Aliyev bir kez daha Putin'i işaret etti: 'Karabağ sorununu Putin çözer'

Aliyev bir kez daha Putin'i işaret etti: 'Karabağ sorununu Putin çözer'

Türkiye, cuma günü Azerbaycan ile Ermenistan arasında yürürlüğe giren ateşkes masasının kurulduğu Moskova'da kendine yer bulamazken, Aliyev'in çözüm için bir kez daha Putin'i işaret etmesi dikkat çekti. 

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Dağlık Karabağ sorununun çözüm adresi olarak Rusya'yı ve Rus lider Vladimir Putin'i işaret etti.
Türkiye, cuma günü Azerbaycan ile Ermenistan arasında yürürlüğe giren ateşkes masasının kurulduğu Moskova'da kendine yer bulamazken, Aliyev'in çözüm için bir kez daha Putin'i işaret etmesi dikkat çekti. 
Rus RBK televizyonuna açıklamalarda bulunan Aliyev, Karabağ krizinin çözümüne en büyük katkıyı Rusya'nın yapabileceğini söyledi. 
Moskova'daki ateşkes görüşmelerini yorumlayan Aliyev, "Söz konusu görüşmeyi genel anlamda olumlu değerlendiriyorum, zira görüşmeden sonra yayımlanan açıklamada ateşkes rejiminin insani sebepler ile ilan edildiği, Ermenistan ile ciddi görüşmelerin başlayacağı belirtiliyor" ifadelerini kullandı. 
Aliyev, Karabağ sorununun çözümünde siyasi yaklaşımdan yana olduklarını kaydetti ve ekledi:
"O nedenle Moskova’da yapılan görüşmede onlardan (Ermenistan) tam teslimiyet talep etmedik. Dolayısıyla (Moskova’da) üstünde anlaşılan açıklama çerçevesinde somut tarihler konusunda ısrarcı olmadık. Ancak açıklamada tabii ki işgalci Ermeni güçlerin topraklarımızdan koordineli bir biçimde çıkması iması yer alıyor. Zira söz konusu açıklamada ciddi görüşmelere, yani temel prensiplere atıf yapılıyor.” 
Ayrıca Aliyev, ülkesinin görüşmelere yarın dahi başlamaya hazır olduğunu vurgusunu yaptı. Bunun yanında, Minsk Grubu'nun eş başkanları içinden Karabağ sorununa en çok etki edebilecek olanın, tarihi ve siyasi sebeplerle Rusya olduğunu da söyledi.
Ermenistan ile Azerbaycan arasında yıllardır anlaşmazlık konusu olan Karabağ sorununun çözüm sürecini yürüten Minsk Grubu'nun eş başkanları Rusya, ABD ve Fransa.
Karabağ'da 27 Eylül'den beri son dönemde görülen en sert çatışmalar yaşanıyordu. Çatışmalara; Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan dışişleri bakanlarının cuma günü Moskova'da yaptıkları on saatlik görüşmede ara verilmesi kararı alındı.
Aliyev, Türkiye'nin de sürece dahil edilmesini istedi ve ekledi:
"Türkiye, dünyada ve bölgede istikrar sağlayan bir role sahiptir. Türk liderliğinin açık tutumu sayesinde çatışmalara üçüncü tarafların müdahil olması engellendi. Bu nedenle, Türkiye çatışmaların sonlandırılması da dahil bölgemizde daha büyük bir role sahip olmalıdır. Türkiye'nin çatışmanın çözümünde önemli rol oynaması gerektiğine ve oynayacağına dair hiç şüphe yok. Bunun hukuki mi yoksa fiili mi olacağı ise teknik bir konudur. Çatışmayı çözmek istiyorsak, bu yeni bir formatta çözülmelidir.”
Ermenistan'ın yönetimi tüm bu suçların sorumlusudur. Azerbaycan tüm bunlara gereken yanıtı verecektir."

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya