Ali Kemal Özcan Mehmet Ağar ve Burhan Kuzu ile de görüşmüş

Ali Kemal Özcan Mehmet Ağar ve Burhan Kuzu ile de görüşmüş

23 Haziran 2019 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi öncesi Öcalan’ın ‘Yerel seçimlerde tarafsız kalın’ çağrısını aktaran Ali Kemal Özcan, 2005 yılında Mehmet Ağar aracılığıyla Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanı ile de görüşmüş.

TELE1'den Fırat Yeşilçınar'ın haberine göre; 23 Haziran 2019 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi öncesi İmralı’da tutuklu bulunan Abdullah Öcalan ile görüşen ve Öcalan’ın ‘Yerel seçimlerde tarafsız kalın’ çağrısını aktaran Ali Kemal Özcan, kitap yazdı. Özcan’ın “İmralı’ya ne’ye gittim?” kitabında Mehmet Ağar ile yaptığı görüşme de yer alıyor.

Özcan Ağar ile görüşmesinde şu ifadeleri kullanıyor:

Ülkemize ilk kesin dönüş yaptığımız 2005 yılında, eski milletvekillerinden Mehmet Kocabaş üzerinden diyaloğa geçtiğimiz Mehmet Ağar’ın bizi görüştüğü dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanı Hüseyin Özalp’tan ayrılırken kendileri görüşmemiz esnasında kurduğumuz bir cümle ile bizi uğurladı. “Amerikalıların CIA’sının birlikte çalıştıkları (Mensubu ve ajanı olarak değil) sadece sosyal bilimcileri bir araya getirilse, Bir ODTÜ, bir Boğaziçi, bir Bilkent açılır”… Onun için dünyayı yönetmeye devam ediyorlar: İtaat ve zafiyete (Egoya) esaretin değil, ehliyet ve liyakatin, yani bilimsel bilginin-ve onun ruhunun-kumandasındaki devletçilik ile…

Özcan’ın kitabında Ağar ile 5 ayrı görüşme yapıldığı yer alıyor. Özcan kitabının ilerleyen bölümlerinde ise Ağar ile yaptığı görüşmeyi şu ifadelerle anlatıyor:

2005 yılında ilk Türkiye’ye dönüş yaptım, üniversiteye gelmeden önce. O dönem dünya çapında ilgi gören doktora tezim Türkiye’ye de gelmişti ve devlet ile temasım o zaman başladı. Kamuoyundan iyi bildiğimiz isim Mehmet Ağar ile görüşmeye başlamıştık. Mehmet Ağar polis değil, devlet idi. Devlet içinden olduğunu herkes bilir. Mehmet Ağar ile devletin içinden, devletin mutfağından gelmiş birisi olarak görüşmüştük.

Ali Kemal Özcan’ın kitabındaki en çarpıcı kısım ise yapılan görüşmeler. O görüşmeler şöyle:

  • Mehmet Ağar 5 kez 2005-2006
  • Sabri Uzun 2005
  • Burhan Kuzu 2015
  • Hüseyin Çelik 2 kez 2012
  • Bülent Arınç 2014
  • Efkan Ala 3 kez 2011-2015

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem