Alman Dergisi’nde Erdoğan’ın servetini yazdılar: 'Buzdağının görünmeyen kısmı'

Alman Dergisi’nde Erdoğan’ın servetini yazdılar: 'Buzdağının görünmeyen kısmı'

Alman Dergisi Erdoğan'ın ailesinin servetine ilişkin çarpıcı bir yazı kaleme aldı. A3haber'den Adem Sarıkaya'nın çevirdiği haberde Erdoğan'ın kişisel serveti için "Erdoğan’ın görünen serveti, sadece buzdağının görünen yüzü. " ifadesi kullanıldı.

Alman Dergisi Erdoğan'ın ailesinin servetine ilişkin çarpıcı bir yazı kaleme aldı.   A3haber'den Adem Sarıkaya'nın çevirdiği haberde Erdoğan'ın kişisel serveti için "Erdoğan’ın görünen serveti, sadece buzdağının görünen yüzü. " ifadesi kullanıldı. 

Almanya’da yayımlanan Focus dergisi, Erdoğan’ın servetini gündeme taşıdı. Derginin iddiasına göre Erdoğan’ın kağıt üzerinde görünen servetinin yanı sıra bir de buzdağının görünmeyen yüzü var. Ve Erdoğan’ın asıl serveti çocuklarının ve ailesinin üzerinde…

“Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, mevkidaşı siyasetçiler Merkel, Trump ve Co’ya kıyasla önemli ölçüde daha düşük bir gelir elde etse de iyi bir servete sahip olabilir.”

Bu cümle Alman Vermögensmagazin’in (servet magazini) yayımladığı ve ünlü Alman dergisi Focus’un gündeme taşıdığı araştırmanın giriş cümlesi. İddiaya göre Erdoğan’ın görünen serveti, sadece buzdağının görünen yüzü. Asıl serveti ise çocuklarının ve ailesinin üzerinde.

Şimdi size Focus’un gündeme taşıdığı vermögesmagazin.de’nin makalesini aktarıyoruz. Yorum sizin…

Erdoğan ve para: Kağıt üzerinde küçük servet

Tayyip Erdoğan’ın varlıklarının Temmuz 2020 itibariyle yaklaşık 2,5 milyon avro olduğu tahmin ediliyor. Servetin hepsi elbette bu değil. En azından yıllık geliri, sınırlı ölçüde olan Erdoğan’ın gerçek serveti hakkında sadece bir varsayım.

Erdoğan’ın Türkiye Cumhurbaşkanı olarak yıllık geliri 108 bin avro, yani ayda 9 bin avro. Bu rakam Donald Trump’ın maaşıyla karşılaştırıldığında neredeyse dörtte biri, Vladimir Putin’i ise sadece gülümsetecek seviyede.

Diğer yandan Erdoğan’ın milyonlarca avrosunun İsviçre banka hesaplarında olduğundan şüpheleniyor. Vermögensmagazin.de’nin iddiasına göre Erdoğan’ın serveti düşük üç haneli milyon aralığında olabilir.

Daha önce devlete ait şirketlerin devralınması da para kazanmanın yaygın bir yöntemi. Bu da Erdoğan’ın izinleri ile yönetilmekte.

Erdoğan’ın gerçek özel serveti elbette büyük olmak zorunda değil. Burada korkunç olan aile serveti ve bunun sonucunda Erdoğan’ın Türkiye’deki ekonomik durumu.

Erdoğan’ın oğulları: Ekonomik olarak güçlü ve birlikte zengin

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha fazla aile serveti için nispeten küçük bir miktar olan 2,5 milyon avro olan servetine razı olabilir. Erdoğan’ın oğullarının kariyerleri üzerindeki etkisi de iyi bilinen bir gerçek.

MB nakliye şirketinin sahibi olan Ahmet Burak Erdoğan’ın varlıklarının 80 milyon avro civarında olduğu tahmin ediliyor. 41 yaşındaki çocuğun bugüne kadar nakliye şirketini nasıl karşılayabildiği netleştirilmedi.

En küçük oğlu Necmettin Bilal Erdoğan’ın işi de şüpheli. Bilal Erdoğan 2013 yılında telefon dinleme skandalıyla da oldukça uğraşmıştı. Söylentilere göre Bilal Erdoğan milyonlarca avro petrol satın alarak İD’i finansal olarak destekledi.

Kızı Esra Erdoğan, eleştirel olarak incelenen TÜRGEV Vakfı’nın yönetim kurulunda oturuyor. Cumhurbaşkanı’nın en küçük kızı kız kardeşi Sümeyye Erdoğan ise babasının siyasi danışmanı olarak görev yapıyor.