda uygulanan fitne ve kurdukları kirli senaryolar tutmadı” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Diyarbakır’da kanaat önderleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcileri ile bir araya geldi.

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Erbaş, toplantıda yaptığı konuşmada, Diyarbakır’ın bu topraklarda İslam’la müşerref olan ilk şehir olduğunu hatırlatarak, “Peygamber Efendimizin irtihalinden 7 sene sonra sahabe-i kiram insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için Diyarbakır’a kadar gelmiş.” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Erbaş, ümmetin ve insanlığın büyük sorunları olduğuna ve sorunların yanında ümmetin birbiri ile çekişmemesi gerektiğine dikkati çekerek, şöyle dedi: 

Yüce Rabb’imiz Kur’an-ı Kerim’de ‘Allah ve Resulüne itaat edin, birbirinize düşmeyin, sonra zayıflarsınız ve zaferi elden kaçırırsınız. Sabredin, kuşkusuz Allah sabredenlerle beraberdir’ buyuruyor. Bizim birbirimize düşmememiz, birbirimizle uğraşmamamız gerekiyor. İşte ayet-i kerimede Rabb’im bunlara fırsat vermeyin diye bizi uyarıyor.

“Sorunların çözümünde kanaat önderlerine, STK’lere, vakıflara, derneklere ve öğretmenlere önemli vazifeler düştüğünü” söyleyen Erbaş, “Sorunlarımızı ilimle, hikmetle, ferasetle, dirayetle çözeceğiz inşallah. Bir asırdır coğrafyamızda uygulanan fitne ve kurdukları kirli senaryolar, iyilik için bir araya gelen kanaat önderleri ve STK’ler sayesinde tutmadı.” dedi.

Türkiye Diyanet Vakfının, dünyanın 149 ülkesinde çalışmalarını yürüttüğüne belirten Erbaş, şunları söyledi:

Oradaki insanlara kurban eti dağıttığımızda gözyaşları içerisinde ‘Türkiye’den buralara kadar gönderen insanlardan Allah razı olsun’ diye dua ediyorlar. Bizim, bu kadar düşmanların saldırılarına karşı nasıl ayakta durduğumuzu sanıyorsunuz. İşte bu insanların bizlere ettikleri dualar sayesinde ayaktayız elhamdülillah.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem